Sosyal Medya Danışmanlığı

sosyal medya

Sosyal Medya Danışmanlığı, günümüz yeni medya (Dijital Medya) dünyasında önemli bir yer almaktadır. 2020 yılında sosyal medyanın kitleler üzerindeki etkisini daha da arttıracağı bir gerçektir. Kurumsal sosyal medya stratejileriyle dijital etkileşim kanallarının pazarlamaya entegrasyonu sağlanarak marka ile hedef kitle arasındaki iletişiminin arttırılması ve güçlendirilmesi amaçlanır.

Sosyal Medya Danışmanlığı Nedir?

Kurum ya da kişilerin sosyal medya hesaplarının dijital kaynakların (tasarım, etkileşim, reklam) kullanımının ve hedef kitleye en doğru yöntem ve dille ulaşım yöntemlerinintesbiti ve yönetimi için sağlanan üst düzey bilgi ve fikir aktarımı için yapılan hizmetlerin bütünüdür.

Nasıl geleneksel medyada genel yayın yönetmeni ve onun altında çalışan haber, spor, kültür, magazin gibi başlıklarda da yönetmenlere ve reklam ile ilgili işlerde de reklam departmanı yöneticisi, reklam pazarlama yöneticileri görev almaktaysa, dijital medya mecralarında da kurumların doğru pozisyonlarda yer alıp yol alabilmeleri için sosyal medya danışmanlığı hizmeti almak, kurumsal organizasyonlarında da sosyal medya birimi oluşturma zorunluluğunu getirmiştir.

Sosyal Medya Danışmanlığı Ajansı, dijital yeni medya mecralarını ve bu platformlardaki güncellemeleri, gelişmeleri takip etmekle yükümlü olduklarından sahip oldukları bilgi birikimi ile, hizmeti alan kurumların büyük bir yükünü üstlenmiş olurlar.

sosyal medya danışmanlığı nedir

Sosyal Medya Danışmanı Kimdir, Ne Yapar?

Sosyal medya danışmanı, bir markanın yaratılmasında veya mevcut bir markanın ürün ve hizmetlerini hedeflenen kitleye tanıtımında, bilinirliğinin arttırılmasında, rakipleri de analiz ederek, sosyal medya kanallarında doğru ve güncel stratejiler belirlenmesine inovatif fikirleri ve tavsiyeleri ile öncülük eden kişi ya da kurumdur.

Sosyal Medya Danışmanlığı Hizmeti Almak Gerekli midir?

Bu günlerde çocuklar birer dahi olmalı. Sosyal medyada profillerini ne kadar kolayca yönetiyorlar, değil mi?

Fakat, sosyal medyada bir kurumun, markanın, varlığını yönetmesi, kurum profilini sağlıklı sunabilmenin ve yöntemlerin kurgulanması, çok yönlü düşünülerek strateji oluşturulması, uygun planlama yapılması için; Yani, söz iş konusuna gelince farklı sosyal medya platformlarını ustalık ile kullanıp yönetebilen bir danışmanlık hizmetine ihtiyaç duyması profesyonel yaklaşım duruşudur.

İşletmelerin, dijital ve sosyal medya mecralarında tanıtım, sunumun, stratejinin çok düzgün hazırlanmış olduğundan emin olmaları gerekir. Bu nedenle sosyal medya danışmanlığı hizmeti alarak işin uzmanları ile çalışmak esastır.

Sosyal Medya Danışmanlığı Görevleri Nelerdir?

Sosyal medya danışmanları, sosyal medyanın tüm sorunlarını ve çözümlerini ele alma konusunda uzmandırlar. Böylece, işinizi, markanızı, ürününüzü, sosyal medyada konumlandırmadan önce, bilmeniz gereken tüm gerekli detayların planlamasını sunacaktır.

Sosyal medya danışmanı, şirketinizin sosyal medya varlıklarını geliştirmek için sosyal medya mimarisi oluşturur. Pazarlama ve sosyal medya yönetimi becerilerini kullanırken, müşteriler ile etkileşim dahil olmak üzere, markaya teşvik sağlayıcı interaktif, ilgi çekici, yüksek geri dönüş odaklı sosyal medya kampanyaları oluşturulmasında kurumun satış, pazarlama ekibi üyeleri ile koordineli çalışır.

