Sosyal Medya Hesap Yönetimi – 7/24

Sosyal Medya Hesap Yönetimi Nedir?

Sosyal medya hesap yönetimi, kişisel ya da kurumsal olarak sosyal medya mecralarında açılan sosyal medya hesaplarının kitleler ile etkileşiminin güçlendirilmesi için yapılan tasarım, reklam, iletişim çalışmalarının ve desteklerinin tümüdür. Dijital kaynak yönetimi olarak nitelendirebiliriz.

sosyal medya dijital kaynak yönetimi

Kurumsal sosyal medya hesap yönetimi ile facebook, instagram, youtube gibi sosyal medya platformlarında, firmaların ürün ve hizmetlerinin sunumları yanında kitlelere kurumun misyon ve vizyonun anlatılmasında harikulade imkanlara ulaşılabilinir.

Sosyal medya hesap yönetimi günümüzde kurumsal işletmeler için son derece önemli bir konumda pozisyon edinmiştir.

Sosyal medya ve dijital iletişim, yeni medyanın topluma yansıyan çağdaş iletişim ve network / ağ yapısıdır.

Milyarlarca sosyal medya hesabı değişik mecralar üzerinde bireysel kullanıcılar tarafından açılmış olup bu yeni iletişim biçimi, var olan ve her zaman yenilerinin katıldığı sosyal medya mecraları ve ağları üzerinden sürdürülmektedir.

Kurumlar da marka yaratmada, geleneksel iletişim ve pazarlama araçlarında olduğu gibi üstenci bir yaklaşımla, markaları altında ürünlerini topluma sunma ve satış kanallarını oluşturma çalışmalarının eskisi gibi verimli olamadığı gerçeği ile karşılaşmaktadırlar.

Kurumsal sosyal medya hesap yönetimi neden önemlidir?

 1. Çağdaş iletişim araçlarını iyi kavrayan kişi ya da kurumlar doğru bir strateji ile yola çıktıklarında, geleneksel yöntemleri kullanan markalara nazaran çok daha küçük sermaye yatırımı ile tüm dünyada bilinirliği olan güçlü bir marka yaratabilmektedir.
 2. Var olan markalar’da imaj kuvvetlendirici çalışmalarına itibar yönetimi de dahil olmak üzere çok daha fazla çalışmalı, güncel trendlere dikkat ve özen göstermek durumundadır.
 3. İnternet ile dijital mecrada, yalnızca markanın ya da kurumun ve ürünlerinin hizmetlerinin tanıtıldığı web sitesinin internet ortamında bulunması ve hatta bu site üzerinden e-ticaret, pazarlama ve satış yapabilir teknikle donatılı olması yeterli olmamaya başlamıştır.
 4. Aynı iş kolunda benzer ürün ve hizmet sunan kurumlar, işletmeler ve markalar sadece kendi bölgesi ya da ülkesi ile değil dijital iletişim gerçeği ile tüm dünyadaki diğer markalar ile rekabeti de gündeme getirmiştir.
 5. Marka sahibi kurumlar, markalarını ve markaları altında sundukları ürünleri ve hizmetlerini sadece internet web siteleri ile değil yeni medya iletişim mecralarında da dijital iletişim, reklam ve pazarlama faaliyetlerinde bulunmak zorundadır.
 6. Bununla birlikte sosyal medya üzerinde var olmak ve sosyal medya mecrası üzerinde tüketicileri ile bir araya gelmek, yeni müşteri kitlesi oluşturmak, satış, pazarlama, tanıtım kanallarını, etkileşim odaklı yapmak ve geliştirmek zorundadır.
 7. Sosyal medya hesap yönetimi ile aynı zanda kriz yönetimi de en önemli konu başlıklarından biridir.
sosyal medya hesap yönetimi
Sosyal Medya Hesap Yöneticisi Kimdir?

Sosyal Medya Hesap Yönetimi nasıl ve kim tarafından yapılacaktır ?

