Site Hızı Optimizasyonu ve Seo Açısından Önemi Nedir ?

Kimin vakti var ? Hızlandırılmış bir dünyada yaşıyoruz. Mobil araçların, telefon ve tabletler de bizimle birlikte işe gidiyor. Seyehate çıkıyor. Yanımızda olmayan an mı kaldı. Baş ucumuzda bizimle uyuyor. Uyumuyor da uyuyormuş gibi yapıyor. Bir uzvumuz haline geldi ve hatta uzuvlarımız bu gidişle belki de cep teleofonlarının ebatlarına göre yeniden şekillenecek. Ellerimiz büyüyecek, parmaklarımız uzayacak.

Site hızı optimizasyonu seo ile doğrudan ilişkili hale gelmiştir.

Bilgiye bu kadar hızlı ulaşıldığı bir dünyada yavaş bir siteden gelecek bilgileri beklemeye sabır mı kaldı?

Dünya kadar zaman harcanıyor, güzel bir site için dünyaca para sarf ediliyor. peki harcanan bu kadar zaman ve emek sonrasında sitenizden bilgiyi bilgi edinmeye çalışanın cep telefonunda ne kadar sürede görüntüleyebiliyorsunuz? Site ziyaretçiniz birazdan otobüsten inecek ve halen datanız telefonuna yüklenemedi. Otobüs durakta durdu, yolcu indi ve sitenizi göremedi.

site hızı ve optimizasyonu seo yönetimi

Kim yavaş bir site ister ?

Cevap hiç kimse. Site hızı optimizasyonu sizi ve kullanıcınızı mutlu edecektir. Sayfa hızı SEO yani arama motoru optimizazyonu açısından da önemli bir başlık olmaktadır. Mobil platformlara daha az data ile en fazla bilginin en hızlı şekilde ulaştırılması önem çok daha fazla önem kazanmıştır.

Google arama motorunun %70 ‘in üzerinde kullanıcısı vardır. Yeni algoritmalarında site indekslemerinde arama motorları sitelerin mobil uyumluluğu ve hızlarını sıralama kriterleri içinde önemli bir puantajlama için kullanmaktadır. Mobil uyumlu olmayan veya mobil uyumlu olsa da yavaş açılan siteler, kullanıcıya yüklü miktarda data göndererek mobil data sarfiyatını arttıran siteler arama motorlarındaki sıralamalarını negatif yönde yitireceklerdir.

İlk sayfada indekslenen siteniz zaman içinde pozisyonunu kendilerinden daha hızlı sitelere bırakacak ve sıralamanız gittikçe arka sayfalara kayacaktır.

Onca emek ve masraf yaptığınız site artık çöp olma yoluna doğru adım adım gidecektir. Site hızı optimizasyonu seo açısından önemlidir, unutmayın!

Google AMP (Accelerated Mobile Pages yani Hızlandırılmış Mobil Sayfalar) projesini ve çözümünü ortaya koyması tamamı ile mobil araçlarda hızlı yüklenebilen teknolojisini ve geliştirilmiş html site yazılım dilini, geliştiricilere açması boşuna değildir.

Site Açılış Hızı Kaç Olmalıdır?

Sayfa veya Site Açılış Hızı Kaç “ms” Olmalıdır?

SEO’da çalışmalar site hızına odaklı yapılmalıdır.
(FCP) “First Contentful Paint” denilen ilk zengin içerikli boyama olarak adlandırılan sitenizin tarayıcıda belirmesi süresi 600 ms.’ın altında olmalıdır. (FID) “First Input Delay” ilk giriş gecikmesi tarayıcının etkileşime yanıt vermesine kadar geçen sürenin de 100 ms.’ın üstünde olmamasına dikkat edilmesi gerekmektedir.

Hız önemlidir ve daha da önemli olmaya devam edecektir. Siz de hızlanın vakit kaybetmeden sitenizin sayfalarınızın hız check-up ‘nı yaptırın. SEO Çözümleri uzmanlığımızdan faydalanarak uygulamaya başlayın, hep hızlı hep sağlıklı kalın.

Sosyal Medya Yönetiminde Site Hızınızın Önemi Nedir ?

Sosyal medya yönetimi konusunda uzmanlığımız ve gözlemlerimiz siteniz yavaş ise sosyal medya mecralarında da yaptığınız çalışmalarınız %100 optimize olmuş diyememekteyiz.

Sosyal medya üzerinde yaptığınız tanıtım ve reklam çalışmalarınızı sitenize yönlendirme yaparak örneğin satış sağlanması ya da rezervasyon gibi hizmetlerin kullanılması istenecektir. Instagram ya da facebook, youtube gibi bir mecrada yaptığınız reklam sitenize yönlenecektir. Eğer site hızınız ve sayfalarınız yavaş açılır ise sitenizi ziyaret eden etkileşimdeki kullanıcı, yavaşlık nedeni ile satın alma ya da rezervasyon yaptırma işleminden vazgeçecektir.

Dolayısı ile yaptığınız bu tanıtım ve reklam çalışmalarınız gerçek amacına ulaşmakta tam bir performans sergileyemeyecektir.

Sosyal medya danışmanlığımız ile gerektiğinde seo çalışmaları hakkında siteniz ile ilgili Seo analizleri de yapmaktayız. İnovatif SEO Yönetimi Ajansı olarak web siteleriniz ile ilgili destek sağlıyoruz.

Site hızım Nedir?

