Sosyal Medya Yöneticiliği – Marka ve Dijital Medya Yöneticiliği

Sosyal Medya Yöneticiliği Marka ve Dijital Medya Yöneticiliği çalışmalarınız hakkında özetle, hedef kitlenin veya hedef sektörlerin markanızla kalıcı bağ kurması, işbirliği içine  girmesi, karşılıklı etkileşimlerin kurulmasına doğru bir dil ile doğru stratejiler planlanması, içeriklerin üretilmesi, yayınlanmasıyla sosyal medya araçları ile kitlelere daha kolay ulaşmanızı ürün ve hizmetlerinizin lansman veya kampanyalarınız hakkında hızlı bilgilendirilmelerini sağlamaya çalışıyoruz.

Google Dijital Atölye

Google Dijital Atölye (Google Digital Garage) uzmanlığımız ile dijital medya iç erik ve reklam gereksinimlerinizi sizin için üretiyor ve yönetiyoruz.

Tek yapmanız gereken doğru zamanda doğru tuşa dokunmak. Gerisini enstrüman halleder. (Johann Sebastian Bach)

Sosyal Medya İletişiminin Önemi 

Gazete kağıdı ve üzerindeki matbaa mürekkebinin kokusunu unutmak üzere olduğumuz bir süreç içindeyiz. Geleneksel reklamcılık anlayışının renginin solması da anlaşılır bir durum.

Markaların üstten empoze edilmesi yerine üreticilerin bire bir tüketici ile dirsek teması içinde olması gereken bir yeni dönem yaşanmaya başlamıştır.

Klasik doğrudan pazarlamanın teknoloji kullanılarak yeni bir formata kavuştuğu görülmektedir. Sıcak birebir iletişim, diyalog ve temas artık çok hızlı bir şekilde gerçekleşebilmektedir. 

Bu yeni olgudan uzak kalmak markanıza yaptığınız yatırımları, üretim ve hizmet için sarf edilen enerjiyi boşa çıkaracaktır.

Dijital İletişimin sonuçlarının ölçümlenebilir olması nedeni ile dijital pazarlama faaliyetlerine yoğunlaşmak firmalar için kaçınılmaz olmuştur.

Geleneksel TV Radyo ve gazete gibi reklamcılıktan çok daha küçük harcamalar ile çok daha etkili fırsatlar yaratmaktadır. 

16 yıl boyunca internet iletişim hizmeti konularında hizmet veren bir firma olarak; Sosyal medya yöneticiliği konusunda firmanıza dijital medya ve sosyal medyada profesyonel çözümler üretiyoruz. 

sosyal medya yöneticiliği

Sosyal Medya Yöneticiliği için Dış Kaynak (Outsourcing)

Ticari büyüme, dijital varlıklara yatırım yapılmasını gerektirir. Yeni ürünler, yeni coğrafi pazarlar, yeni satış kanalları (instagram, facebook, twitter, youtube v.b.) yaratması nedeni ile yeni formatlar ve yeni pazarlama stratejileri geliştirilmesini de gerektirecektir.

Bu yeni çeşitlilik firmaların mevcut personel kaynaklarının da bu yönde re-organize ederler ya da konu ile ilgili outsourcing yaparak uzman kurumlardan dijital varlıklarının yönetilmesi için dış kaynaktan hizmet alımına başvururlar.

Sosyal medya yöneticiliği konusunda mecrayı özümseyip anlayarak bilinçli bir yaklaşım olmadan harekete geçilmesi düzeltilmesi uzun süreç alabilecek hatalara sebep olabilir.

Şirket çapında bir dijital varlık stratejisi oluşturulmaması ile başlayan bu süreç, departmanların marka tutarlılığını ölçeklendirme ve koruma konusunda eski geleneksel referanslarından yola çıkmaları nedeniyle dijital varlık dünyasında doğru pozisyonda konum alamayabilirler.

Günümüzün yeni medya düzeninde firmaların çeşitli düzeylerde sosyal medya uzmanı, içerik yöneticisi, sosyal medya yöneticisi, sosyal medya uygulama asistanı ve operatörü ve sosyal medya analiz ve deneticisi olarak çalışabilecekleri personel istihdamı yaparlar ya da dijital medya yöneticiliği için bütünsel bir hizmeti dış kaynaktan satın alırlar.

