Google Algoritma Güncellemeleri

OCAK 2020 Google Algoritma Güncellemesi

13 Ocak 2020 tarihinde Google tarafından duyurulan geniş tabanlı çekirdek güncellemesinin (CORE UPDATES) başlatıldığı Twitter üzerinden duyuruldu.

Güncellemenin adına 2020 OCAK Çekirdek Güncellemesi adını veren Google, siteleri daha iyi anlama ve kullanıcılara daha doğru içeriklerin sunulmasına bir adım daha yaklaşmayı amaçlamaktadır.

Bu güncelleme ile bir çok sitede sıra kayıplarının veya kazanımlarının olacağı açıktır.

Uzun bir süredir Google’ın webmaster tools (web yöneticisi), yani search console’nin yeni versiyonunda bir çok yeni aracın kullanıma sokulması sitelerin didik didik edileceği anlamına da gelmektedir.

Yeni algoritma ile, BERT, EAT, YMYL, SCHEMA MARKUP, SSL, SİTE HIZI, MOBİL UYUMLULUK gibi her bir detayın daha ayrıntılı olarak inceleneceği anlaşılmalıdır.

Güncellemeler bazı siteler için hayal kırıklıklarına şimdiden yol açtı ancak bundan pozitif etkilenen siteler de durumdan memnun görünüyor.

Panik Yapmayın !

Teknik olarak eksikliklerinizi gidermeye özen gösterin, içeriklerinizin de kullanıcılara gerçekten faydalı mı olduğunu 2 kere daha fazla düşünün.

1 Agustos 2019 da duyurulan güncelleme kriterlerinin OCAK 2020 Güncellemesi ile geçerliliğinin kurunduğu da belirtilmiştir.

SEO Danışmanlığı için ajansımız ile iletişime geçebilirsiniz.

Google Çekirdek Güncellemesi – 1 Ağustos 2019

Google 1 ağustos 2019 tarihinde “Core Updates” Google Çekirdek Güncellemesi ile ilgili bilgilendirmede bulundu. Bu yeni çekirdek güncellemeden sonra çok sayıda websitesinin yerlerinin değiştiği, bir çok websitesinin sıra kayıplarının yaşandığı bilgisini verdi.
Bu temel güncellemenin en önemli başlığı site hızları ile ilgili olduğunu ve bu konuda çok sayıda duyuruları yaptığını ve webmasterların gerekli çalışmaları yapmaları için süre tanındığını özellikle temmuz 2018 den itibaren aylarca bu konuda bilgilendirmeleri sürekli olarak verdiklerini belirtti.

Yılda bir kaç kez yapılan temel çekirdek güncellemelerin algoritmalarının, bazı siteler için kayıplara, bazı sitelerin de kazançlı olduğu vurgusu yapıldı.

1 Ağustos 2019 tarihli duyurusunda üç önemli başlığa dikkat çektiler. Birinci başlık Mobil Uyumluluk, diğeri yukarıda belirtilen sıte ve sayfa açılış hızları ile ilgili, üçüncü başlık ise içerik.

Google Güncelleme Duyurusu

İçeriğe odaklanın diyor Google

Kalite değerlendirmesi odağını da içeriğin kalitesi ile belirtiyor. Ve önce kendinize yazdığınız içerik ile ilgili sorular sorun diye başlıyor.

Bu sorulardan bir kaçını yazalım :

 • İçerik, konuyla ilgili kapsamlı, eksiksiz veya kapsamlı bir açıklama sağlıyor mu?
 • Başlık ve / veya sayfa başlığı içeriğin açıklayıcı, yardımcı bir özetini sağlıyor mu?
 • Bu içerik konuyu gayet iyi bilen bir uzman veya meraklı tarafından yazılmış mı?
 • İçeriğin yazım veya üslup olarak sorunsuz mu ?
 • İçerik kaliteli görünüyor mu?
 • Mobil cihazlar üzerinden sorunsuz görüntüleniyor mu?
 • İçerik başka kaynaklardan kopya edilmiş olmayıp özgün olarak mı yazılmış?
 • Yazdığınız içeriğin sizce de değerli ve paylaşabilir mi, arkadaşlarınıza tavsiye edeceğiniz kadar değerli mi?
 • İçerik, siteye gelen ziyaretçilere aradıkları konu ile ilgili hizmet ediyor mu, yoksa yalnızca arama motorlarında görüntülenmek için mi yazıldı?

Google duyurusundan anlaşılacağı üzerine site sahiplerine bu soruları kendinize önce bir sorun demektedir.

SEO için site editörleri, webmasterlar, tasarımcılar üç önemli konuya odaklanmalılar.

