Google – Mobil Site SEO Stratejisi

Google SEO Stratejisi ile 2019 yılı temmuz ayından itibaren mobil uyumlu web siteleri öncelik kazanarak taranacak. MOBILE-FIRST Algoritması ile yeni bir alan adı ile yeni bir bir site bu tarihten itibaren mobil öncelikli incelemede geçecekler ve kapsam altına başarılı olan siteler alınarak, google dizin index’inde yerini bulacaktır. Mobil site seo stratejisi analiz ve planlamasının yapılması bu nedenle çok önemlidir.

Sayfalarınız google bot’ları tarafından daima taranır, ancak yeni tarama stratejisini başlatan google, önce mobil site içeriklerini okumak için botlarını gönderecek, browser özellikli tarama botları ise daha sonra sitenizin içeriğini okumaya başlayacaklar.

Neden Mobil Site Öncelikli İndexlenecek?

Sitelere, mobil cihazlar üzerinden erişimlerinin, bilgisayar erişimlerinin üzerinde seyrettiği artık bir gerçek olmuştur. Bu nedenle mobil uyumlu web siteleri çok daha fazla önem kazanmaktadır.

Google yaptığı duyuruda, yeni kurulmuş sitelerin öncelikli mobil taramadan geçeceğini, eski sitelerin ise şimdilik bu kapsam altına alınmasa da belirli bir süre sonra onlarında mobil tarama önceliğine alınacağını ve uyumsuz sitelerin sahiplerine webmaster tools search console vasıtası ile uyarıların yapılabileceğini bildirmiştir.

Google Arama’da bilinen tüm yeni web siteleri için varsayılan olarak MOBILE-FIRST (ÖNCE MOBİL) taramayı etkinleştirmiştir.

Duyarlı site tasarımlarına (responsive) çok önem verilmesi gerektiği, böylece tüm çihaz ve platformlara aynı içeriğin sunulmasının önemi yadsınamaz olmuştur. Mobil dostu web siteleri artık sadece google için değil, Yandex, Bing, Duckduckgo gibi tüm arama motorlarının da önceliği haline gelmektedir.

mobil site seo stratejisi

Neden Mobil SEO?

Google’ın MOBILE-FIRST Algoritması ile birlikte SEO da, yani arama motoru optimizasyonu çalışmalarında MOBİL SEO UZMANLIĞI ve DANIŞMANLIĞI hizmeti almanızda yarar bulunabilir. Önceki yazılarımızda da belirttiğimiz gibi mobil uyumluluk SEO’su ve mobil site hız optimizasyonu SEO’ ları ile siteleri analiz ederek ele almak ve gerekli düzenlemelerin ivedilikle tamamlanması gerekmektedir. Uyumsuz siteler arama motorlarının dizinlerinde endeks dışında kalacaktır.

seo stratejisi analaizi

Sitem Mobil Uyumlu mu?

Önce sorulması gereken soru bu olmalıdır. Blog konularında da bu konu ile ilgili yazılarımızı okumanız size yardımcı olacaktır. Google AMP sayfalarınızı şimdiden yayına almaya başlamanızı öneriyoruz.

Google ve diğer tüm arama motorları mobil için yepyeni araçlar geliştirmektedir. Ve bu araçları da sürekli güncelleyerek, tüm mobil cihazlar üzerinden sitenizin görüntülenmesinin sağlıklı olup olmadığını test ederler. Google’ın mobile friendly sayfasından site ve sayfalarınızın mobil uyumlu olup olmadığını test edebilirsiniz. Mobil site seo stratejisi öncelikli planlamaların içine girmelidir.

sosyal medya seo yönetimi ajansı
Google Digital Garrage Sertifikası
Sertifika No : S2A CJQ UX6

SEO ve Sosyal Medya Yönetimi ve Danışmanlık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir