yeni başlayanlara seo kılavuzu

Yeni Başlayanlar için SEO Rehberi

Yeni Başlayanlar için SEO Kılavuzu (Rehberi) yazımız SEO’nun ana noktaları ve temellerinin bilinmesi sağlamaya çalışma işinizi kolaylaştırmaktır.

Arama motoru optimizasyonu dünyasının ne kadar karmaşık ve sürekli değişen bir yapıda olduğunu biliyoruz. Bu sayfada sunulan bilgiler sitemiz içeriğinden genel bir toparlama yaparak bütünsel bir rehber haline getirdik. 2020 Seo Kılavuzu olarak güncel bilgiler ile donattık.

Ücretsiz SEO eğitimi, bunun gibi rehberler web’de yaygın olarak bunmaktadır. Biz de 17 yıllık deneyim ve birikimlerimiz bir yana güncel gelişmeleri takip ederek bir kılavuz oluşturmaya sitemizde devam ediyoruz.

Bu bilgileri pratikle birleştirince siz de siteniz ile ilgili çalışmalara yön verebilirsiniz.

Bir web sitesi tasarlanıp yayına konulduğunda Google’ın hemen sitenizi ilk sayfada göstereceği yanılgısına kapılmamak gerekli. Dünya üzerinde binlerce kişi, kurum, ajans, danışman, uzman Google, Yandex, Bing gibi arama motoru sunucuları ile uyumun, anlaşmanın önce kurallarını öğrenerek, bunları uygulamaya almak için çalışırlar.

Rekabet site ve sayfa ölçeğinde SEO için olurken, arama motoru sunucuları da kendi aralarında rekabet içindedirler. Arama sorgularında en iyi ve en doğru sonucu vermek ve bu konuda lider olmak için sürekli olarak sistemin çalışma mantıkları algoritmaları üzerinde geliştirme yaparlar.

Başarılı SEO için 8 adım nelerdir?

 1. Arama motorları sunucularının web sitenizi okuyabilmek için erişilebilirliğini test edin.
 2. Arama yapan kullanıcı sorgusunu cevaplayan ilgi çekici içerikler üretin
 3. Anahtar kelimeler ve semantik dil ile arama motorlarının sizi anlayabilmesi için optimize edilmiş içerik sayfaları tasarlayın
 4. Sayfa ve sitenizin hızlı olmasını sağlayın, yükleme hızını optimize edin
 5. UX yani kullanıcı deneyimini mükemmel olmasına gayret edin
 6. Paylaşmaya değer içerikler üreterek gücünüzü arttırın
 7. Sıralamada yüksek TO (tıklama oranı) elde etmek için başlık ve url’lerinizi dikkatlice oluşturun
 8. SERP’lerde (sorgu sonuçları sıralama listesinde) öne çıkacak snippet şema işaretlemesini site ve sayfalarınızda uygulayın.

Başarılı SEO için ne yapılmalı sorusunun öncelikli maddeleri yukarıdaki 8 madde ile başlamak gerekirse de, gelişen teknolojiler ile beraber yürüyen programcılık, yapay zeka algoritmalarına aşina olmak da gerektirecektir.

SEO 'yu Anlama rehberi

SEO’yu anlamak zor mudur?

Yeni Başlayanlara SEO Kılavuzu ile SEO çalışmalarına başlayın Aşağıdaki alanların her biri için zaman harcamalıyız. SEO’yu anlamak hiç de zor değildir. Disiplinli bir çalışma her zaman önceliğiniz olmalıdır.

SEO genel tanımı

Bölüm 1: SEO genel tanımı

SEO nedir, SEO açılımı sorusunun cevabı ile bir çok merak edilen sorunun ve cevabı bu sayfada bulunmaktadır.

SEO uzmanına başlangıç tavsiyeleri

Bölüm 2: SEO uzmanına başlangıç tavsiyeleri

SEO uzmanı’nın tanımı ve seo başlangıç çalışmalarına giriş ve SEO uzmanı program listesi bilgileri sayfası

Temel SEO kuralı, anahtar kelime planlama

Bölüm 3: 5 Temel SEO kuralı, anahtar kelime planlama

Önemli kuralları bilerek çalışmalar yapmak gereklidir. anahtar kelime planlaması için önerileri de kapsayan 5 temel SEO kuralı

Arama motorlarının amacı nedir? 3 Adımda doğru SEO Temeli

Bölüm 4: Arama motorlarının amacı nedir? 3 Adımda doğru SEO

Arama motoru genel tanımı bu genel bilgi üzerine doğru bir SEO çalışması için 3 adım

SEO uyumlu tasarım, SEO ilk adımları

Bölüm 5: SEO uyumlu tasarım, Google SEO tavsiyeleri

SEO önceliğimiz neler olmalıdır. SEO uyumlu site ve sayfa tasarımları ile ilgili bilinmesi gerekenler

Mobil dünyada yeni SEO stratejisi

Bölüm 6: Mobil dünyada yeni SEO stratejisi

Mobil erişimlerin arttığı dönemde stratejilerin mobil cihazlara uyumluluk üzerine geliştirmeliyiz.