Sosyal Medya Danışmanlığı Ajansı Neler Yapmalıdır?

sosyal medya danışmanlığı - infografik
 1. Kurumsal sosyal medya politikaları ve yol haritalarını belirlemek
 2. Markaların, firmaların ürün ve hizmetlerinin sosyal medya üzerindeki varlığını sağlamak ve yönetimini yapmak
 3. Dijital pazarlama ve dijital reklam araçları ile birlikte sosyal medyada müşteri ilişkilerini yönetmek ve moderasyon (yazılı sözlü iletişim) yaparak ,marka için tespit edilen stratejiler ile sağlıklı etkileşimin kurulması
 4. Markanın bilinirliğini artırmak ya da yeni bir markanın lansman ve tanımını yapmak ve markalaşma trendini takip ederek kitleye duyurular ile etkileşim için hedeflere uygun nitelik ve nicelikte takipçiye ulaşmak
 5. Sosyal medyada, dijital iletişim ile müşteri ve topluluk elde etmeye yönelik faaliyetler
 6. Satışa yönelik satış ve gelir arttırıcı etkileşimler yaratmak
 7. Yapılan tüm faaliyetlerin raporlaması ve analizini yapmak
 8. Sosyal medya post tasarımı ve içerik paylaşımlarının hazırlanması ve yayınlanması ve sonuç gözlemleri
 9. Rakip analizleri ile marka için doğru metot tespiti
 10. Sosyal medya kriz yönetimi politikaları geliştirmek
 11. Dinamik, proaktif ve inovatif çözümler, sosyal medya stratejileri kurgulamak ve sunmak, 7/24 etkileşim sağlamak

Sosyal Medya Danışmanının Sorumlulukları Nelerdir?

 • Kurumun ilgili birimleri ve yönetimi ile birlikte koordinasyon sağlamak. Sosyal medya ile ilgili eğitim vermek.
 • Sosyal medya faaliyetlerinden maksimum yararlanabilecek farklı taktik yöntemleri belirlemek.
 • Sosyal medya trendlerini ve trend değişikliklerini izlemek.
 • Etkili çevrim içi pazarlama stratejileri oluşturmak için sosyal medya araçlarını ve sosyal medya pazarlama bilgisini uygun şekilde kullanmak. 
 • Sektördeki en iyi uygulamaları değerlendirmek ve bunları müşterilerin yararına uygulamak.
 • Sosyal medya faaliyetlerinin aylık performansını incelemek, eksiklikleri analiz etmek, iyileştirme önerileri sunmak.
 • Müşteriye ulaşmada ve etkileşimin sürekliliğinin sağlanmasında en iyi stratejiyi sunmak. 
 • Müşterinin ihtiyaçlarını dinlemek ve müşteri odaklı iyileştirmeler sağlanması için rapor sunmak.
infografik sosyal medya danışmanlığı adımları

Kurumsal sosyal medya danışmanlığı”
İnovatif, yenilikçi, yenileşimci çalışmalar

İnovasyon ve Başarının Temelidir

Dijital pazarlama, ilgi oluşturmak, potansiyel müşterileri markaya doğru yönlendirmek ve satışları arttırmak gibi birçok hareket sağlayan parçayı kapsar.

Bununla birlikte, pazarlama bütçenizden en iyi şekilde yararlanmak istiyorsanız, her bir dijital pazarlama taktiğinin sağladığı dönüşümün ölçülmesi gereklidir.

Muhtemelen Facebook veya Twitter, youtube gibi sosyal medya kanallarına aşinasınızdır ve hali hazır kullanıcısı bir kişi ya da işletme olabilirsiniz. Ancak bu kanalların işletmelerinizi büyütmek, ya da bireysel özelliğiniz olan, sanat, hizmet, danışmanlık gibi konularda daha çok insana ulaşmak için nasıl etkin kullanılabileceğini bilmiyor olabilir misiniz?

İşletmeniz için sosyal medya yönetiminin nasıl yapılacağını belirleyerek sosyal medya danışmanlığı hizmetine başvurmak, sosyal kanallarınızı etkin bir şekilde kullanarak erişiminizi artırmak ve dönüşümleri etkilemek için önemli bir rol oynayacaktır.

