2020 SEO Devrimi Yılı Olacak !

2020 yılı SEO trendleri ve teknikleri açısından bir devrim yılı olacak. Bugüne dek SEO ile ilgili olarak bildiklerimizin üzerine bir o kadar daha teknik beceriler, yazılım ve kodlama ile bilgiler eklememizi gerektirecek.

Büyük rekabetler yaşanacak ve sitesini yeni trendlere ve gelişmelere göre güncelleyecek olanlar dizin sıralamalarında önemli pozisyonlar kazanacak.

2020 SEO Trendler

2020’de SEO Teknikleri Devrimi Gerçekleşecek !

Son bir kaç yıldır SEO öldü diyen bazı uzmanları dinledik. Oysa ölen bugüne dek bilinen klasik SEO anlayışıdır. BACKLINK’lerle site sıralamalarını manipüle eden ve buna SEO diyenler, aldatma trafik ile siteleri çok trafik alan önemli bir site görüntüsü verme çabaları, Google SERP (sıralama sonuçlarını) manipüle eden yalancı sorgu ve tıklama düzenekleri artık öldü.

2018-2019 yıllarında Google tarafından yapılan algoritma değişikliklerini bir çok site hissetti. Bazıları sıralamalarda yerlerini kaybettiler ve değerli olan bir çok site de gerçek yerini aldı. Bu çekirdek algoritmaların ve sürekli olarak yapılan düzeltme, ince ayar güncellemeleri ile Google yapay zekası daha iyi ölçümleme yapabilecek bir öğrenimi de ( Makina Öğrenmesi ) edinmeye başladı.

NLP denilen doğal dil işleme prosesi BERT güncellemesi ile insanların doğal dil alışkanlıklarını yapay zeka’ya tanımlama oldukça başarılı ilerleme kaydetti. Bu nedenle artık aramalarda sorgulama yapan kullanıcıların ne aradıklarını anlamak için Google I/O ‘nun konuşma diline yakınlaştırma gerçekleşti.

2020: Dijital Medya Rekabetler Dönemi

Sosyal Medya son derece güçleniyor. Instagram, Facebook, Twitter, Pinterest, YouTube gibi mecralar içine daha fazla insan çekmeye başladı.

Mobil erişimin sağladığı kolaylıklar ile her daim bir sosyal medya mecrası içinde kendimizi buluyoruz.

Büyük bir reklam pastasının varlığı nedeni ile tüm bu mecralar da kendilerini geliştirmeye ve daha çok kullanıcıyı çekerek pastadaki payını büyütmeye çalışmaktadır.

Google’da hem bu sosyal medya platformlarını desteklerken aynı zamanda insanlar için faydalı olabilecek uygulamaları genişleterek kendisini güçlendirmektedir.

Google Asistan artık sizinle konuşuyor, bir yere seyahat mi edeceksiniz, gideceğiniz yeri , oteli, uçak biletinizi, hava alanı yol tarifini, sizi uyandırarak geç kalmamanızı, gittiğiniz yerde seçiminize göre restoran önerisini ve çok daha fazlasını sağlamak için bir yardımcı oluyor.

Merak ettiğiniz bir konuda sorgu yaptığınızda size konu hakkında en doğru bilgiyi buluyor ve sesli olarak okuyor.

Son yeniliklerden biri de bir ürün satın aldınız, ürünün size ulaşmasındaki kargo sürecini takip ediyor.

Dijital dünyadaki rekabetler 2020’de gittikçe kendisini hissettirecek.

2020’de site trafiklerinde azalma yaşanabilir. Çünkü bir çok konuda Google size sorgularınızın karşılığını kendisi sunacak. Dolayısı ile Gooogle’ın bu sonuçları sizin sitenizi değerli görüp sizden bu bilgiyi sorgulama yapacak kullanıcılara sunmasını sağlamak için çalışmalar yapmalısınız.

google uçak bileti sorgusu

Uçak Bileti Sorgusu Sonucu

Ankara’ya uçak bileti şeklinde sorgulamada, sorgulamayı yapan kişinin İstanbul’dan sorgulama yaptığını biliyor ve size bir bilgi kutusunda sunuyor. Bu bilgi kutusunda bulunan firmaların uçuş bilgilerini, fiyatlarını sitelerinden alarak Google Geziler sayfasında detaylı olarak sunuyor. Google Geziler bölümünde seyahatinizi, otelinizi ve gezinizin maliyetini hesaplıyor.

2020’de E-Ticaret’de Güçlü Rekabet Dönemi

Bir çok Majör kurumlar E-Ticaretin de geleceğini şekillendiriyor. Ürün ve hizmetlerinizi artık bu güçlü platformlar üzerinden komisyon ödeyerek yapıyorsunuz. Kurumunuz adına ya da bireysel olarak işletmeniz adına kurduğunuz E-Ticaret sitelerinde başarılı olabilmek için çok büyük reklam maliyetlerine de katlanmanızı gerektiriyor.

