SEO Öğrenimi ve Eğitimi ile Google SEO Uzmanı Olun

SEO Uzmanı Data24 olarak, Seo teknikleri ve web analitiği konularını özetle anlatacağımız yazımız ile SEO öğrenimi ve eğitimi ile Google SEO uzmanı olun.

Teknik yöntemlerden şaşmadan, sitenizi geliştirin ve arama motorlarında kolayca bulunabilir olun. Doğru bir teknik ile geliştirilmemiş site ve ona bağlı sayfalar, teknik SEO optimizasyonu yapılmamış içerikler arama motoru dizinlerinde yer almayacak, alsalar bile geri bir sıralama içinde kalacaktır.

Web Site SEO Çalışmalarına nereden başlanmalı?

SEO Öncelikleri 3 adımda doğru SEO sayfasını ziyaret ederek, öncelikli olarak yapılması gereken temel SEO yapısını anlayınız. Bu sayfamızda onları tekrar etmeyeceğiz.

Sitemizin konusu nedir? Bir grup şirket, bir kurum, kobi ya da bir firmanın tanıtım sitesi mi? Bir ürün ya da hizmeti tanıtan sunan bir site mi, E-Ticaret yapılan bir site ya da büyük ölçekli haber ya da kişisel blog sitesi mi? Bu nu zaten biliyor olduğunuza göre site içindeki sayfalarınızı tasarlarken önce sitenizin konusuna sadık kalarak geliştirme çalışmalarına başlamalısınız.

Site konunuz ana sayfanızda belirttiğiniz başlığınız içinde bulunmalıdır. Arama motorları sitenizi anlamaya önce ana sayfanızın başlığından anlamaya ve site içindeki sayfaları da taradıkça ana sayfa konusuna ne kadar sadık olup olmadığını kontrol edecektir.

Nasıl SEO Uzmanı Olunur?

Google SEO uzmanı olmak için sürekli analitik düşünme ve arama motorlarının örneğin Google’ın algoritmalarını, çalışma prensiplerini anlamaya gayret göstermekle, teknolojik gelişmeleri takip ederek site ve sayfalarınızda uygulamaya almakla mümkündür.

SEO – 1. Kural

Online çiçek satışı diye başlıkla açılan bir E-Ticaret siteniz içeriğinde iş makinası parçası, rulman satışı yapan bir sayfa ile karşılaşılması, site ziyaretçilerinin şaşırması gibi arama motoru algoritmaları da bu karmaşıklığın farkına hemen varacaktır. Dolayısı ile bu kaos ortamından dolayı indekslemede eksi puanı vereceklerdir. Hatta hiç dizin kapsamı altına almayacaktır.

SEO çalışmasına birinci kural: Sitenin konusu, amacı ana sayfada bildirilmelidir.

Birinci SEO kuralından sonraki aşama sayfalarınızın içeriği konusuna göre anahtar kelime planlamasına geçiştir.

SEO İçin Anahtar Kelime Araştırmaları ve Planlaması Nasıl Yapılır?

Anahtar kelime nedir?

Arama motorlarında her hangi bir konuda bir sorgulama yapılırken kişilerin arama penceresine yazdıkları kelimeler anahtar kelimedir. Bu güne dek yazılmamış ve aranmamış bir kelime karşınıza sorgu ile doğru bir sonuç getirebiliyorsa o da bir anahtar kelime vasfına kavuşmuş demektir. Ancak aramalar genel olarak herkes için çoğu zaman standarttır. Çiçek ile ilgili en çok hangi kelime ve kelime gurupları aranıyor diye Google’da kontrol edelim.

anahtar kelime arama araştırma

Çiçek kelimesi ile arama yaptığımızda Google sayfasının altında çiçek kelimesi ile ilgili diğer aramaların neler olabildiği gösterilir. Buradaki her kelime ya da kelime gurubu organik arama anahtar kelime veya gruplarıdır.

Bir kelimeden fazla olan aramalara uzun kuyruklu (long tail) denmektedir. Bu arama terimlerinden hangileri sayfamız için alakalı olanları not ediniz.

Aynı taramayı Yandex ve diğer arama motorlarında da yapalım.

google sık yapılan aramalar

Google Trends ile Anahtar Kelime Araştırması

Google Trends üzerinden kelimeniz ile ilgili en çok aranan kelimeler araştırmalarını yaparak burada yine sayfanız ile en uygun kelime veya kelime gruplarını netlarınıza ilave ediniz.

google trends araştırması
Google Trends ile anahtar kelime araştırması

Yine internet üzerinde bulunbileceğiniz anahtar kelime araştırma programları ile de taramalar yapınız. Ücretli olanlar ve ücretsiz olan bir çok site bulabilirsiniz. Keyword Tools bunardan yalnızca biridir. Anahtar kelimeleri excel formatında indirebilirsiniz.

kewword aracı site
Keyword Tool ile anahtar kelime inceleme

SEO – 2. Kural

Organik arama anahtar kelimeleri tespit edip neler olabildiklerini not aldınız, sayfanız ile ilgili ve tam alakalı olabilecekeri seçtiniz.

En çok sorgulanan anahtar kelimeler ile birlikde orta ya da az seviyede sorgulanan kelime ya da kelime gruplarını kullanarak sayfa metinlerinde gramer, dil bilgisi kurallarını çiğnemeden kullanınız. Çok fazla anahtar kelimeler ile doldurarak anlamsız bir sayfa kesinlikle oluşturmayınız.