SEO açısından site optimizasyon önemini ve önerilerimizi sitemiz içeriklerinde ve seo yönetim konuları bloğumuzda anlattık. Şimdi de site ve sayfa hız testleri için bir önerimiz olacak.

site sayfa hız testi

Site veya sayfa hız testi

Aşağıdaki linklerden sitenizin hızını ölçüp analizler ve önerileri inceleyebilirsiniz.

page speed inside ile site hızınızı ölçün
Google Developers tarafından sağlanan site hizi ölçümü
gtmetrix site analiz ve hız ölçümü
GT Net tarafından sağlanan site performans ve hız ölçümü
pingdom çok noktalı site hız analizi
Solar Winds Tarafından sağlanan çok noktalı site hız analizi

webpagetest
AOL tarafından geliştirilen açık kaynak kodlu site hız analizi

Site hızlarınız %85 ‘ler altında ise bize ulaşın website SEO optimizasyonu konusunda bizden destek alın, mutlu kalın.

Sitemizden bir kaç sayfanın hız testini yaptık, izleyebilirsiniz

Mobil Site SEO ‘su

Site mobil uyumluluk, mobil SEO
Mobil SEO

Mobil Uyumlu Web Site ve SEO

Mobil uyumlu site tasarımları olmadan internet üzerinde varlığınız %25 azalacaktır.
Google mühendislerinin SEO açısından defalarca çağrılar yapıyor olmasının önemli olduğunu düşünmeli ve hızlıca web sitelerimizi mobil uyumlu hale dönüştürmeliyiz. Web sitelerimizi bir an önce mobil site uyumlu ve SEO kalitesinde olumlu sonuçlar verecek şekilde düzenlemeliyiz.

Mobil uyumluluk testi nedir?

İlk yapılması gereken web site sahiplerinin kendi sitelerini aşağıdaki link üzerinden mobil uyumlu olup olmadığını kontrol ederek işe koyulmasını öneriyoruz. Mobil uyumluluk testi son derece kolay, sadece web sitenizin adresini ( URL ) yazıyorsunuz ve testi çalıştırıyorsunuz. Hemen linke tıklayarak Google’ın sağladığı mobil uyumluluk testine başlayınız.

Mobil Uyumluluk Testi

Web Sitem mobil uyumlu mu?

Yaptığınız testte siteniz için nasıl bir yanıt aldınız?

Mobil site SEO'su uyumluluk testi


Yukarıdaki gibi sayfanızın mobil uyumlu olduğunu öğrendi iseniz. Bu aşamadan sonra sayfa hızı testini yapınız.
SEO çalışmalarına başlayarak sitenizi yapılandırın. Arama motorları optimizasyonu sonuçlarını sitenizi bulunabilir olarak görmeye, ziyaretçi trafiğinde artışlar ile görmeniz mümkün olmaya başlayacaktır.

Mobil uyumluluk testinden olumsuz sonuç mu aldınız?

olumsuz mobil uyumluluk testi

Siteniz mobil bir cihaz üzerinde görüntülenemeycek kadar doğru kaynaklara, resim, yazı ve bazı css gibi doğru yapılandırılmamış uygulamalar ile oluşmuş ise sonuç olumsuz çıkacaktır.

bing mobil test

Aynı testi Bing ‘in sunduğu araç ile de yapabilirsiniz. Mobil Cihaz Uyumluluğu Test Aracı linkinden mobil uyumluluk kontrolünü yapabilirsiniz.

Mobil uyumsuzluk nedei ile, Google gibi arama motorları sitenizi dizinlerinden çıkarmaya başlayacaklardır. Internet aktivitelerinin mobil cihazlar üzerinden gerçekleştiği ve bu oranın bilgisayara göre kat kat arttığı bir gerçektir. Cep telefonu tablet gibi mobil cihazlarda görüntülenemeyecek olan siteleri arama motorları sorgulamalarda, kullanıcılara gösterilmeyecektir.

Mobil SEO için Ne yapmalıyız?

Mobil site SEO suna başlamanın birinci basamağı sitenizi hemen mobil uyumlu hale gelecek şekilde tasarlayın, veya mevcut sitenizde uyumsuzluğa yol açan kaynakları yeniden mobil uyumlu olacak şekilde düzenleyin. SEO ile ilgili olarak, SEO Stratejisi ve SEO önerileri başlıklı yazılarımızda da genel bilgiler bulunmaktadır.

Mobil siteler 3 şekilde oluşturulabilir

 1. Duyarlı Web Tasarımı
  Kullanıcının cihazından (masaüstü, tablet, cep telefonu) bağımsız olarak aynı HTML kodunu aynı URL’den sunar ekran boyutuna göre görüntüyü farklı olarak oluşturabilir. Duyarlı web tasarım, Google tarafından önerilmektedir.
 2. Dinamik Sunum
  URL’ler aynı olsa da sunucuda kullanıcının tarayıcısı ile ilgili bulunan bilgilere dayanarak farklı cihaz türleri için farklı HTML sürümünü gönderir.
 3. Ayrı URL’ler
  Kullanıcıyı, HTTP üst bilgisi ile HTTP yönlendiricileri kullanarak cihazına uygun sayfaya yönlendirir.

Google’ın da önerdiği gibi duyarlı web tasarımı en doğru çözümdür.

facebook Paylaşımı mail Paylaşımı Twitter Paylaşımı

Sizinle sitenizin Mobil SEO ve Hız optimizasyonu konusunda görüşelim.

  sosyal medya seo yönetimi ajansı
  Google Digital Garrage Sertifikası
  Sertifika No : S2A CJQ UX6