sosyal medya yönetimi infografik

Sosyal Medya Yönetimi – Dijital Medya Yönetimi

Sosyal Medya Yönetimi Nedir?

Sosyal Medya Yönetimi, kurumların, markaların, ürün ve hizmet üreticilerinin, instagram, facebook, youtube gibi dijital kanallarda varlıklarını güçlendirerek toplumun tümü ya da hedeflenen kitle ile etkileşimi sağlamak amaçlı olabileceği gibi ticari anlamda da reklam stratejilerinin planlanması, doğru kanallardan yayımlanması, takibi gibi geniş ölçekli bir yelpazeyi kapsar.

Sosyal medya yönetimi uygun maliyetlidir. Küçük işletmeler, pazarlama bütçeleri söz konusu olduğunda genellikle daha azıyla daha fazlasını yapmak zorunda kalırlar. Sosyal medya reklamları düşük bütçelidir ve yönetimi dönüşüm konusunda önemli sonuçları daha hızlı elde etmenizi sağlar. Reklam panoları, bilboard veya TV reklamları gibi geleneksel pazarlama yöntemleri ile birlikte gelen yüksek masraflı maliyetleri ortadan kaldırmaktadır.

Etkileşim ve iletişimin profesyonel bakış ve dikkatle yönetilmesi gerekmektedir. Sosyal medyada içerik yayınlama ve dijital reklamlar ile iletişim ve etkileşimin arttırılması amaçlanır. Ürün ve hizmet sunan markanın hedeflerine ulaştırma amacı ile yapılan çalışmaları içermektedir.

Sosyal ağ kanallarında yapılan paylaşımların düzenli aralıklar ile yapılması birey veya topluluk ile olan iletişimin sürekli kılınmasını sağlar. Bir post ile ilgili yapılan tüm yorumlar izlenmeli ve sorular cevaplanmalıdır. Hem algı yönetiminin hem de oluşabilecek krizlerin yönetimlerinin doğru yapılması ve kontrol altında tutulması, raporlanması ve genel stratejilerin planlanmasında ya da plan değişikliklerinde önemli yer tutar.

sosyal medya yönetimi

Pazarlamadaki yeni fırsatlara nasıl tepki veriyorsunuz?

Dijital dönüşüm tüm hızıyla devam ediyor. İletişim, bilginin yayılması, haberlerin yanı sıra duygular, benzeri görülmemiş bir hızla insanlara ulaşmakta. Yani, hayatlarımız da artık dijitalleşti. Sosyal medya yönetimi şirketler için profesyonel olarak yapılması kaçınılmaz oldu.

Şirketiniz dijital dünyadan ne kadar yaralanıyor?

Sosyal Medya Yönetimi başlıca kanalların ve toplulukların gelişimi ile ilgilenir. İlk olarak, bir sosyal medya kampanyasında ulaşılması gereken değerler (hedefler) farklı KPI ‘ler ( Ana Performans Göstergesi) ile takip edilir. Bu nedenle her kampanya firmaların sosyal medya stratejileri hakkında dikkatlice düşünmeye zorlamaktadır.

Milyarlarca insan ile birlikte analitik düşünme kendisini dijital analitik içinde bulmadı mı? Kurumlar müşterileri ile ya da kitle ile iletişim algoritmalarını da değiştirmek zorunda kalmadı mı? Artık I/O gibi giren çıkan doğrudan matematik hesaplamaları önem kazandı. Duygular, dijital algı yönetimleri vasıtası ile neredeyse yeni bir formata dönüştürüldü.

Forbes’e göre, Z kuşağı, 2020 itibarı ile sosyal açıdan lider tüketiciler olacak. Sosyal medya ve mikro kanalların ve markanız için nasıl çalışabileceklerini düşünmeye başlamanın da zamanı gelmiş olabilir. Z kuşağı dijitalin varlıklarının önemli parçası olmasını nerede ise doğuştan kazandılar.

Sizin İçin Uygun Olan Sosyal Medya Yönetim Platformları Nasıl Seçilmelidir?

Sosyal medya yönetimi planı hazırlamaya başlamadan önce, işletmeniz için en iyi sosyal medya platformları’nın ne olduğunu düşünmeniz gerekecektir.

facebook logo

Facebook

Facebook, farklı geçmişlerden gelen yaklaşık 2,7 milyar aylık aktif kullanıcıya sahiptir. Facebook’un kullanıcı tabanı, cinsiyetler ve yaş grupları arasında güzel bir denge bulununmaktadır. Daha geniş bir kitleye ulaşmaya çalışan işletmeler için harika bir sosyal platform olmasını sağlar.

instagram yönetimi

Instagram

Instagram, çok fazla görsel içerik yaratan markalar için mükemmel bir sosyal medya kanalıdır. Instagram erkek kullanıcılardan daha fazla sayıda kadın kullanıcıyla daha genç kitle tarafında olma eğilimindedir. Moda, yaşam tarzı, sanat veya diğer görsel odaklı endüstrilerle ilgili ürün veya hizmet satan işletmeler için harika bir platform olabilir.