Dijital Etkileşim ve Sosyal Medya Pazarlama Reklam İletişimi ve Yönetimi konularını kapsayan sosyal medya yöneticiliği diğer bir adı ile dijital medya yöneticiliği, sosyal ağ platformlarından ürün ve hizmetleriniz adına maksimum faydayı sağlama çalışmalarında etkin sonuçlar elde etmeniz için konuya hakimiyet ve yetkinlik ister.

sosyal medya platformları yöneticiliği
Sosyal Medya Yöneticiliği Tavsiyesi Dış Kaynak Desteği – Outsourcing

Sosyal medya dijital reklam ajansı olarak kurumsal danışmanlığımız ve çözüm ortaklığımız ile markalara dijital pazarlama, sosyal medya ile bu interaktif yapı içinde firmalara genelleştirilmiş herkes yerine arzulanan hedef kitleye seslenmeyi ve ulaşmayı kolaylaştırıyoruz. Bu sayede reklam harcamaları bütçeleri de olumlu yönde küçülmekte ancak elde edilen verim yükselmektedir.

Sosyal Medya Yöneticisi Marka Elçisidir

Sosyal Medya Yöneticisi Ne Yapar?

Sosyal medya yöneticisi, temsil ettiği marka adına sosyal medya platformlarında elçilik görevi yapar. Sorumlu olduğu kurum ve marka ile toplum ve bireyler arasında diyalog kurarken, bu diyaloğun her iki tarafın da çıkarları doğrultusunda fayda sağlanmasına çalışır.

Sosyal medya günümüz teknolojik dünyasının kavramıdır. PR yani halkla ilişkiler yönetimi artık kendisini tam olarak bir dijital ilişkiler yönetimi içinde buluverdi. Bu evrilme ile çok daha geniş alan içinde çok fazla argüman ile hem karşı karşıya hem de iç içe bir yönetim şekline dönüşmüştür.

sosyal medya yöneticisi kimdir
Sosyal Medya Yöneticisi Kimdir?

Sosyal Medya Yöneticisi Maraton Koşucusudur

Sosyal medya yöneticisi, bir şirket için sosyal medya eylemlerine kararları veren ve sosyal ve dijital medya sitelerinde şirketin dış sesi , aynı zamanda sosyal medya mecralarında markanın gözü ve kulağı olarak kabul edilen bir kişidir. Elçi olarak tanımlamamız bu nedenledir.

Twitter, Facebook, YouTube, Instagram, Pinterest gibi sosyal ağları üzerinden topluluk oluşturmak amacıyla hedeflenen bir kitleyi, şirket, marka veya ürüne bağlamak ve bağın kalıcılığı için çalışır.

Sosyal medya yöneticileri bir markanın sosyal kanallarını küratörlüğünden sorumludur. Bunun dışında marka izleyicilerinin yorumlarını takip eder, kurum politikaları ile ılımlı hale getirir ve yanıt verir, etkileşimi yürütürler.

Çoğu işletme, sosyal medyayı doğrudan web sitelerine trafik çekmenin ve insanları ürünlerini satın almaya veya hizmetlerini kullanmaya zorlamanın bir yolu olarak görüyor olsa da bu yanlış bir düşüncedir.

Sosyal medyayı gerçek insanların kullandığını unutmamalıyız. Bu nedenle, bu insanlarla ilişki kurmaya odaklanan pazarlama stratejileri kurgulama ve uygulama, içerik yaratarak ve paylaşarak, sorular sorarak ve cevaplayarak sosyal medyadaki ‘sosyal’ konuyu ön plana çıkarırlar. 

Markaya bağlı kitlenin kurulmasında da kurumun diğer departmanlarına yardımcı olurlar.

Sosyal medya yönetimi 100 metre koşusu değil, bir maratondur. Tüketici etkileşimlerine ve alandaki değişikliklere uyum sağlama esnekliğini göz önüne alarak, dikkatli planlama ve sürekli ayarlama gerektirir. 

sosyal medya yöneticisi maratonu
Hiç bitmeyen yarışın koşucusu sosyal medya yöneticisidir

Sosyal Medya Yöneticisi Görev Tanımı Nasıldır?