Hız testi ve hızlı sitenin SEO da önemi

Bölüm 7: Hız testi ve hızlı sitenin SEO da önemi

Hız konusu site ve sayfalar için gözardı edilmemesi gereken bir noktaya gelmiştir. Performanslı bir SEO için hızınızı test edin ve sayfalarınızı hızlandırın.

Önemli SEO ipuçları

Bölüm 8: Önemli SEO ipuçları

SEO kolaydır. Bu sayfada size işinizi kolaylaştıracak noktalar ile ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz.

Algoritma güncellemeleri ile SEO da yeni pozisyon

Bölüm 9: Algoritma güncellemeleri ile SEO da yeni pozisyon

Sürekli olarak güncellenen algoritmalar nedeni ile site ve sayfa SEO çalışmalarında da bu güncellemelere uyum sağlayarak pozisyon alınmalıdır.

SEO teknikleri

Bölüm 10: SEO teknikleri

E-ticaret siteniz için genel seo teknikleri rehberi aslında het tip site için uygulanabilecek bir düzendir. Bu sayfada anlatılanları uygulama ile işiniz daha kolaylaşacak

SEO güncel gelişmeler

Bölüm 11: SEO güncel gelişmeler

SEO ile ilgili güncel gelişmeler duyurulmaktadır. Bu gelişmeleri haberleri takip ederek siteniz ve sayfanızın seosuna hızlı çözümler üreterek, hem sıralamalarınızı kaybetmeyin hem de daha üst konumda sıralamalar kazanın

SEO analiz

Bölüm 12: SEO analiz

Sayfalarınızın kolayca analizini yapın. Hatalarınızı listeleyin ve bu hataları düzeltme yolunda çalışmalarınızı güçlendirin.

Bölüm 13: 2020 SEO Trendi

2020 yılında SEO çalışmaları bir devrim niteliğinde olacak.

Bu rehberin ne kadarını okumam gerekiyor?

Arama trafiğini iyileştirme konusunda ciddiyseniz ve SEO’ya yabancıysanız, SEO’yu öğrenmek için konuları bölüm bölüm okumanızda fayda var. Konuları mümkün olduğu kadar kısa ve anlaşılır hale getirmeye çalıştık ve SEO’nun temellerini öğrenmek çevrimiçi iş hedeflerinize ulaşmada hayati bir ilk adım SEO ile ilgili temel bilgi ve incelikleri öğrenmektir.

SEO için geniş kaynaklara nasıl ulaşabilirim?

Google SEO ile ilgili olarak çok geniş bir dökümantasyaon sunmaktadır. Google webmasters bloğuna üye olursanız ayrıca yeni gelişmelerden de haberdar olabilirsiniz.

Aşağıdaki linkler Google SEO kaynaklarına ulaşmanıza yardımcı olacaktır.

Arama motoru pazarlaması büyüleyici bir alandır ve çok eğlenceli olabilir! Kafanız karışırsa, pes etmeyin bir fincan kahve alın ve okumalarınızı yapın, not almayı da ihmal etmeyin.

Google SEO Rehberi (İndeks)

Bu bölümde genel olarak Google’ ın sitenizi hangi aşamalardan geçirerek kendi dizin kapsamına alarak indeksleyeceğini ve hangi sayfalarda sitenizi göstermeye başlayacağının karar mekanizmasını anlatacağız.

Böylece siz de bu sistemin analitik yapısını kavradıkça kendi sitenizi Google algoritmaları ile uyumlu ve Google dostu bir site haline getirip arama sonuçlarında ilk sayfalarda görüntülenmesini sağlayacaksınız.

Temel olarak google kendi mantığını anlatmaktadır. Başlıca kriterin ne olduğunu açık bir şekilde kendi yardım ve bilgi dökümanlarında herkese açık bir şekilde sunmaktadır. Bizler bu tip dökümanları okumaktan geri kaldığımızda zor olmayan bir şeyi baştan zor gibi kabul ediyoruz.

Google ‘da sayfalarınızın ilk sıralarda çıkması son derece kolaydır. Ve bunun için çok büyük bir emek de sarf etmenize gerek yoktur.

Google kaşifleri bot veörümcekler

Google web sayfalarını nasıl keşfeder?

