Seo Kimdir? Arama Motoru Optimizasyonu Nasıl Yapılır?

SEO (Search Engine Optimization) yani Arama Motoru Optimizasyonu çalışmaları sitelerin arama motorlarında görünür olması ve arama motorları tarafından değerli bulunarak üst sıralarda yer alması için yapılması gerekenler hakkında donanımlı olmak gerekir.

Bu yazımızda SEO – Arama Motoru Optimizasyonu ile ilgili temel bilgiler verilmektedir.

SEO Kimdir? Arama Motoru Optimizasyonu Nedir? Nasıl Yapılmalıdır?

SEO
SEO Kimdir? Arama Motoru Optimizasyonu Nedir? Nasıl Yapılmalıdır?

SEO Soruları ve Cevapları :

Arama motorları dizinlerinde nasıl yer alınır ve sayfalarınız üst sıralara nasıl yükselir?

Arama motorlarında siteniz üzerindeki sayfalarınız indekslenmiş ve sıralamalar içinde görülüyor olabilir. Site sayfanız, konusu ile ilgili olarak bir kelime veya kelime grubu ile yapılan aramalarda Google, Yandex, Bing gibi arama motorları sorgu sonuçlarında kaçıncı sırada yer almaktadır? Doğru bir SEO yönetim çalışması neden gereklidir, nasıl yapılmalıdır?
Bu yazımızda, bir çok soruya yanıt bulmaya çalışacağız.

Arama motorlarında yer alıyor musunuz?

Arama motorlarında sorgulama yaptıklarında çıkan sıralama sonuçları listesinde (SERP) kaçıncı sayfaya kadar sorgu sonuçlarını taramaya, iz sürmeye devam ederler?

İlk 2-3 sayfadan sonra % kaç kullanıcı arama sonuçlarına bakmaya devam eder? 10 sayfadan sonra ise kaç kişi halen arama sorgularına bakmaktadır?

seo kimdir ve nedir

Seo Nedir?

SEO (Search Engine Optimization) Arama Motoru Optimizasyonu anlamındadır. Sitenizin ve sayfalarınızın arama motorlarında bulunabilirliğinin dışında, sorgu sonuçlarında ilk sayfalara doğru yükselmesinin sağlanması amacı ile bütünsel olarak site ve sayfa iyileştirme, geliştirme işlemlerinin tamamını kapsar.

SEO Kimdir?
Arama motoru optimize edicisi olarak uzmanlığı ile çalışmalar yapan kişi ya da danışmanlık hizmeti veren kurum olarak da tanımlanabilir.

Günümüzün rekabetçi internet koşullarında çevrim içi ağlar üzerinde bulunan kurumsal veya bireysel olsun her site için optimizasyon çalışması yapılması gereklidir. Arama motoru optimizasyonunda teknik hatalar ciddi sıralama düşüşlerine neden olur. SEO Yönetimi ve Danışmanlık Hizmetleri ile bu çalışmaların sistematik olarak denetlenmesi ve teknik hatalar var ise bu hataların ivedilikle düzeltilmesi sağlanır.

SEO Nedir? 1 Dakikada Anlatım

SEO Uzmanı ile ileri düzey çalışmalar gerekli midir?

SEO Uzmanına ihtiyacınız var mı? Başlıklı sayfamızda da anlatılan Site ve sayfalarınız ile ilgili optimizasyon, Analiz ile ilgili ana başlıklara baktığınıda, optimizasyon çalışmalarının ne kadar çok detay içerdiğini görebilirsiniz.

Bu çalışmalar bireysel gayretler ile olabileceği gibi, ileri seviyede, site içi , site dışı ve teknik seo konularında uzman bir kişi ya da kurum yardımı ile seo çalışmalarının yapılması daha sağlıklı olacaktır.

SEO (Search Engine Optimization) Arama Motoru Optimizasyonu Neden Önemlidir?