Marka için bir sosyal medya varlığı oluşturarak reklam kampanyalarını yürütülmesi ve yüksek kaliteli orijinal içerik oluşturulması, etkileşimde bulunanların yorumlarına cevap vererek topluluğun yönetilmesi (moderasyon) ve tüm platformlarda müşteri hizmetlerini denetlenmesi görevlerini üstlenir.

Sosyal medya yöneticisi, Dijital Profil Yöneticisi olarak çalışır.

Belirli ağlara uyum sağlamak için mevcut içeriğin varyasyonlarını oluşturmanın dışında içeriğin amacı takipçi sayısını büyütmek ve daha fazla potansiyel müşteri elde etmektir.

Sosyal medya yöneticisinin maratonunda final çizgisi bulunmadığından, maraton seyircilerini de bu koşuya dahil edebilme çalışmaları sosyal medya yönetiminin esasıdır.

Başarılı bir sosyal medya yöneticisi, zengin bir pazarlama deneyimine sahip olmalıdır. Sosyal medya danışmanlığı konusunda uzman kurumlardan yararlanmalıdır.

Pazarlama şüphesiz daha fazla veri odaklı hale gelmiştir. Sosyal medya yöneticisinin verileri analiz ederek, verilerden eyleme geçirilebilir stratejileri tayin etmek için kurum üst yönetimi ve departmanlar arası bir koordinatör gibi görev yapmalıdır.

Günümüzde bir çok üniversite yeni dijital ve sosyal medya bölümleri açmış olmaları boşuna değildir. 2. üniversite programları dahi bulunmaktadır. Anadolu Üniversitesi sosyal medya yöneticiliği programlarını inceleyebilirsiniz.

Sosyal Medya Yöneticisi Sorumlulukları Nelerdir?

 • Şirketin sosyal medya reklam kampanyalarını yürütmek.
 • Her sosyal medya kampanyası için yüksek kaliteli yazılı ve görsel içerik oluşturmak.
 • Sağlam, güvenli bir çevrim içi sosyal medya varlığı oluşturmak.
 • Şirketin markasını sosyal medyada izlemek.
 • Etkileşim yönetimi ile marka bilincini oluşturmak.
 • Saygılı tutum ile çevrim içi toplulukları yönetmek.
 • Sosyal medya hesaplarının her biriyle ilgili aktif olmak, yapılan yorumlara ve gelen sorulara ve sorunlara yanıt vermek.
 • Sosyal medya aracılığıyla sağlanan müşteri hizmetlerinin denetlemek.
 • Sosyal medya kampanyalarının amaçlarına ulaşıp ulaşmadığını belirlemek için dönüşüm ile ilgili verileri analiz etmek.
 • Şirket genelinde çalışanları eğitmek.
sosyal medya yöneticisi görevleri ve sorumlulukları
Sosyal Medya Yöneticisi Sorumlulukları

Sosyal Medya Yöneticisi Gereksinimleri Nelerdir?

 • Sosyal Medya Pazarlama metotları bilgisi
 • Sosyal medya stratejileri geliştirme becerisi
 • Pazarlama planı ile çalışma ve geliştirme deneyimi
 • Her sosyal medya platformu için doğru sesi geliştirme yeteneği
 • Sosyal medya toplulukları oluşturmak için doğru dil iletişim bilgisi
 • Grafik tasarım ilkelerini bilme ve uygulama, uygulatma tecrübesi
 • Sosyal medyada marka yöneticiliği uzmanlığı
 • A/B testleri, analiz araçları ile kampanyaların başarısını ölçme ve raporlama tecrübesi
facebook paylaşımı mail paylaşımı Twitter Paylaşımı

Kurumsal sosyal medya yöneticisi görevimiz ile ilgili hizmetler için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Ürün ve hizmetlerinizin sosyal medya platformlarında kitle ile buluşması için çalışıyoruz. Markanızın tüketici ile konuşmasını etkileşim ve iletişim içinde olmalarını sağlıyoruz.

Sosyal Medya Yönetim Paketleri ve Fiyatları

sosyal medya seo yönetimi ajansı
Google Digital Garrage Sertifikası
Sertifika No : S2A CJQ UX6