Google arama işleyişi üç ana aşamadan oluşur.

 • TARAMA
 • DİZİNE EKLEME
 • SIRALAMA VE SUNUM

1- TARAMA

Tarama google’ın bir numaralı işidir. Yeni olan her şey google için değerlidir. Güncel sonuçları kullanıcılara sunmak ve kullanıcı dostu olmak google için bir misyondur. Yeni olanı keşfetmek için sürekli olarak web taraması yapar. Eski bilgi içerikleri zaten kapsamı altındadır.
Bu taramalarda google’ın işini kolaylaştırmak için size de düşen görev bulunmaktadır.

Sitenizin içerdiği sayfalarınızın bir link haritasını XML dosya olarak sitenizin örneğin kök dizinine koyarak bunu google’a göndermek.
Google’a göndermenin en kolay yolu web yöneticisi olarak kendinizi kaydetmektir.

Eski bir sayfanız güncellendi ise bunu da google’a bildirmeniz hem google’ın hem de sizin için kolaylık sağlayacaktır. Sitenizdeki daha önce google tarafından dizine alınmış sayfalarınıza da yeni eklediğiniz bir içeriğin linkini yerleştirmeniz sayfanızın google tarafından keşfedilmesini kolaylaştıracaktır.

Ana sayfanız Google için en önemli sayfadır ve ana sayfanız site içeriğiniz hakkında bilgi ve sayfa linklerini bulunduruyor ise Google Bot’ları yani örümcekleri sık sık ziyaret ettiği ana sayfanızdan bu bilgilere erişir ve yeni olan her sayfayı da ziyaret eder.

2- DİZİNE EKLEME

Dizine ekleme aşamasında google keşfedilen sayfanın ne ile ilintili ve ilgili olduğunu çözmeye çalışır. Dizine ekleme işlemlerinde google’a sizin de yardımcı olacağınız işler vardır.

Sayfa tasarımlarında dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir?

 • Sayafanızın konusu ile ilgili kısa ama anlamlı başlık verin
 • İçeriğinize resimler ve videolardan çok metin kullanın. Resimlerinize videolarınıza alt metin girmeyi ihmal etmeyin. Google’ ın sayfanızın anlamlandırmasında kolaylık sağlamış olursunuz.

3- SIRALAMA VE SUNUM

Google’ın amacı kullanıcı tarafından sorgulanan aranan bir konu için en yüksek kalitede ve doğru bir sayfayı seçerek sonuçlara listelerine getirmesi ana görevidir. Dolayısı ile sorgunuz ile alakasız olan bir sayfayı kullanıcıya sunmak istemeyecektir. Google resmi bloğunda paylaştığı yeni algoritma güncellemesi ile ilgili yazı önemli bilgiler vermektedir.

Kullanıcın arama yaptığı cihaza göre de farklı sonuçlar getirmesi gereklidir, örneğin cep telefonundan yapılan bir aramada google en kaliteli içeriği getirirken sayfanın mobil uyumluluğu ile hızını kontrol edecektir.

Bu nedenle mobil sorgulamalar için hızlılığın sağlanması amacı ile AMP kodlamalı sayfalara öncelik sağlaması doğal ve mantıklı bir durumdur.
Coğrafi olarak da sizin arama yaptığınız bölgeye uygun sonuçları daha önde sıralamaya alıp size sunacaktır.

Sunum ve sıralama faktörlerinde sayfa sahibine düşen görevler nelerdir?

 • Sayfalarınızın hızlı açılmasını optimize edin ve mobil uyumlu site olarak tasarlayın
 • AMP Sayafalarınızı çoğaltın Yeni google seo stratejisi gereği mobil dostu kaynaklarınızı güçlendirin.
 • Sayfalarınız arasında gezinme kolaylıklarını sağlayın
 • İçeriğinizin özgün, detaylı ve kaliteli olmasına son derece önem verin
 • SEO çalışmalarını düzgün yapın. Bu konuda sitemizde bilgiler bulunmaktadır.
 • Sitenizin google kurallarına aykırı davranmadığından emin olun

Google’ın sizi zaman içinde ilk sayfaya çıkartacağı ve sorgulama ve arama yapan kullanıcılar göstereceğinden emin olun. Yarattığınız her kaliteli içerik, bilginin özgür ve yayılımı politikasını destekleyen Google tarafından sunulacak ve sizi internette yalnız bırakmayacaktır.

facebook Paylaşımı mail Paylaşımı Twitter Paylaşımı

SEO yönetimi konusunda kurumsal danışmanlık hizmetine ihtiyaç duyarsanız, iletişim formumuz aşağıdadır.

  sosyal medya seo yönetimi ajansı