Arama motorları kullanıcılara arama ve sorgulama yaptıkları konu hakkında en iyi sonucu bulup kullanıcıya sunduğundan emin olmaya çalışır.

Kişiyi geliştiren bilgiler, kişilerin becerilerini arttıran, karşılaştırma yapabilmesini sağlayan, aradığı ve merak ettiği konuda doyurucu sonuçlar sunan değerli bir site ve içerikleriniz var ise bunlara daha kolay insanların ulaşabilmesini sağlamak, arama motorları optimizasyon çalışmalarının önemini ortaya koyar.

Arama motorlarının algoritmalarını yürüten yapay zeka ile siteniz ve içerikleriniz arasındaki ilişki; ön konuşma, tanışma, nişanlanma ve evlilik süreci gibidir.

Arama motorlarına, değerli içerikler ürettiğinizi anlatma, kanıtlama ve insanların sizi kolayca nasıl bulabileceği konuları, doğru yapılan çalışmalar ile sağlanır. Yeni başlayanlar için SEO kılavuzu sayfamızda site içeriğinden başlıca konular ele alınmıştır.

GOOGLE ‘ da kaçıncı sayfada sayfanız gösteriliyor ?

Arama motorlarının en yaygın kullanılanı Google olup toplam internet kullanıcılarının %70 ‘ inden fazlasının kullandığı arama motoru özelliği taşımaktadır.

Diğer kısımda Yandex, Bing, DuckDuckGo gibi arama motorlarları da yaygın kullanılmaktadır. Her arama motoru farklı bir mantık ile sayafaları index’ lemekte yani kapsam altına almaktadır.

Sıralamalar kalıcı değildir. Arama motorları algoritmaları daha değerli bir yapıda sayfa ile karşılaşırsa bu sayfayı sıralamalarda daha üst noktalara taşıyacaktır. SEO arama motoru optimizasyonu sürekli yenilenmektedir, siteniz geliştirilmeli ve güncel olmalıdır.

SEO - Arama Motorları Optimizasyonu
Arama Motoru Optimizasyonu

Bahsettiğimiz gibi, arama motorları tamamı ile bir yapay zekâ algoritmaları ile donatılmıştır. Tamamen otomatik olarak çalışan bu sisteme bağlı bot’lar tarafından siteler ziyaret edilir, toplanan bilgiler değerlendirme aşamasına alınır.

İçerik Pazarlama İçin Seo Stratejisi

Arama motoru algoritmaları, içeriklerinizin kalitesine emin olmadan dizin kapsamına almaz. Alsa da değersiz bir sıralama içinde tutar. En önemli konunun içerik kalitesi olduğunu unutmamak gerekir. Kalitesiz, kopya bir içerik ile ne yaparsanız yapın başarı elde edemezsiniz. İçerik pazarlaması için en önemli stratejilerden biri sitenizdeki özgün içerik üretimidir.

adres

Harika bir mağazanız var ama adresini bilen yok !

Arama motoru optimizasyonu, vitrininizin cazibesini ve dikkat çekici olmasını sağlama ve mağaza adresinizin kolayca bulunması için tarif işlemidir.

E-Ticaret SEO çalışmaları ile ilgili yazımız bu konuda ayrıntılı bilgiler içermektedir. E-Ticaret siteleri için SEO Yönetimi özenli ve dikkatli yapılmalıdır.

Arama motoru yapay zekâ algoritmalarını kandırabilmenizin imkanı yoktur. Örneğin başkasının vitrinini kendi vitrininiz gibi gösterdiğinizi, sergilediğiniz ürünlerin de size ait olmadığını hemen kavrayacaktır. Sıralamada yeriniz olmayacak ya da siteniz, zor bulunabilir konumda çok gerilerde bir sıralamada yer alacaktır.
Ancak, harika bir vitrin ve mağazanızda harika bir içerik sunuyorsanız, algoritmalar sitenizi de sayfanızı da ödüllendirecektir.

Google konu ile detaylı bilgiler vererek optimizasyon konusunda yönergeler sunmaktadır.