Önemli olan bir kaç anahtar kelimeleri sayfanızın metninde bir kaç kezden fazla kullanmayınız. Şişirilmiş sayıda kullanmak, alakasız olan anahtar kelimeler ile sayfanızı doldurmak SPAM algısı yaratır ve arama motorlarında sayfalarınız sıralama kaybeder veya hiç arama sonuçlarında gösterilmez.

Sayfa başlığınız yaptığınız iş ya da konu ile ilgili en doğru kelimeler ile sizi anlatan bir başlık olmalı ve bu başlık kısa, öz olmalıdır. Metniniz size ait ve özgün yazılmalıdır. SEO da her zaman en doğru kelimeler ile sayfanızın içeriğini oluşturun, başlıktan farklı konu anlatımları vurgulayan organik arama anahtar kelimelerini dahil etmeyin.

SEO ‘da Görsel İmajlar ve İmaj Boyutları Neden Önemlidir?

Sayfanızda kullanacağınız görseller en fazla ekran boyutunda olmalıdır. Eğer bir stok fotoğraf sitesi değilseniz web sitenizi barındıran sunucuya fotoğraf makinanızdan çıktığı gibi 16 Mega Piksel, 40 Mega Piksel gibi yüksek çözünürlüklü fotoğraflarınızı yüklemeyiniz.

Sayfa tasarımlarınızda ise bugün en yaygın kullanılan en yüksek ekran formantının 1920×1080 piksel olduğunu düşünürsek fotoğraflarınızın ya da grafik, info grafik ya da illustration çalışmalarınızı 72 dpi, ve 1920×1080 piksel olarak yeniden ölçeklendirmeniz ve hatta sayfa tasarımınıza uygun ölçeğe getirmeniz gerekir. Google AMP sayfalarında tavsiye edilen ölçek 1200×675 dir.

SEO – 3. Kural

İmajlarınızın sayfa tasarımına oturan orantının üzerinde kullanılması, sayfanızın geç yüklenmesine ve açılmasına neden olacaktır. SEO için en önemli kavramlardan biri olan hız faktörünü göz ardı etmemelisiniz.

Hatta sayfanıza koyacağınız imajların kalitesi bozulmadan optimize eden bir çok uygulama da bulunmaktadır. Bunu photoshop gibi bir program ile yapabileceğiniz gibi internet üzerinde de web sayfaları üzerinden imajlarınızı kalitesini bozmadan optimize eden bir çok uygulama bulabilirsiniz. TinyPNG bunlardan yalnızca biridir.

Henüz tüm web browserlar %100 desteklemese de WEBP formatı imajlar ile kaliteyi bozmadan datanın KB değerinin çok düşürüldüğü ve imaj yoğun web sayfanızın hızını %50 arttıracak bir formattır.

https://squoosh.app/ linkinden imajlarınızı kolayca WEBP formatına dönüştürenilirsiniz.

SEO Uzmanı’nın Eğitim Yol Haritası

SEO uzmanı eğitimi yol haritası yukarıda bahsedilen üç kural ile başlamalıdır. Ancak SEO uzmanına ihtiyacınız var mı? yazımızda kısa başlıklar ile bu yol haritasının ana hatlarını detaylandırmıştık. Bu başlıklardan yola çıkarak önemli olan bir konu da, kullanıcı deneyimleri ve sitenizin kullanıcılara sağladığı gezinme kolaylığıdır.

SEO – 4. Kural

Sitenizi ziyaret eden kullanıcılar için, ana sayfada site içeriklerine kolayca erişebileceği bir menü düzeni oluşturmalısınız. Bu menü düzeni ile site içindeki sayfalarınıza daha kolay erişim sağlanmalıdır.

Sayfalar arasında birbirlerine anchor (çapa) ile linkler vermelisiniz. Böylece ilintili konulara geçişleri kolaylaştırarak site ziyaretçilerine daha fazla bilgiye erişimi kolaylaştırırsınız. Kullanıcı deneyimi güçlendirilmesi çok önemlidir.

SEO Yol haritanızı çizerken site tasarımınızı kullanıcı gözünden düşünerek yapmalısınız. Arama Algoritmaları, arama motoru keşif algoritmalarının siteniz hakkında bir gerçek insan bakışına yakın topladığı bilgilerin çok büyük bir database içine kaydettiği sonuçlardan filitreleyerek kullanıcılara sunar. Sitenizi keşfeden tarama botlarını da bir site ziyaretçisi gibi düşünün.

SEO – 5. Kural

Siteniz insanlara faydalı hizmetler sunmalıdır. Dürüst olmalıdır. Yanıltıcı olmamalıdır. 5. Kural şeffaflık dürüstlük bilgelik faydalılık olmalıdır. Aslında 5 Kural hayatın numaralandırılmamış önceliği olmalıdır.

SEO Uzmanı çok detaylı bir çalışma listesi ile görevlerini programlamalıdır. Aşağıdaki link bu uzun listeyi madde madde sunmaktadır.
SEO Uzmanı’nın Program Listesi

SEO GELİŞTİRME

SEO uzmanı olun yazımızın sonraki konuları

İle ilgili konu başlıklarından oluşacaktır. Sosyal medya yönetimi açısından da önemini Sosyal Medya Hesapları ve SEO konusunda işleyeceğiz.

Takip etmeye devam ediniz.

sosyal medya seo yönetimi ajansı
Google Digital Garrage Sertifikası
Sertifika No : S2A CJQ UX6

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir