Sosyal Medya Algı Yönetimi Nedir?

Sosyal medya algı yönetimi ile ilgili konuya girmeden, öncelikle bu kavramın ortaya çıkışı tarihiyle başlayalım. Algı yönetimi, askeri operasyonlar, savaşlar ile kutuplaştırma için insan psikolojisini insanın duyu organları ile düşünce biçimlerini şekillendirme için uygulanmış ve günümüz dijital çağı, yeni medya mecraları bu algı operasyonlarının gücünü daha da arttırmıştır.

Haksız da olsanız haklı olduğunuz algısını yaratmak için ağızdan ağıza söylemlerin dolaşıma sokulması ile başlamış, gazeteler ile birlikte, geleneksel medya argümanları olan radyo ve televizyon icatları ile birlikte gelişmiş ve günümüzde insanı 360 derece kuşatan sosyal medya algı yönetimi operasyonlarına dek getirmiş ve büyük kitlere doğru ya da yanlış, mesajlarınız kolayca ulaşır olmuştur.

Şüphecilik ve bilinç altı olguları ve algı ve ikna yönetimi

Algı yönetimi; doğası gereği insanın bilinç altı ve şüpheciliği kullanılarak yaratılan bir algı operasyonu ile insanın davranış biçimini ve düşünsel yaklaşımını etkileme ve değişime uğratma bilimi haline gelmiştir. Sosyo-psikolojik bir yönetim olgusudur.

Halkla ilişkilerin (PR) devletlerin siyasi amaçları için geliştirilmesi ve bunun etkili olduğunun görülmesi sonrası, ticari kurumların için de halkla ilişkiler çalışmaları, en çok faydalandığı vazgeçilmez destek faaliyetleri aracı durumundadır.
İnsana ulaşmak, satın alma tercihlerini yönetmek, yeni hedef tüketici kitlesi ile etkileşim sağlamak, itibar yönetimi, markanın bilinirliği ve diğer benzerlerinden daha üstün olduğu kabulünü yerleştirmek, ikna etmek, kurum vizyonunu oluşturmak için kullandığı en önemli politika aracı olmuştur. Reklamcılık sektörünün ve sosyal medya ajansları için kreativ çalışmalarının altında yatan konu algı yönetimi kurgulamaları ve yaratımıdır.
Kriz yönetimlerinde de algı yönetimi önemli bir araçtır.

Algı yönetimi doğru yapılmadığında, istenmeyen sonuçlar doğurabileceği bir gerçektir.
Ancak doğru kurgulanmış algı yönetimi de ticari faaliyetlerinin gelişmesinde faydalı olacağı bir gerçektir. Manüplatif algı yönetimi yerine, günün güncel gerçekleri üzerinde yapılacak dolaylı algı yönetimi başarılar getirecektir.

Güneşli bir havada, meteoroloji şiddetli sağanak yağmur beklentisi için uyarı yapıyor ise, şemsiye ya da yağmurluk satışlarınız için tüketicileri sizin ürettiğiniz markaya yönlendirme amacı ile yapılan pazarlama taktik çalışması markanız için doğru bir dolaylı algı yönetimi sağlayacaktır. Örneğin siz o aynı güneşli günde, kırmızı şemsiye nesnesi ile markanızı içeren fotoğraflar paylaşımı yaparsınız. Olumsuz hava koşulu haberi size ait değildir ancak olumlu bir satış sonucu bu dolaylı algı çalışmanızın ödülüdür.

Günümüzde Algı Yönetimi Sağlayan Mecralar Nelerdir?

 • Yerel ve küresel geleneksel medya (gazete, Radyo, TV v.b.)
 • Doğrudan pazarlama, yüz yüze anket ve insan kaynaklı halkla ilişkiler çalışmaları
 • Dijital iletişim araçları (E-Mail, SMS v.b.)
 • Sosyal medya kitle iletişim araç ve uygulamaları ( Twitter, Facebook, instagram v.b.)
 • Gerçek zamanlı bilgi portalları (Websiteleri, bloglar v.b.)

Sosyal medya yönetimi ve sosyal medya uygulamaları iletişim planlamasının, yeni medya imkanlarının sağladığı olanaklar ile her bir algı unsurunu içerdiği de bir gerçekliktir. Nöro pazarlama tekniği de pazarlama ve reklam çalışmalarının ve dijital iletişim sahasının içine  dahil edilmiştir.
Bir çok nedenle, Sosyal Medyanın gücü yadsınamaz ve her bir birey gibi her bir kurumun o mecrada var olmasının gerekliliği doğal bir gelişmedir.

Kurumsal Algı Yönetimi Neden Yapılmalıdır?

Firma ya da markanın misyonu, varlığını ve markanın rekabet ettiği pazarda güçlü bir konuma yükselmesi öncelikli hedeftir.

 1. İmaj oluşturmak ve imajı güçlü kılma
 2. Kurumsal kimlik, kalıcılık yönetimi
 3. İtibar geliştirme ve koruma yönetimi

Markanın adı ve iki boyutlu logosu ile başlayan serüvendir algı yönetimi. Ve günümüzde küresel boyuta taşınmıştır.

Algı yönetimi çalışmaları neler içerir ?

 1. Marka itibarının hedef kitle ve kamuoyu ile birlikte sağlama çalışmaları
 2. Tüketiciye doğru ulaşmak, önceki alışkanlıklarını değiştirme, algılarını markanıza yönlendirme
 3. Ürettiğiniz ürünlerin ya da sağladığınız hizmetlerin kalıcı müşterisi yapmak
 4. Kurumsal PR ve sosyal medya yöneticisi vasıtasıyla tüketici ile etkileşimi güçlü kurmak, küresel etkileşim kurgulamak
 5. Kriz yönetimlerinin planlamasını yapmak, markanızı ve kurum itibarınızı korumak
 6. Kalıcı bağ kurma doğrultusunda ikna politika ve stratejileri belirlemek,
 7. Sosyal medya – dijital iletişim ile bire bir hedef kitle ile etkileşime geçerek samimi iletişim sağlamak
 8. Dolaylı etkileşim, doğru kurgulanmış algı yönetimi ile yeni müşteri, kitlesel kaynak yaratmak, büyütmek
facebook Paylaşımı mail Paylaşımı Twitter Paylaşımı

Sosyal Medya Yönetim Paketleri ve Fiyatları

Aynı fikirler bu dünyada bir değil, iki değil, sayısız defa boy gösterirler.  (Aristoteles)

sosyal medya seo yönetimi ajansı
Google Digital Garrage Sertifikası
Sertifika No : S2A CJQ UX6