Google Webmasters Arama Motoru Optimizasyonu linkini tıklayarak detayları okuyabilir, yönergeleri takip edebilirsiniz.

Google SEO Önerileri sayfamız, görünür olmaya başlamak için temel bir örneklemedir.

SEO Nasıl Yapılır?

 • Arama motoru optimizasyon çalışmaları öncelikle mevcut sitenizin ve sayfalarınızın arama motor sonuçlarındaki (SERP) durumuna bakarak başlamalıdır. Diğer aşamada sayfalar arası kalite kontrolü yapılmalıdır.
 • Sayfalarınızın teknik optimizasyon kriterlerine bağlı sorunları olup olmadığı incelenmeli, içeriğin organik anahtar kelime içerip içermediği, başlık ve metin düzeninin doğru olup olmadığı kontrol edilmelidir.
 • Ticari bir firma iseniz arama motorlarının hizmet olarak sunduğu işletme kayıtlarınızın yapılıp yapılmadığına, yapıldı ise doğru bir yapıda mı kontrol edilmelidir.
 • Bu taramalardan sonra, eksiklikler tespit edilip düzeltme ve tamamlama yoluna girilmelidir.

Öncelikle, web sitenizle ilgili aşağıdaki soruları cevaplandırarak çalışmalara başlayınız.

SEO çalışmasına giriş, sorular ve cavaplar
 • Öncelikli olarak kontrol edin: Web siteniz Google’da görünüyor mu? Yeni bir site kurulumu yapacaksanız doğru optimizasyon için yeterli bilgileri edindiniz mi?
 • Kullanıcılara yüksek kaliteli faydalı içerik sunuyor musunuz?
 • Yerel işletmeniz Google’da kayıtlı mı?
 • Sitenize ve sayfalarınıza tüm cihazlardan hızlı ve kolay bir şekilde erişiliyor mu?
 • En önemli soru: Web siteniz güvenli mi? Virus, Malware gibi kötücül yazılımların sitenize inject edilmesine karşı önlemleriniz var mı? Sitenizden bu tarz malware veya virüs bulaştırıcı siteler ie phising adı verilen kimlik avı ile özel bilgilerin hırsızlığı yapan ya da pornografik sitelere giden linkler için, örneğin yorum sayfanız gibi içeriklere kötü niyetli kişilerin linklerini bu yorumlar içine yapıştırma ihtimalini göz önüne alıp gerekli önlemleri aldınız mı?

Cevaplarınız evet ise aşağıdaki linkte bulunan, doğru optimizizasyona giriş bilgileri ile çalışmalarına başlayabilirsiniz.
Üç adımda SEO ve öncelikleri

Mobil uyumlu sayfalar geliştirmenin önemi nedir?

Mobil SEO, mobil cihazlar ile uyumluluk ve hız, Google için öncelikli konudur, siteler bu kriterler ile değerlendirilmeye ve sıralama önceliği faktörü olmaya başlamıştır. Siteniz için de mobil stratejileri belirlemeniz gerekmektedir. Google AMP sayfalara önem vermenizi önermektedir.

Mobil uyumlu olmayan bir web sitesi yakın bir gelecekte sıralamalardan düşürülecektir. Gelişen teknoji ile birlikte arama motorları algoritmaları da sürekli değişmektedir. Analitik bir düşünce ile site ve sayfalarınız arama motoru algoritmaları ile konuşabilir, analaşabilir hale getirilmelidir.

Mobil SEO, mobil uyumluluk ve hız
Mobil cihazlar ile uyumluluk. Responsive Tasarım

MOBİL UYUMLULUK TESTİ

Aşağıdaki linkten sitenizin mobil uyumluluğunu test edebilirsiniz.
https://search.google.com/test/mobile-friendly

Gelecekte internet kullanıcılarının mobil cihaz kullanma oranı %100 ‘e ulaşacağı düşünülürse MOBİL Optimizasyon konusunun önemi daha iyi anlaşılacaktır.

Sosyal Medya açısından da mobil site hızı önemli olmuştur. Instagram üzerinden yönlendirmeyle sitenizi ziyaret eden kullanıcının yavaş bir site ile karşılaşması, sitenizi ya da sayfanızı hızlıca terk etmesi durumunu ortaya çıkaracak ve bu da sizin açınızdan ciddi kayıplara yol açacaktır.

Seo Çalışması Meyvelerini Ne Zaman Verir?

SEO çalışmaları sonuçları ne kadar sürede belli olur?

Doğru bir optimizasyon çalışması meyvelerini bir ağaç gibi vermeye başlayacaktır. Seo uzmanının çalışmaları neticesinde, sayfalarınızın arama motorlarında görünür olmakla başlayan süreç olan dizine indexlenmesi sonrası sıranızın da yavaş yavaş hak ettiği yere gelmesi ile devam eder.

İyi bir sıralamaya geldiğinizde de optimizasyon çalışmalarına devam etmelisiniz. Her türlü güncellemeler, yeni teknolojik gelişmeler ışığında var olan değişiklikler ile optimizasyon sürekliliği sağlanmalıdır.

Genel olarak görünür olmak 10 gün içinde gerçekleşirse de, arama motorlarındaki sonuçların başarısı 6 – 12 ay sürecektir.

SEO ile ilgili merak edilen kısa kısa sorular ve cevaplar

seo çalışması süresi

SEO ne kadar süre ile yapılmalıdır?

Seo sürekli olarak yapılması gerekmektedir. Teknolojik gelişmeler arama motorlarında da bazı değişikliklerin yapılmasına neden olur. En basit bir açıklama ile Google önceleri Java Scriptleri göz ardı ederken şimdi Java scripleri okuyabilmektedir. Bu da Java yoğun Web sitelerin seo açısından geliştirilmesi gerektiği anlamını taşır.

seo açısından içerik

SEO uyumlu içerik nasıl yazılmalıdır?

Düzgün bir gramer ön koşuldur. Özgünlük ve kullanıcıya fayda sağlayan içerikler elbette sadece SEO için yazılmamalıdır. İçeriğiniz site ziyaretçileriniz için önemlidir. Kullanıcı ne kadar yararlı buluyor ise, arama motoru algoritmaları da içeriğinizin kalitesini çok net ölçebilir.

web site tasarımı ve seo ilişkisi

Web tasarımı tekniği SEO açısından önemli midir?

Elbette, tasarımlar belli diller ile yazılmaktadır. Sayfalarınızın arama motoru botları tarafından okunabilir olmasının sağlanması ve arama motoru botlarına sitenizin temel mimari yapısını bildirmelidir.

seo açısından blog sayfası etkisi

Blog sayfasının SEO’ya etkisi var mıdır?

Blog sayfaları sitenizin temel ürün ve hizmetlerinin tanıtımında çok etkili işlev görürler. İyi yazılmış bir blog sayfası, hem ürün ve hizmetlerinize hem de sitenize ilgi artışı sağlar. Blog yazılarının ilgi çekici, kaliteli, doğru ve faydalı bilgiler içermesi önemlidir.

seo ücreti belirleme

SEO hizmetleri fiyat nasıl belirlenir?

Siteniz teknik ve seo gereklilikleri açısından analiz edilir. Sadece siteniz değil ürün ve hizmetlerinizin nasıl daha iyi sunulacağı raporlanır. SEO ücreti ve minimum SEO süresi kararı bu aşamadan sonra belirlenir.

google güncelleme takibi

Google güncellemeleri nasıl takip edilir?

Google güncelleme ile ilgili haberlerini twitter hesaplarından verdiği gibi, Google webmasters blogunda da paylaşmaktadır. Biz de sitemizde önemli bulduğumuz güncelleme bilgilerini duyuruyoruz. Google çekirdek güncellemelerini ve duyuru yaptığı gelişmeleri takip etmelisiniz.

seo ve sem arasındaki fark nedir

SEO ile SEM arasında ne fark vardır?

SEM, (Search Engine Marketing) arama motorlarında verilen ücretli pazarlama yöntemi yani reklamlardır. Organik SERP sonuçlarında değil, arama motorlarının reklam etiketi ile gösterilen sponsorlu site reklamlarınızdır. Seo Arama motoru optimizasyonu çalışmaları yapılırken SEM ile de ticari faaliyetleriniz desteklenebilir.

mobil seo nedir?

Mobil SEO nedir?

Web sitelerin mobil cihazlara uygunluğu dışında, örneğin sesli aramalara da uygun inşa edilmesi, hızlı açılılış mobil SEO için önemli bir adımdır. Sesli aramalar ve sesli yanıt sistemleri 2020 yılından sonra daha da önem kazanacak bir konudur. Eforunuzu vakit kaybetmeden mobil uyumlu siteye harcamalısınız.

üst sırada site hızı önemi

Hızlı web siteleri daha üst sıralarda mı yer alacaktır?

Evet, Özellikle mobil cihazların masa üstü bilgisayarlardan daha fazla kullanım oranı yükseldikçe, hızlı olmayan web siteleri arama motoru sıralamalarında üst sıralardaki yerlerini kaybedecektir. Seo – Arama Motoru Optimizasyon çalışmaları site hızına odaklanmalıdır.
Özellikle (FCP – First Contentful Paint) denilen ilk zengin içerikli boyama olarak adlandırılan sitenizin görüntülenmeye başlama yanıt süresi 600 ms.’ın altında olması gerekmektedir. (FID – First Input Delay) ilk giriş gecikmesi, tarayıcının etkileşime yanıt vermesine kadar geçen sürenin de 100 ms.’nin altında olması başarılı bir hıza sahip olduğunuzun göstergesidir.
Yavaş açılan bir siteden ziyaretçiler hızlı kaçar” gibi bir ters orantı vardır.

video içeriğin seo'da önemi

Youtube videoları SEO açısından yararlı mıdır?

Her türlü video içerik ürün ve hizmetlerinizin daha iyi tanıtılmasına katkıda bulunur. Bir çok video içerik serverları bulunmaktadır. Youtube da bunlardan biridir. Videolarınızı youtube üzerine yükleyebilir ve sitenize de bu video linklerini ekleyerek ziyaretçilerinize sunabilirsiniz. Ayrıca Youtube SEO çalışmaları da site SEO çalışmaları kadar önemlidir.

backlink zararları faydaları nedir

Backlink SEO için zararlı mıdır?

Ücretli backlink ile sitenize bağlantı veren hizmetleri kesinlikle kullanmayınız. Google bu konuda son derece katı prensiplere sahiptir. Ücretli backlinkler sitenizin tamamen arama motoru dizinlerinden silinmesi sonucunu doğuracaktır.
Doğal gelişen backlink’lerin ise zararı bulunmamaktadır. Ancak yine de sitenize link veren siteleri takip ederek, ilgisiz sitelerden gelen düşük kaliteli olduğunu düşündüğünüz backlink bağlantılarını reddetmeyi denemelisiniz. https://support.google.com/webmasters/answer/2648487?hl=tr linkinden açıklama ve yönergeleri takip edebilirsiniz.

kullanıcı deneyimi U/X

Kullanıcı deneyimi (U/X) nedir?

Sitenizi ziyaret eden kullanıcılar siteniz içeriklerinde kolayca dolaşabilmeli, bir e-ticaret sitesi iseniz, alış veriş aşamaları şeffaf ve kolay olmalı, sürdürülebilir bir memnuniyet sağlanmalıdır.
Böylece site ziyaretçileriniz ile bir aidiyet sağlamayı da kolaylaştırırsınız. Arama motoru algoritmaları da bunu algılayabilecek bir zekâya sahiptir. Sitenizin ara yüzü, menü yapısı U/X ‘a uygun tasarlanmalıdır.

seo hataları nelerdir

SEO Yönetiminde yapılan hatalar nelerdir?

