SEO Öncelikleri Nelerdir? Doğru SEO’ya Giriş

Arama motorları optimizasyon çalışmalarında, doğru SEO‘ya giriş için SEO öncelikleri adımlarının neler olduğunu bilerek başlamanın faydalarını, zaman içinde sitenizin arama motorları sonuçlarında olumlu bir sıralama kazandığını görerek SEO çalışmalarınızı güçlendireceksiniz.

SEO ile ilgili son derece fazla bilgi kirliliği bulunmaktadır. Öncelikle arama motorlarının gerçekte ne olduğunu kavrarsanız siteniz için de yaptığınız optimizasyon çabalarınızı da bu yönde geliştirirseniz kazanırsınız.

Arama motorlarının amacı nedir?

On binlerce hatta yüz binlerce kitabın bulunduğu bir kütüphane düşünün. Kütüphane on katlı bir bina ve her katında binlerce kitap sıralanmış durumda.

Isaac Asimov’un Gökteki Çakıl Taşı adlı kitabını bulmak istiyorsunuz. Kütüphane danışmanına sorduğunuzda ya da kütüphaneye konulmuş kolaylık sağlayıcı index bilgisayarınıza yazar adını girdiğinizde, yazarın kitaplarının kaçıncı katta kaçıncı rafta ve kaçıncı sırada olduğunu hemen öğrenirsiniz. Kitap adını da sorduğunuzda kitabın rafın solundan sağına kaçıncı sırada olduğunu da öğreneceksiniz. Gidip kitabınızı elinizle koymuş gibi bulacaksınız.

web kütüphanesi SEO

WEB Kütüphanesi Nedir?

Arama motorları da benzer bir yardımcı sorgulama aracıdır. Dünyaki tüm web üzerinde yayınlanmış her şey bir web kütüphanesi (“www”) içinde bulunur, arama motorları da sorguladığınız konu ile ilgili bilgileri bu devasa web kütüphanesinden bulup önünüze sonuç dizini getirir. Hatta arama motorları, sizin okumadığınız kitabı çoktan okumuş ve hafızasına da almış olabilir.

Kelime kelime, cümle cümle, sayfa sayfa web kütüphanesindeki her şey kayıtlıdır. Milyonlarca belki de milyarlarca benzeş içeriklerden hangilerini öncelikle sunacağı ve sunduğu dizinlerin sizin de tam aradığınız şey olması için olağan üstü bir algoritma ile “machine learning” yapay zeka ve “I/O” girdi çıktı mantıkları ile programlanmıştır.

Sürekli olarak da hem kendi kendine gelişen bir yapı olurken, hem de mühendisler tarafından daha da mükemmel algoritmaya ulaşması için çalışmalar arama motorları için sürekli olarak devam eder. Sadece Google yılda üç binin üzerinde algoritma yapısında değişikliğe uğrarken bir kaç kez de büyük çekirdek güncellemesi ile de bir bütünselliğe ulaşır.

Arama motorları, Google, Yandex, Bing, Duckduckgo, sorgulama yapan kullanıcıya hem kullanıcı kolaylığı sağlama amacı güderken aynı zamanda doğru sonuç sunma ve kullanıcı memnuniyeti için efor sarf ederler.

SEO öncelikleri nelerdir diye başladığımız yazımızda aslında SEO için nereden başlamanız gerektiğini de söylemiş olduk.

Seo öncelikleri 3 adımla seo

Doğru SEO için öncelikler – 3 adımda SEO

SEO – ADIM-1

 • Web kütüphanesine yüklediğiniz içeriğin hangi kitapta olduğu (URL)
 • Sürekli makale yazıyorsanız Yazarın adı sayfa içinde bulunmalı (Author)
 • İçeriğin Başlığı, yani makale ya da kitabınızın adı vaya sunduğunuz ürün ve hizmetin ön tanımı (Title)
 • Sayfa ile ilgili kısa açıklama (Meta Description)
 • Sayfa başlığı (Head)
 • İçeriğiniz (Body)

Yukarıdaki birinci adım olmaz ise olmazlar sıralamasıdır. Web kütüphanesine bu bildirimler ile sizin sunumunuzu arama motorlarının bulmasını sağlayacaksınız. Arama motorları ne nerede kim tarafından ne ile ilgili olduğunu anlayacak kapasamı altına alarak değerlendirecek ve dizin kapsamında endeksleyecektir.

SEO – ADIM-2

 • İçeriğiniz sayfa ziyaretçisine tatmin edici sonuç sağlıyor olmalı
 • Kopyalanmış bir metin olmamalı
 • Sitenizde de çoğaltılmış sayfalarda bulunmamalı, tek bir link üzerinde ve diğer sayfalarınızdan benzersiz olmalı

Web kütüphanesinden arama motorlarının sizi kolayca nokta atışı yaparak bulmasını sağlarsanız, içeriğiniz ile ilgili her zaman sayfanız arama motorlarında öncelik kazanacaktır. Kopya ya da çoğaltılmış içerikler arama motor algoritmaları tarafından kolayca tespit edileceğinden arama sonuçlarında sıralamalarda yer almayacaktır. Ya da sitenizde aynı yazıyı başka başka linkler altında da sunarsanız değersizleştirmiş olacaksınız. Algoritma hangi sayfanızı göstereyim karmaşasından dolayı hiç göstermeyeyim yoluna gidebilecektir.

SEO – ADIM-3

 • Siteniz ve sayfalarınız hızlıca yüklenebiliyor olmalı. Arama motorları yavaş açılan siteleri kullanıcısına da sunmak istemeyecektir. Sipariş verdiğiniz yemeği çok geç sunan bir restoranta ikinci kez gitmek istemezsiniz. Arama motorları algoritması hızlı servis veren siteleri tercih edecektir.
 • Siteniz ve sayfalarınız bilgisayar dışında günümüzde kullanılan taşınabilir cihazlara uygun olarak mı görüntüleniyor. Cep telefonları, tabletler gibi cihazlar üzerinden siteniz kolayca görüntülenmekte midir?

Doğru SEO, bu üç öncelikli konu ile başlar. Aslında son derece kolay biraz emek ile benzersiz yazılarınızı, ürünlerinizi, hizmetlerinizi tüm dünyadan ulaşılabilir kılmak ve arama motorları indexlemesine, dizin kapsamına girmeniz bu kadar basittir. Bu üçüncü SEO adımı, hız ve mobil uyumluluk son derece önemlidir. Kesinlikle göz ardı edilmemelidir.

site hızı SEO

Siz üretmeye ve çalışmaya devam ediniz. Bu üç adımı öncelikleriniz olarak benimseyin. SEO Uzmanı Olun sayfamızı da inceleyiniz. Geriye ince ayar kısımları kalabilir. SEO ince ayarları da bizim gibi inovatif (yenileşimci) SEO yönetim uzmanlığı, danışmanlık hizmetlerimizden istifade etmenizle sağlanabilir.

Biz hiçbir şey bilemeyiz. Doğru ancak gerçeğin derinliğinde bulunabilir.

Demokrit
sosyal medya seo yönetimi ajansı
Google Digital Garrage Sertifikası
Sertifika No : S2A CJQ UX6

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir