Google SEO Gelişmeleri ve Güncel SEO Haberleri
SEO Haberleri ve Arama Motorları Gelişmeleri

Güncel SEO Haberleri ve SEO Gelişmeleri

Güncel SEO haberleri ve arama motoru optimizasyon gelişmeleri ile ilgili yazımız, Google, Yandex, Bing gibi arama motorlarında güncellenen teknikler ve bu teknikleri ile web sitelerinizin, sayfalarınızın teknik ve içerik açısından uyumlu hale getirilmesinde SEO açısından yardımcı olacaktır.

Tarih: 5 Mart 2020

Mobil ilk, öncelikli endeksleme duyurusu

Tüm Web Siteleri Mobil Öncelikli (Mobile First) İndexlemeye geçiş Duyurusu

Google, Eylül 2020 tarihinden itibaren mobil uyumluluk ile orantılı olarak sitelerin tamamının öncelikli olarak endeksleme ve dizin kapsamında yerleşim algoritmalarını da buna göre uyarlayacak. Dolayısı ile sitelerinizin mobil uyumlu olması son derece önemli bir hal alacaktır.

Daha öncesinde SEO Stratejileri yazımızda da bu konuya değinmiştik.

5 Mart 2020 Tarihli Google bildirisi olan, Tüm web için mobil ilk endekslemeyi duyurma linkinden ayrıntılı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Tarih: 21 Ocak 2020

uyari

Data-Vocabulary.org Yapısal Verileri için Zengin Sonuçlar Artık Sonlanıyor !

2020 yılının Nisan ayından itibaren data-vocabulary.org mikro verilerini kullanan yapılandırılmış veriler zengin sonuçlar için uygun olmayacağını duyuran Google, Webmasters Search Konsolunda da bu tip verileri kullanan sayfalarınız için uyarılar vermeye şimdiden başlamıştır.

Hala data-vocabulary.org yapılandırılmış verilerini kullanan tüm siteler, Schema.org yapılandırılmış verilerine taşınmaya başlamalıdır.

JSON-LD kodlamasını tercih eden Google, Schema.org daki yapılandırılmış verilerin kullanılmasını talep etmektedir.

Geniş ve detaylı bilgi için:
https://webmasters.googleblog.com/2020/01/data-vocabulary.html

Tarih: 13 Ocak 2020

güncelleme

Google Algoritma Güncellemesi

Google 2020 Ocak Ayı Algoritma güncellemesi ile ilgili duyuru yaptı.
Konu ile ilgili detay için Google Çekirdek Güncellemesi sayfamıza göz atabilirsiniz.

Tarih: 31 Ekim 2019

WordPress için Google Site Kiti

google wordpres site kit

Google’ın resmi WordPress eklentisi Site Kiti kullanıma sunuldu.

Site Kiti Ne işe Yarar?

 • Arama Konsolu ile site sahipliğini doğrulamak kolaydır; sitenin sahibi olduğunuzu kanıtlamak için bir kod pasajı yapıştırmanıza gerek yoktur.
 • İlgili istatistiklere doğrudan WordPress yönetim panelinden zaman kazandıran bu uygulama ile analytics verilerine hızlıca ve kolayca erişebilirsiniz.
 • Google Arama Konsolu (Google Search Console), Google Analytics, PageSpeed ​​Insights, AdSense gibi ürünler tek bir panelde birleşmiş oluyor.
 • Kaynak kodu gibi hiçbir düzenleme yapmadan Google ürünlerini kurmanın ve yönetmenin en kolay ve basitleştirilmiş yoludur.

WordPress Eklenti Adı ve Linki: Site Kit by Google

Tarih: 28 Ekim 2019

Flash'a veda

FLASH’A VEDA

28 Ekim 2019 tarihli Google duyurusu ile bağımsız FLASH ile oluşturulmuş siteler index’den düşürülmeye başlanıyor.

Chrome Ver. 76, Firefox Ver.69 da zaten desteklenmeyen FLASH, Microsoft’un da katılımı ile artık tarayıcılarda görüntülenmeyeceği gibi, Google’da arama motoru dizinlerinden tamamı ile .SWF uzantılı, flash kullanarak oluşturulan web siteleri dizinden düşüreceğini bildirmiştir. İçeriğinde kısmi swf dosyaları bulunan sayfalar içinse .swf’ler dikkate alınmayacaktır. Ancak temel olarak SEO açısından sayfalardaki flash scriptlerin de yeni format yazılımlar ile yeniden düzenlenmesi önerimizdir.

Bunun en temel nedeni, google bot’ların bu içerikleri okuyamaması nedeniyle güvenlik sorunu oluşturabilecek yazılımlar ile farkının anlaşılamayacağı endişesidir. Ayrıca Mobil dünyada yüksek data içeren sayfaların performans açısından negatif etkisi bilinmektedir.

Flash web sitelerini, sayfaları artık yeni bir format ile yeniden tasarlanması gerekmektedir. HML 5 gibi bir kodlama flash gibi zengin içerikler sunmanız için bir standarttır. Vakit kaybetmeden sitelerinizi gözden geçirmelisiniz.

Tarih: 20 Ekim 2019

SEO haberleri ile yenilikler, gelişmeler gelmeye devam ediyor. Google, yeni başlayanlar için google arama araçları oluşturma ve seo temellerini öğrenme ile ilgilenenler için yeni bir animasyonlu anlatım serisi başlattı. Her iki haftada bir youtube kanalından yeni bölümler sunulacak.