Google E.A.T yönergesine göre, uzmanı olmadığınız konularda içerik yazmak. Sıralamaya girebilmek için konunuz ile ilgili olmayan anahtar kelimeleri içeriğinize doldurmak, gizli görülmeyen anahtar kelimeleri sayfanız kodlarına yerleştirmek, siteniz HTTPS kullanıyor ise, içeriğinizde HTTP kodlu resimlerin , linklerin bulunması. Zararlı sitelerden geri bağlantılar, kırık linkler, 404 hata sayfasının doğru kullanılmaması.
Sayfanızı ziyaret edenleri aradıkları terimden farklı alakasız bir sayfaya yönlendirilmesi, tekrarlı içerik, kopya içerik, tekrar edilmiş site başlıkları ciddi hatalardır.
Ayrıca, insana sağlığı ile ilgili ya da maddi konularda zarar verebilecek konusunda otorite sahibi olmayan kişi ya da kurumların siteleri, YMYL (Sizin paranız sizin hayatınız) Google tanımlaması ile sıralamalarını kaybedecekler hattâ arama motoru dizinlerinden düşürülecektir. SEO – Arama moturu optimizasyonu çalışmalarında bu konu üzerinde dikkatli çalışma gerektirir.

sosyal medya ağlarının seo'ya katkısı

Sosyal Medya ağlarında bulunmak SEO ya katkı sağlar mı?

Elbette, sosyal medya ağları çok çeşitlidir. Bu ağlar üzerinde firmanızın temsil edilmesi de hem işinizin geliştirilmesinde fayda sağlayacağı gibi web sitenize de daha fazla kaliteli ziyaretçi sağlayacaktır. Facebook, Linkedin, Instagram, Youtube, Pinterest gibi mecralarından uzak kalmamalısınız.

white hat, black hat, grey hat seo nedir

SEO’da şapka rengi nedir?

White Hat, Black Hat, Grey Hat SEO gibi bazı kavramlar kullanılmaktadır. SEOcu’ ların uydurdukları terimlerdir.
Beyaz Şapka (White Hat), düzgün kuralına uygun çalışmalardır.
Siyah Şapka (Black Hat) tamamı ile arama motorlarını kandırma üzerine manipülatif işlemlerdir.
Gri Şapka (Grey Hat) ise gerçekte ne olduğunu önce gizlemeye çalışmaktır.
Örneğin süresi geçmiş otoritesi yüksek varsayılan bir domaini satın alarak kullanmak, dolayısı ile o alan adının eski ziyaretçilerini yeni içeriğe sevk ederek trafik sağlamak, kopya içerikler kullanmak gibi çalışmalar olup, ömürleri kısa sürecek eylemlerdir.
Doğru arama motoru uyguluk çalışması şapka rengi ile tanımlanamaz. Yöntemleri ve kuralları açıktır. Siz sitenizde renkli, etkileyici, faydalı, benzersiz olmaya özen gösterin yeter.

SEO konferansları ve çalıştayların amacı nedir?

Google’ı anlamak için her yıl ciddi sayılabilecek onlarca, pazarlama amaçlı ise binlerce konferans ve çalıştaylar yapılmaktadır. Google sayesinde yeni bir iş modeli ve ekonomi oluşmuştur. Takip ettiğinizde tüm konferans konuşmacıları google algoritmalarını anlamaya, anlamlandırmaya çalışmaktadırlar. Bir arayış içindedirler.
Yapay zekâ algoritmalarının kendisini tekil kılmayacağının bilincinde olmak gerekir. Sürekli kendi kendini geliştirebilir niteliği karşısında, insan zekâsının aciz kalışını bu çalıştaylarda görmek mümkündür.
Google her zaman şeffaf bir şekilde SEO yönergelerini ve ipuçlarını, önerilerini sunmaktadır.
Uzmanlık, yetkinlik ve güvenilirlik önceliğini anlamak yeterlidir. Teknolojik gelişmelere bağlı olarak web sitelerinin bu yeni gelişmelere uyarlanması konusunda yapılması gerekenleri Google, zaten kendi sayfalarında açık ve detaylı anlatmaktadır, bu sayfalardaki tavsiyeler ile yönergeleri takip etmek ve uygulaya geçmek önemlidir.

seo performansı

%100 SEO performans başarısı nasıl sağlanır?