Amazon, Shopify, Alibaba, Trendyol, N11, Hepsiburada gibi siteler bu dijital pazarın domine edicisi oldular. Dolayısı ile köklü bir marka değilseniz ya da çok özel benzersiz bir ürün ve hizmetiniz bu büyük pazardan pay almanız kendi başınıza kuracağınız bir e-ticaret sitesi ile başarı sağlamak günden düne güçleşiyor.

İster işletmenizin kendine özel e-ticaret sitesi olsun, ister yukarıdaki e-ticaret siteleri içinde satış yapan bir kurum ya da kişi olun Google Alışveriş sayfaları ile size aradığınız ürünü nerede hangi fiyatla bulabileceğinizi filitreliyor.

https://www.google.com.tr/intl/tr_tr/retail/solutions/merchant-center/ linkinden üye olarak ücretli olan Google Perakende sayfalarında ürünlerinizin sunulmasını gerçekleştirebilirsiniz.

E-Ticaret SEO Teknikleri ve SEO Kılavuzu yazılarımızı okumanızı tavsiye ediyoruz. Rehberiniz olacak bu konular ile Temel SEO ile ilgili bilgiler olmadan 2020 yılı SEO çalışmalarına geçmek doğru olmayacaktır.

SEO Uzmanı‘nın rutin görevleri 2020 SEO anlayışında iyice artacaktır.

SEO Çalışmalarında 2020 için yapılacaklar Listesi

icerik gelistirme

1- İçerik Geliştirmelerine Ağırlık Verin

İçeriklerinizi geliştirin. Bu çok uzun içerikler yazmanız anlamını taşımamaktadır. İçerikleriniz anlaşılabilir ve BERT algoritması ile ilgili doğal konuşma, yazma kurallarına uygun olmalıdır. insanların neden sizin içeriklerinize ihtiyacı olduğunu ve onların bu içerik ile tatmin edici bilgiler sağlandığına emin olun, yaratıcı olmaya gayret edin.

sesli arama

2- Sesli Aramalara Uygunluk Sağlayın

Google Asistan artık arama yapılan sesli sorgulara başarı ile yanıt bulmaktadır. İçeriklerinizi düzenlerken, insanlar sizin konunuza nasıl bir sorgu ile ulaşabilir diye düşününün. Ve bu sorgu cümlelerini karşılayabilecek şekilde metinlerinizi düzenleyin.

mobil dostu

3- Mobil Dostu Olun

Artık siteleriniz mobil uyumlu olmak zorunda olduğunu biliyorsunuz. Yine de sitenizi sürekli olarak denetlemenizde fayda var. Bazı kodlama hataları sitenizi mobil uyumlu olmaktan çıkarıverir. Denetimlerinizi düzenli olarak yapınız. Hız konusunda ise olabilecek en hızlı açılan site olmak için her türlü teknik geliştirmeleri yapın

featured snippets

4- Featured Snippets’de Yer Alın

Sıfırıncı konumda yer alabilmek önemlidir. En doğru bilgilendirmeyi sizin sayfanızdan yapıldığına emin olun. Google bunu anlayacak ve sayfanızı bu konuma getirecektir. Sesli aramalarda bu kutu içinde yer alan bilgileriniz sesli olarak okunnacaktır. Featured snippets’de çıkabilmek Google’ın algaritma ve Rank Brain’i ile ilgilidir.

rich snippets

5- Rich Snippets’e Önem Verin

https://schema.org/docs/schemas.html sitesinde bu konu ile ilgili yapılandırılmış veri türleri ve kodlama örnekleri bulabilirsiniz. 2020 ‘de SEO rekabeti bu konuda gerçekleşecektir.

video snippet

6- Video ve Video Snippet Oluşturun

Videolar kullanıcı deneyimi (UX) düşünüldüğünde son derece önem kazandı. Insanlar artık okuma yerine izlemeyi ve dinlemeyi tercih ediyorlar. Videolarınızı da sayfalarınızda yapılandırılmış veri ile işaretleyerek aramalarda pozisyonunuzu en üste taşıyın.

şeffaflık ve google eat

7- Şeffaf Olun (E.A.T)

Google E.A.T yönergelerine göre, şeffaf ve doğrudan aranılan bilginin sayfası olduğunuza emin olun. Konunuz hakkında uzman değilseniz bir yetkinliğiniz ve güveninirlik konusunda bir geçmişiniz yok ise örneğin bir blog sayfası yazmayınız. Doktor değilsiniz ama bel fıtığına oradan buran bulduğunuz ya da duyduğunuz şeyler ile çözüm sunuyorsunuz. Yapmayın! Sadece yetkin ve uzman olduğunuz konularda makale , içerik üretin.

imaj arama

8- Görsel Aramalarda Bulunun

Size özgün orjinal görsellerinizi sayfalarınızda ALT etiketi ile görseli açıklayıcı etiket ile sayfalarınıza yerleştirin. Bir çok kişi görsel aramaları yapmaktadır. Arama konusu ile ilgili ise sizin görseliniz sitenize trafik ve ziyaretçi getirecektir.

9- Lokal SEO Düzenlemesini Yapın

İşletmenizin adresini, telefon numarasını, ilgili birimlerini, faaliyet konusunu Arama motorları işletme kayıtlarında bulundurun. Haritalarda konumunuzu bildirin. Böylece konunuzda arama yapan kullanıcı size ulaşmakta kolaylık yaşayacaktır.

http3

10- Http/3 QUIC’e Taşının

2020 den itibaren HTTP/2 protokolü yerine daha hızlı HTTP/3 Quic protokolüne dönüşümü gündeme gelecektir. 2020 yılı sitenizi bu üst protokole geçirme çalışmalarının da başlangıcı olsun.

webp imaja geçiş

11- Webp İmajlar Kullanın

Resimlerinizi, imajlarınızı hem internet hem de sosyal medyada kullanımında, yaratıcısı ve geliştiricisi Google olan Webp formatına dönüştürmeniz hız ve kalite kazandıracaktır. PNG ve JPeg’den daha küçük KB. değeri ve kayıp oranı düşük bu format sayesinde daha hızlı açılan sayfalarınız olacağından 2020’de daha çok uygulanır olacak.

podcast yayınlayın

12- Podcast Yayınlayın

Konunuzda postcast’ler yayınlayarak sesli içerikler üretin. Postcast ile sitenize de ziyaretçi sağlayacaksınız. Postcast yayınları da Google tarafından siteniz ile ilişkilendirilebilir yapısal veri kodlamasına destek vermeye başladı. İlgili link: https://developers.google.com/search/docs/guides/podcast-overview

pwa çalışması

13- PWA’ya Geçiş Yapın

Progressive Web Aplication denilen PWA ile siteniz mobil cihazların masa üstlerinde Mobil APP gibi çalışacaktır. Hatta siteniz off-line bile olsa mobil cihazın belleğindeki site içerikleri kullanıcının hizmetinde olmaya devam edecektir. 2020 yılında PWA olarak düzenlenmiş binlerce site görmeye başlayacağız. https://developers.google.com/web/progressive-web-apps linkinde ayrıntıları inceleyebilirsiniz.

tarama bütçesi

14- Tarama Bütçesini Optimize Edin (Optimize Crawl Budget)

Google Bot’ları siteniz içeriğini taramaktadır ancak her ziyaretinde tüm siteyi taramaz belli sayfaları belli bir düzen içinde tarar. Zaman içinde oluşmuş ve güncelliğini yitirmiş sayfalarınız nedeni ile yeni içeriklerin taranması zaman alabilir. 2020 ye temizlik yaparak girin. 301 yönlendirmelerini ve 404 ayarlarınızı da yapmayı ihmal etmeden güncelliğini yitirmiş sayfalarınıza göz atın, benzer konuda olanları birleştirin. Eski olanları da kaldırın. Bu sayede güncel üretilen içeriklere Google Bot’ların daha sık ziyaretini sağlayın.

Özetlersek:

2020’de SEO Trendleri Neler Olacak?

 • Google BERT ve EAT yönergelerine uyum
 • Sesli Aramalara uygun içerik geliştirme
 • Video ağırlıklı çalışmalar
 • Podcast yayınları

Sitemi Nasıl Geliştireceğim?

 • Featured snippets ve Rich Snippets konularında çalışmalar yapmak
 • JSON-LD kodlamasını öğrenmek ve sitede uygulamaya almak
 • Yapısal verileri doğru bir şekilde sitemize uygun düzenlemek

SEO Çalışmasında 2020’de Neler Yapılmalıdır?

 • Ürün ve hizmetlerinizi yapısal veriler ile düzenleyerek Google’ın en üstünde görünürlüğünü sağlama çalışmaları
 • Tablolar oluşturmak. Ürün veya hizmet satıyorsanız fiyat tabloları oluşturmak varsa Google tarafından okunabiliyor olmasını sağlamak
 • Kullanıcı deneyimini (U/X) güçlendiren, FAQ (sık sorulan Sorular), HOWTO (nasıl yapılır) gibi Schema Markup denilen veri işaretlemesi yapılandırmalarına ağırlık vermek.
facebook paylaşımı mail paylaşımı Twitter Paylaşımı

SEO Danışmanlığı çalışmalarımızdan faydalanmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

  sosyal medya seo yönetimi ajansı