Twitter logo

Twitter

Twitter dünya çapında 350 milyonun üzerinde aktif kullanıcıya sahiptir ve kullanıcıların güncel haber, sosyolojik, teknolojik bilgiler hakkında anlık duyurular alabilecekleri platform eğilimindedir. Bu platform, kendi endüstrisindeki trend konuları hakkında bir sohbete katılmak isteyen markalar için idealdir.

linkedin logo

LinkedIn

LinkedIn farklı sektörlerde işletmelerin hedeflediği B2B markalar için sosyal medya platformudur. LinkedIn ile şirket türüne, sektöre veya iş unvanına göre içerik bulabilir.

youtube içerik yönetimi

YouTube

YouTube google’dan sonra dünyadaki en büyük ikinci arama motoru oldu. Kitlenizin ilgisini çekmek ve bağlantı kurmak için video içeriğinizi bu kanala yükleyebilirsiniz. Sınırsız video barındırma ile işiniz istediğiniz kadar video içeriği yayınlayabilir ve diğer kanallardan da bu videolarınızı paylaşabilirsiniz. Youtube (Ads) reklam uygulaması ile video reklamlarınızı yüksek sayıda insana ulaştırmak için en uygun platformdur.

pinteret logo

Pinterest

Pinterest, görüntü odaklı içeriği paylaşmak için bir başka harika kanaldır. El sanatları, ev geliştirme, beslenme, spor, moda ve daha fazlası ile ilgilenen tüketiciler için bir görsel paylaşım platformudur. Markanız, görüntüye çok önem veren bir ürün veya hizmet satıyorsa, Pinterest faydalı olabilir.

Google Ads

Google Ads

Sosyal Medya Reklamları ile birlikte Google Ads Reklamlarının kullanılması ile web sitenize kuvvetli bir trafik sağlarsınız. Google Ads güçlü bir kitle hedefleme ve reklam platformudur.

Profesyonel ve Etkin Dijital Medya Yönetim

İnstagram, Facebook, Youtube, Twitter gibi sosyal ağ ve medya platformlarının yönetilmesi, markanın, ürünün veya sunulan hizmetlerin daha çok kişiye daha verimli bir şekilde ulaşabilmesi uzun bir süreç gerektirir.

Hızlı büyüme sağlayabilecek manüplatif işlemler, sonrasında hızlı bir küçülmeye neden olabilir. Bunun da geriye dönüş ve itibarın yeniden sağlanması normal süreçte büyümeye kıyasla çok daha fazla zamana ve emeğe ihtiyaç duyacağı kuşkusuzdur.

Sosyal medya yönetimine sosyal toplumu yaratan her firmanın, her sivil toplum kuruluşunun, her siyasi partinin, sanatçıların, organizasyonların ihtiyaçları vardır. Toplumla diyaloğun en kolay gerçekleşebildiği mecralar sosyal ağlardır.

Birey ile bire bir doğrudan etkileşim, topluluk yaratma kolaylığı sosyal medyanın en büyük avantajıdır. Toplumu harekete geçirme yeteneği vardır.

Sosyal medyanızı profesyonel ve etkin bir şekilde yönetmek, bu güçlü kanaldan en iyi şekilde yararlanmanızı sağlar. Değerli içeriği tutarlı bir şekilde oluşturmak ve yayınlamak, hedef kitlenizle özgün bağlantılar kurmanıza yardımcı olacaktır. Sosyal medya reklamcılığı, ürünleriniz veya hizmetlerinizle ilgilenmesi en muhtemel yeni kitlelere ulaşmanızda kolaylık sağlayacaktır.

İşiniz, ürününüz hizmetiniz ne olursa olsun;

Sosyal medyada benzersiz paylaşımlar önceliğiniz olmalıdır.

Sosyal medya içerikleri, metin ve görsel olarak bir bütünlük içinde olmalıdır. Ürününüz için iyi bir yazılmış bir mesaj metin, iyi tasarlanmış bir görsel veya video doğru planlanarak üretilmeli ve hedef kitle ile doğru bir etkileşime girilmesi sağlanmalıdır. Sosyal medya üzerinde yayımlanan postlarda, rakip ürünler ile birbirine benzer içerikler, benzer sloganlar kullanılmamalıdır.