%100 bir performans artışı bir çok site için yetersiz bile kalabilir. 100. sırada çıkan bir sayfanızın SERP sonuçlarında 50. sıraya yükselmiş olması yeterli midir? Elbette hayır !
Daha önce 100. sırada sayfanız dizinde idi, bakın şimdi 50. sıraya geldiniz %100 performas gösterdik gibi bir tümce sarf ediliyorsa burada doğru yapılmamış bir optimizasyon çalışmasından bahsetmek ve o çalışmanın performansının sadece %10 olarak belirlemek yanlış olmayacaktır. Gerçek bir %100 SEO performansı sayfanızın hak ettiği ilk 10 içinde sıralamada yer almasını sağlamaktır.
İlkeli çalışmalar sonucunda yüksek performans sağlanabilir.

2020 yılı seo trendi

2020’de SEO trendi nasıl şekillenecektir?

2020 yılında çalışmalarınızı, video, podcast, sesli arama ve sitenizden sesli yanıt çözümleri üzerine geliştirmeniz SEO açısından bir kaç adım öne geçmenizi sağlayacaktır. AMP sayfaları geliştirmenin yanı sıra Progressive Web Apps, uygulamalarını sitenize de uygulayarak mobil cihazlar için sitenizi (Mobile App) mobil uygulama şekline dönüştürülmesi en önemli 2020 SEO Trendi olacaktır.

teknik seo desteği

SEO uzmanı ekibiniz teknik konularda hizmet veriyor mu?

SEO Danışmanlığı hizmetleri kapsamında, siteler için gerekli teknik yapı analiz edilerek yapılması gerekenler raporlanarak listelenir, SEO rehberi olarak kullanacağınız bu rapor, Teknik SEO için gerekli olan tüm çalışmalar için eksiklikleri belirleyerek düzeltme ve geliştirme önerilerde bulunur. Yardıma ihtiyaç duyduğunuzda uzman ekip arkadaşlarımız destek vermektedir.

seo ajansı seçim kriteri

SEO ajansımı hangi kriterlere göre seçmeliyim?

SEO ajansı nasıl seçilmelidir?
Arama motoru algoritmalarının, özellikle Google’ın algoritmalarını çözmeye çalışan, hatta nerede ise çözdüğünü söyleyen bir ajansla çalışmayınız! İnanın ki, hiç bir zaman çözemeyeceklerdir. SEO aslında son derece kolay bir iştir. Doğru bir teknik ve SEO dilini bilen, aslında kullanıcı deneyimi odaklı (U/X) olma konusunda uzman bir danışmanlık ajansı ile çalışmak web sitenizde başarıyı sağlayacaktır.

Unutulmamalıdır ki, değişmeyen ve yenileşmeyen hiç bir şey yoktur. İnovasyon kavramını unutmadan daima yenileşimci (inovatif) olmak zorunda olduğumuz bir dünyada varlığımızı geliştiriyor ve koruyoruz.

facebook Paylaşımı mail Paylaşımı Twitter Paylaşımı

Hem Sosyal Medya Uzmanlığımız hem de Sosyal Medya Yönetimi ve Danışmanlığımızdan faydalanmanızı size kazandıracağı artı değer açısından önemi büyüktür.

İnternet’te kaybolmayın !

Sizinle sitenizin optimizasyonu (SEO) konusunda görüşelim.

  SEO Danışmanlık Ajansı

  sosyal medya seo yönetimi ajansı
  Google Digital Garrage Sertifikası
  Sertifika No : S2A CJQ UX6