 1. SİTE – SAYFA HIZI OPTİMİZASYONU
 2. MOBİL UYUMLULUK
 3. KALİTE VE ÖZGÜNLÜK
google e.a.t nedir

Google EAT Nedir?

Expertise, Authoritativeness, and Trustworthiness (E.A.T) = Uzmanlık, Yetkinlik ve Güvenilirlik anlamıdadır.

Google I/O algoritmaları herhangi bir konuda bir arama yapan kullanıcısına en iyi sonuçları listelemek ve sunmak için çalışır.

Bir sayfanın kalite değerlendirmesinde neler göz önüne alınmaktadır?

Bilgi içerikli ya da insanları güldüren mizah siteleri, faydalı amaç için insanlığı ilgilendiren her konuda anlatımlar, makaleler, gözlemler, tavsiyeler, kitap, film yorumları, biyografik içerikler, sanat ve gelişen teknoloji ile ilgili yüksek kaliteli sayfalar halen mevcuttur ve bunların kaliteli bir şekilde sayıları da artmaktadır.

Ancak; Yüksek kaliteli sayfa nedir?

Yüksek kaliteli bir sayfa yararlı bir amaca sahip olmalı ve bu amaca da en iyi şekilde ulaşmalıdır.

Yüksek kaliteli sayfalar aşağıdaki özelliklere sahiptir:

● Yüksek Uzmanlık, Yetkinlik ve Güvenilirlik (E-A-T).
● Açıklayıcı veya yardımcı bir başlık da içeren, tatmin edici miktarda yüksek kaliteli makaleler.
● Web sitesi bilgisinin ve / veya web sitesinden kimin sorumlu olduğu ile ilgili bilgilerin sağlanması. Müşteri hizmetleri bilgilerinin bulunması gibi.
● Sayfadaki içerik ve makalelerden sorumlu olan web sitesi için olumlu itibar

Google Webmasters Blog’unda anlatıldığı ve duyurulduğu gibi özellikle 2019 yılı yeni çekirdek güncellemeleri ile içerik analizlerini daha iyi yapabilecek ve değerlendirebilecek bir yapay zeka teknolojisi ve algoritması ile taramalara ve sitelerin kalitelerini daha iyi değerlendirmeye başlamıştır.

Google BERT Nedir?

Google BERT Nedir?

BERT (Bidirectional Encoder Representations from Transformers), önceden eğitilmiş doğal dil işleme (NLP) için sinir ağı tabanlı bir teknigin adıdır. Kullanılan dil ile sorguların ve içeriğin daha iyi anlaşılmasını sağlayan bir makine öğrenme algoritmasıdır.

25 Ekim 2019 tarihinde güncelleme duyurusu ile Google BERT, sorguların daha iyi anlamlandırıp, sorgulama yapanlara daha doğru sayfaları sıralama ve sorgulama yapan kullanıcıya sunma amacıyla yapay zekâ algoritmasını geliştirmiştir.

Bunun sonucunda, anahtar kelimeler yerine semantik algılamaya ve insanların konuştuğu dil ile uygunlaştırmaktadır. Bir çok web sitesinin aniden pozitif ya da negatif yönde sıralamalarının değişmesinin nedeni de Google BERT nedeniyledir.

Google BERT algoritması, tüm kelimelerin bağlamlarını ve ilişkilerini sırayla değil, bir cümlede kullanmasıdır. Böylece BERT, sorgulamadaki kelimenin tam anlamıyla önce ve sonra gelen kelimelere bakarak çözebilir. İki yönlü kısmı BERT’i benzersiz yapar. Bu teknolojiyi uygulayarak, Google bir sorguyu tam anlamıyla daha iyi anlayabilir.

Sitelerinizdeki sayfaları, anahtar kelimeler yapılan ile SEO çalışmasının doğru olduğu düşüncesi Google BERT algoritması ile yıkılmakta olduğu görülüyor, ancak google yine de anahtar kelimeler ile sayfaları betimleme çalışmalarına doğrudan karşı çıkmıyor.

Öncelikle, Google EAT mantığı çerçevesinde oluşturduğunuz içerikleriniz değer kazanacaktır. Google BERT, Voice Search yani Sesli Arama ve yanıt sistemi için önemi olan başlıca konudur, konuşulan dil ne olursa olsun, yazılı veya sesli sorgulamalarda Google’ın arama sonuçlarında en doğru içerikleri bulup gösterme çalışmaları gün geçtikçe daha da gelişecektir.

Profesyonel SEO için tarafımız ile iletişime geçebilirsiniz.

  sosyal medya seo yönetimi ajansı
  Google Digital Garrage Sertifikası
  Sertifika No : S2A CJQ UX6