 1. Sosyal Medya hesap yönetiminin nasıl ve kim ya da kimlerce yapılacağı, kurumların birincil derecede ele alması gereken konudur.
 2. Kurumlar kendi bünyelerinde reklam ve yeni medya birimleri kurarak bu konuda çalışma yapabilecekleri gibi, outsourcing yaparak  sosyal medya dijital iletişim ajansları ile işbirliği yapabilirler.
 3. Kurum içi yapılacak yönetimin avantajları ve dezavantajları ile bir ajans ile çalışmanın avantaj ve dezavantajları doğru hesaplanmalıdır.
 4. Bilinmelidir ki, sosyal medya ajanslarının güçlü desteği, tasarım, geliştirme, içerik üretimi ve raporlama/ölçümleme konularında sağlıklı ve başarılı bir yol haritası çizimine yarar sağlayacaktır.
 5. Sosyal medya danışmanlığı hizmeti alımında, sosyal medya ajans fiyatları ve kurum maliyet kıyaslaması netleştirilmelidir.
 6. Kurum içinde yapılacak bu çalışmalar başta personel ve teknolojik ekipman maliyetleri doğuracaktır.

Kurumsal yapıların korumacı, korunmacı, içe dönük düşünce tarzının baskınlığı nedeni ile; teknolojinin önderlik yaptığı zamanımızda, toplumun değişime uğrayan sosyolojik, psikolojik olgusunda, profil gelişimi ve değişiminde inovasyon da zorlaşacaktır.
Bu da kurum ve marka açısından, fikirsel gerilemeye, çağa ayak uydurma zorluğu ve zaman kayıplarına yol açacaktır.

Marka ve kurum, kendisini geliştirecek farklı sesleri, yenilikçi fikirleri, yaratıcı önerileri duymak için dış kaynaklardan beslenmeye ihtiyacı olduğunu bilmelidir.

kurumsal sosyal medya hesap yönetimi
Sosyal Medya Hesap Yönetimi Öncelikleri

Sosyal Medya Hesap Yöneticisinin öncelikleri nelerdir?

 1. Pazar araştırma verileri ile ilgi ölçümleme, hedef analizi,
 2. Strateji kurgulama ve oluşturma,
 3. Yaratıcı fikir, yayıncılık yeteneği ile içerik düzenleme ve uygun platform seçimi,
 4. Sürekli takip, itibar ve kitle yönetimi, kriz yönetimi,
 5. Teknoloji geliştirme, marka inovasyonu çalışmaları öncelikleridir.

Bir personeli 7/24 çalıştıramayacağınız gibi, bir ajanstan da 7/24 hizmet talep etme lüksünüz olacaktır. Özellikle dijital iletişim ve etkileşimin tüm dünya ölçeğinde 24 saat var olduğu gerçeğini bilmemezlikten gelemeyiz.

Sosyal medya yönetimi bu nedenle kurumun 7/24  etkili bir iletişim kurabilmesi için dış desteğe ihtiyacını kuvvetli bir şekilde hissettirecektir.

sosyal medya hesap yönetimi için platformlar
Sosyal Medya Hesap Yönetimi Platformları

Yönetilen önemli sosyal medya ve Dijital Medya platformlarından bazıları:

 1. Facebook Sayfaları reklam yönetimi ve moderasyon. post tasarım
 2. İnstagram Etkileşimi reklam yönetimi ve moderasyon, post tasarım
 3. Twitter İletişim reklam yönetimi ve moderasyon
 4. Youtube içerik yayınlama reklam yönetimi ve moderasyon
 5. Pinterest içerik yayınlama ve Etkileşim
 6. Linkedin Kurumsal sayfa yönetimi ve Etkileşim
 7. Google Adwords Ajansı Danışmanlık SEM Reklam Yönetimi
 8. Google ve arama motorları SEO Yönetimi ve SEO Hizmetleri
facebook paylaşımı mail paylaşımı Twitter Paylaşımı


Başarının yolu, çağdaş ve yenilikçi olmakla açılır. 

sosyal medya seo yönetimi ajansı
Google Digital Garrage Sertifikası
Sertifika No : S2A CJQ UX6