Instagram Facebook yönetim

Ülkemizde internet kullanan 46.3 milyon kişiden 42 milyonu aktif bir şekilde sosyal medya kullanıyorken; sizin rakiplerinizden farklılaşmanız ve mesajınızı hedef kitlenizin dikkatini çekecek bir içerik ve görsel tasarım ile sunuyor olmanız gerektiğini unutmayın.

Kısa zamanda büyük kitlelere masajınızı ya da sunumunuzu iletmeniz için reklam silahını kullanmanız gerekir. Reklam vasıtası seçeneklerinize ya da hedeflemenize bağlı kitlelere ulaşmanız kolaydır.

Sosyal medya uygulamaları için konusunda uzman yaratıcı ekibimiz ve sizinle birlikte, marka ürün ve hizmetlerinizin tanıtımı için çalışıyoruz. Grafik tasarım ve içerik üretimleri konusunda titizlikle hizmet üretiyoruz. Sosyal medya uzmanlığımız ile hedeflediğiniz kitleye ulaşıp tasarımlarımızla onlara dokunuyoruz ve etkileşimin güçlü kurulmasını sağlıyoruz.

Sosyal Medya reklamcılığı ve reklam yönetimi en doğru sosyal ağ mecralarının tespit ile başlar. En ideal bütçe ile maksimum geri dönüşün sağlanabilmesi arzu edilir. Sosyal Medya danışmanlık ve çözüm ortaklığı hizmeti almak, firmalar, kurumlar için sosyal medya iletişimi ve etkileşimi çalışmalarında başarıya ulaşmada doğru bir yaklaşım olacaktır.

sosyal medya atölyesi

Sosyal Medya açısından SEO ‘nun önemi nedir?

Sosyal medya yönetimi yapılırken elbette sadece sosyal ağlar konuşulmamalı, web siteniz de bu kapsam altında değerlendirilmelidir.

Optimize edilmemiş site ve site içindeki sayfalar özellikle mobil ziyaretçilerinin azalmasına ve reklam bütçenizin kısmen boşa gitmesine neden olacaktır.

Ayrıca tüm sosyal medya çalışmaları kurumun web sitesine yönlenen çalışmalar grubu ise, websitelerinin mobil uyumluluğu ve hızları konusuna da dikkat edilmelidir. Google tarafından AMP sayfa geliştirmeleri yapılması önerilmektedir. Site Optimizasyonu, SEO linkinde detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Sosyal medya yönetimi, markanın websitesinin de optimize edilmiş olması ile başarısını arttırır.

Sosyal Medya Yönetim Paketleri ve Fiyatları

Sık sorulan sorular :

Sosyal Medya Yönetimi Neden Önemlidir?

İlk ve belki de en belirgin nedeni, müşterilerinizin sosyal medyada aktif olmalarıdır. Sizinki gibi markalar hakkında bilgi almak isterler ve genellikle sosyal kanallarda sunduğunuz mesajlara, reklam mesajlarından daha fazla önem verirler. Sizinle iletişimin en kolay yolu sosyal medyadır. Markanız ile etkileşim içinde olunması sosyal medyanın önemini vurgular.

Sosyal Medya platformlarından hangisi sizin için uygundur?

Ürün ve hizmetlerinizin türü ve hitap ettiği potansiyel hedefleri doğrultusunda en uygun dijital kanalların seçilmesinde bir danışmanlık hizmeti alınması ile daha doğru bir mecra planlamasında kolaylık sağlayabilir. Fazladan enerji harcamak yerine uygun ve doğru platformlarda başlamak verimlilik sağlayacaktır.

Sosyal Medya Yönetimi için hizmet fiyatı nedir?

Hizmet fiyatları belirlenmesindeki en önemli kıstas, sizin, markanız ve ürün ve hizmetlerin sosyal medyada hedef kitle ile buluşturulmasında sarf edilen zaman ve markanız için yapılacak hizmetler kapsamı fiyatın belirlenmesindeki ölçü olacaktır.

Sosyal Medya Yönetimi konusunda danışmanlığımızdan her zaman fayadalanabilirsiniz.
İletişim formunu doldurun sizinle etkileşime geçelim

    Yeni düşünceleri ortaya çıkaran hayal gücü bilinçten önemlidir. (Albert Einstein)

    sosyal medya seo yönetimi ajansı
    Google Digital Garrage Sertifikası
    Sertifika No : S2A CJQ UX6