Destekleyici unsur: Reklam

Sosyal medya reklam planı oluşturma ve uygulama

Müşterilerinizle organik yollar ile içerikleriniz aracılığıyla bağlantı kurmak için yapabileceğiniz birçok çalışma olsa da reklam, hedef kitleye ulaşıp görünürlüğü arttırmanızı sağlayan organik aktivitenin tamamlayıcısıdır.

Her bir platform özel reklam çalışmaları gerektirir. Etkili reklam, doğru hedefleme ile mümkündür. Bir çok masraf yapılarak dönüşüm elde edilmeyen reklam yönetimi istenmeyen bir durumdur. Mecraları iyi tanımak öncelikli olmalıdır. Facebook, instagram’a reklam verme ve yönetimi yazımızı okumadan geçmeyiniz.

 • Facebook, instagram, twitter, Linkedin, youtube gibi tüm sosyal medya mecraları araçları ve yeni medya yayınları içinden seçilen doğru kanallar üzerinde, dijital reklam ve pazarlama, tanıtım ve etkileşim çalışmaları ile hedeflenen müşteri kitlesi ile köprü kuruyoruz.
 • Sosyal medya hesap yönetimi ile ilgili çalışmaların daha aktif ve etkin olmasını amaçlıyoruz ve bu konuda hizmet veriyoruz.
 • Mobil ve dijital medya üzerinde sosyal medya post tasarımı, kurumun sitesi veya aplikasyonları ile ilgili analizler seo çalışmaları, ve dijital reklam önerileri sunuyoruz.

Sosyal Medya Danışmanlığı Eylemleri Nelerdir?

sosyal medya denetim

1- Denetim

Markanız sosyal medyada iyi performans gösteriyor mu? Sosyal medya denetim hizmetimiz, sosyal medya çalışmalarınız için ölçütler oluşturmak ve ilerlemeyi ölçmek için çok yardımcı olabilir.

Her platformda şirketinizin sosyal medya varlığının derinlemesine bir denetimi yapılmalıdır. Yüksek performans gösterdiğiniz alanlar ile hangi alanlarda iyileştirmeler gerektiği fikirleri ile stratejiler sunulmalıdır. Sosyal medya danışmanlığı hizmetimiz bunun için var.

Platform Seçimi

2- Platform Seçimi

Markanız altındaki ürün ve hizmetleriniz kimin için? Sosyal stratejiniz de başarılı olacağınız ve hedef kitlenizin bulunduğu platformlar olmalı. Her sosyal medya kanalında olmak yerine markanız ve hedef kitleniz ile en alakalı platformlara odaklanmak doğru bir yaklaşım oluyor. Doğru platform seçimlerinde, marka bilinirliği, web sitesi trafiği ve gelir artışında artış sağladığını görüyoruz.

Pazarlama Stratejisi ile Uyum

3- Pazarlama Stratejisi ile Uyum

Tüm pazarlama çabalarınız uyumlu bir çatı altında bir araya gelmelidir. Satış ekibinizin pazarlama mesajlarınızdan sapmadan, sosyal medya üzerinde takipçileriniz ile iletişim kurmanızda etkileyici erişim stratejileri bütünsel ve ortak geliştirilmelidir. Sosyal medya danışmanlığı eylemleri içindeki ana fazlardan biridir.

İçeriğin Odaklanması

4- İçeriğin Odaklanması

İçerik başarısının kilit ölçümlerinden biri sosyal katılımdır. İçerik sosyal medya stratejinizin en önemli aracıdır. Başarılı sosyal medya etkileşimi, üretilen içeriklerin firma pazarlama stratejisi ve diline odaklı üretilip kullanılması ile gerçekleşir.

Stratejik İletişim - Moderasyon

5- Stratejik İletişim – Moderasyon

Sosyal medya iki yönlü bir iletişim aracıdır. Strateji ve içerik tüm işlerin sadece %50′ lik bölümüdür. Markaların sohbete katılmaları ve topluluklara gerçek zamanlı olarak yanıt vermeleri gerekiyor. Marka elçisi bu moderasyonun yönetilmesinde önemli bir rolü olacaktır.

İtibar yönetimi

6- İtibar yönetimi

Ekibinizin çeşitli durumlar için tepki stratejileri geliştirmesi, etkili tepki ve iletişim yoluyla olumsuz geri bildirimlerin nasıl yönetileceği konusunda hazırlıklı olmak gereklidir. Negatif tepkiyi, pozitife çevirmeyi ve marka yararına dönüştürmeyi sağlamak bilinçli, şeffaf bir kriz iletişim stratejisi ile sağlanır.

Sosyal Medya Danışmanı İle Çalışmanın Olumlu Sonuçları Nelerdir?

 1. Sosyal medya danışmanı işinizi geliştirmenize yardımcı olur.
  Sizin adınıza ilgilenen taraflarla etkileşimin çeşitli roller ile doğru kurulmasını sağlarlar.
 2. Sosyal medya danışmanı hayatınızı kolaylaştırır.
  Sosyal medya stratejinizi bir danışmana teslim etmek hayatınızı değiştirir. Dışarıdan bir göz kurumlar için bulunmaz fırsatlar sağlar. Markanızın ve işlerinizin içinde yoğunlaşan zamanınızda dış dünyada kaçırdığınız bir çok önemli nokta olabilir. Sosyal medya danışmanlığı yardımı hem zaman kazandırır hem de sizin taleplerinizin doğruluğu ya da yanlışlığı konusunda inovatif yaklaşımlar sunabilir.
 3. Sosyal medya danışmanı, markanızın kuvvetli savunucusudur.
  Sosyal medya danışmanı, uzun vadeli ilişkiler kurmanıza, marka bilinirliğinin artmasına ve sürdürülebilir büyüme sağlamanıza yardımcı olacaktır. Çevrim içi pazarda işinizi çok iyi tanıtırlar. PR’ın çevrim içi temsilcisidirler.
 4. Sosyal medya danışmanı, rakiplerinizin önünde yol almanıza yardımcı olur.
  Danışmanınız sürekli çevrimiçi olacağından, hem rakiplerinizi izleyerek, rakiplerinizin hatalarından, etkileşim beceriksizliklerinden bir çok alternatif plan ortaya koyabilirler. Stratejik avantaj sağlarlar.
 5. Sosyal medya danışmanlığı ile markanızın 24 saat çevrimiçi network yöneticisi sahibi olursunuz.
  “Mesai saatleri dışında” kavramı yeni dijital medya düzeninde kabul görmüyor. Müşterileriniz sabırsız oldular. Teknoloji ve hız ve çevrimiçi ağlar ile artık mesai saatlerinin sona erdiğini anlamak istemiyorlar. Markaları benzersiz yapan şey bu noktada başlıyor. Mükemmel bir fırsatı kaçırmamalı ve rakip markalara tabiri caiz ise “Nal Toplatmalısınız”.

Sözün Özü: 

Siz kurumunuzun ve markanızın ürün ve hizmetlerini prodüktif olarak geliştirmeye odaklanın. Kurumsal Sosyal medya danışmanlığı ile markanız için inovatif fikirler ile dijital pazarlama, reklam ve etkileşim ve itibar yönetimi bizim işimiz.

Dijital yeni medya mecrasında markanızı ürünlerinizi hizmetlerinizi doğru hedeflenmiş kitlelere sosyal medya yönetimi ile ulaştırmak için çalışıyoruz.

Sosyal medya danışmanlığımız ile 7/24 kurumsal sosyal medya yönetimi, içerik üretme, dizayn ve geliştirme, organik takipçi sağlama, ürün ve hizmetlerin, google adwords, instagram ve facebook reklamları ile sosyal medya varlığınızı güçlendirme, web siteniz için SEO ve SEM çalışmalarını yönetiyoruz. 

Sosyal Medya Danışmanlığı Ajansı olarak, en ekonomik ancak en aktif sosyal medya dijital pazarlama ve dijital reklam fikirleri üretiyor, yöntemleri ile ilgili yol haritası çiziyoruz.

facebook Paylaşımı mail Paylaşımı Twitter Paylaşımı

İletişim formunu doldurduğunuzda, sizinle en kısa sürede iletişime geçeceğiz.

  Küçük bir fikir büyük işler başarır.

  sosyal medya seo yönetimi ajansı
  Google Digital Garrage Sertifikası
  Sertifika No : S2A CJQ UX6