Takip etmenizi öneriyoruz.

Tarih: 27 Eylül 2019

Google Search News – Google SEO Haberleri

SEO ile ilgilenen herkes onu çok iyi tanır. Google Webmaster Trendleri Analisti, John Mueller yeni haberler serisini başlattı. Ve John Mueller harika bir iş yaptı !

Google’ın algoritma ve tarama özelliklerindeki değişimleri gibi bir çok güncel bilgi kısa ama öz olarak sunuluyor. Seo çalışmaları yapan herkese izlemelerini ve takip etmelerini tavsiye ederiz.

Tarih: 24 Eylül 2019

Rich Snippets için yeni “Tercih Tanımlamaları”

Google artık, Robot Meta etiketi ile rich snippets ile ilgili tercihlerinizi bilmek istiyor.
Sayfalarınız için gösterilen ön izleme içeriğinin daha ayrıntılı bir şekilde yapılandırılmasına izin veren yeni robot meta etiketi ile yöntemler:

” nosnippet
Bu sayfa için gösterilen herhangi bir metin pasajı istemediğinizi belirtmek için hali hazırda var olan etikettir.

Yeni !

Yenilikler

 • ” max-snippet:[number]
  Bu etiket ile snippet’in maksimum metin uzunluğunu karakter sayısı ile belirleyebilirsiniz.
 • ” max-video-preview:[number]
  Animasyonlu bir video ön izlemenin saniye cinsinden maksimum süresini belireyebilirsiniz.
 • ” max-image-preview:[setting]
  Bu sayfadaki imajlar için ve görüntüler için “none”, “standard” veya “large” kullanarak gösterilecek maksimum görüntü ön izleme boyutu belirlenebilir.

Bu etiketler birleştirilerek kullanılabilir.

ÖRNEK:

<meta name="robots" content="max-snippet:50, max-image-preview:large">

Mevcut yayındaki siteler için yukarıdaki meta etiketler ile yapılan ön izleme ayarları için Ekim 2019’un ortasından itibaren sitelerden veri toplanmasına başlanacaktır. Mevcut sitelerin taranmasının bir hafta süreceği bildirilmiştir.

Ayrıntılı bilgi için https://webmasters.googleblog.com/ linkini takip edebilirsiniz.

Tarih: 16 Eylül 2019

Zengin Sonuçlar “Review” Yeniden Ele Alınıyor

Google algoritmalarını kullanıcıların Google’ı aldatmaya yönelik manipülatif işlemler için geliştirildi.

yıldızlı yorumlar

Bu yıldızlı yorum ve oylamada Manipülatif işlemleri “kendi kendine hizmet” olarak değerlendiren Google yeni algoritma güncellemesi ile bunları değerlendirmeye alarak manipülatif bulduğu, (Review) Yorumlar kullanıcı oyu rich snippets’i göstermeme kararı almıştır.

Zengin sonuçlar, “Rich Snippets” havuzu kullanımlarında sınırlamalar getirmiş olduğu duyurusunu yapmıştır.

Hangi durumlarda gösterebileceğinin de işlendiği ile ilgili detaylı bilgi : https://webmasters.googleblog.com/2019/09/making-review-rich-results-more-helpful.html

Tarih: 10 Eylül 2019

“nofollow” – Bağlantılarında yeni yollar

Google 15 yıldan beri SPAM ile mücadele için web site yöneticilerine sayfalarındaki güvenilmeyen ya da spama neden olacak harici linklere “nofollow” özelliği verilmesini istemişti.

Şimdi İki yeni bağlantı yolu özelliği ile sitenizden dışarıya giden bağlantıların türünün ne olduğunu daha ayrıntılı olarak anlamaya çalışacak. Algoritmalar bu harici linkleri daha nitelikli bir sınıflandırmaya tabi tutabilecektir.

Bu iki yeni bağlantı yolu aşağıdaki gibidir.

Bağlantı YoluKullanım Yeri Açıklaması
rel = “sponsored”Sitenizdeki reklamları, sponsorlukları veya bir maddi zorunluluk linklerine uygulanmalıdır.
rel = “ugc” UGC, (User Generated Content) Kullanıcının Ürettiği İçerik anlamına gelir. Bir site üyesi ya da kullanıcısı tarafından üretilen içerik linklerine verilmelidir. (yorumlar ve forum gönderileri gibi, kullanıcı tarafından gönderilen içerik içindeki bağlantılar için önerilir)
rel = “nofollow”Eskiden olduğu gibi, her hangi bir onay türünü ima etmek istemediğiniz durumlar için kullanılmaya devam edilmelidir.

Mevcut sitede hali hazır bulunan “nofollow” larınızın kalmasında her hangi bir sakınca bulunmamakla birlikte, yeni inşa edilen linklere bu yeni iki bağlantı yolu açıklaması girilmesi faydalı olacaktır.

https://webmasters.googleblog.com/2019/09/evolving-nofollow-new-ways-to-identify.html Linkinden detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

SEO Çalışması için Kılavuz

SEO Çalışmaları için Yeni Başlayanlar için SEO Kılavuzu sayfamızı takip edebilirsiniz.

İnovatif SEO ve Sosyal Medya Yönetim ve Danışmalığımızdan her zaman destek alabilirsiniz.

Başarı kolay elde edilir, zor olan başarıyı hak etmektir. (Albert Camus)

sosyal medya seo yönetimi ajansı
Google Digital Garrage Sertifikası
Sertifika No : S2A CJQ UX6

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir