Google Seo Önerileri Nelerdir?

Google Seo önerileri ve bunların uygulanması ile bir web site google arama motorunda görülür olur, içerik kalitesi, benzersizlik, üst sıralara doğru yol almada çok önemlidir

Dünya nufusunun %70 ‘den fazlası arama motoru olarak google tercih etmektedir. Google geliştirdiği ve sürekli olarak güncellediği ve tamamen yapay zeka üzerine kurduğu algoritmaları ve örümcek botları ile milyarlarca siteyi sürekli taramaktadır. Büyük bir veri toplamakta ve bu büyük dataları işleyerek algoritmaları ile kullanıcılara sorgularına en faydalı olabilecek sonuçları sıralamaktadır.

Dolayısı ile buradan yola çıkarak google seo önerileri ve doğru bir site yapılandırması hakkında bilgiler verelim.

google seo önerileri

Seo için nereden başlamalıyım?

SEO için ilk adımlar:

1- Sitenizi barındıran firmanın kesintisizlik oranlarının yüksek olması gerekmektedir. Siteniz sık sık yayından kalkıyor ve google örümcek botları bu tip arızalar ile sitenize ulaşamıyor ise siteniz ne kadar değerli olursa olsun sitenizin sıralaması etkilenecek ve google’ın kapsamı dışına doğru yol alacaktır. Bu nedenle hosting firmanızı doğru seçmelisiniz.

2- Siteniz ilgili teknoloji gelişmelere bağlı doğru bir alt yapıda ve güncel tutulan serverlar üzerinde bulunmalıdır.

3- Site tasarımınız tüm cihazlar ile uyumlu (bilgisayar, cep telefonu, tablet v.s.) doğru programlama dilleri ile yazılmış ve hızlı açılışı ve gezinme kolaylıkları sağlanmış olmalıdır. Yani, mobil uyumlu olmalıdır

4- SSL sertifika edinerek sitenizin güvenli olmasını sağlayınız. Böylece siteniz,http:// yerine https:// ile başlayacak ve özellikle Chrome tarayıcısının sağ üstünde görülen güvenli değil ibaresi kalkacak ve site ziyaretçileriniz açısından da bir kuşkunun giderilmesini giderecektir.

Bu dört nokta bir sitenin teknolojik kalitesini sağlayacaktır.

SEO öncelikleri ile 3 adımda optimizasyon yazımızla kolayca SEO için bilgiler bulabilirsiniz.

Sayfa tasarımı – SEO uyumlu tasarım nasıl olmalıdır?

1- Sayfalarınızda sunduğunuz ürün, hizmet, döküman gibi her ne konuda bilgi sunulacak ise bu bilgiler özgün ve size ait bir içerikle yazılmalıdır. Detaylı bir metin yazılmalıdır. Kopyalanmış metinler bulunmamalıdır.
Yeşil Renk Spor ayakkabı tanıtıyorsanız, sizin ayakkabınızın diğer yeşil renk spor ayakkabılardan ayıran özelliğini vurgulamalısınız. Dolayısı ile google aramalarında bu ayırıcı özellik sizin diğer sonuçlarda ayrışmanızı ve sayfanızın görünmesini sağlayacaktır.

2- Sayfanız bir başlık (title) içermelidir. Bu başlık html dilinde H1 ölçeğinde (punto) olmalıdır. Sadece spor ayakkabı yazmanız bulunmanızı güçleştirecektir. “Su geçirmez yeşil spor ayakkabı” gibi yazmanız sizi genelden ayrıştıracak ve siteniz daha kolay görünür olacaktır.

3- Sitenize ait bu sayfanın adresi “URL” si de, sayfa başılığında kullanılan kelimelerin bütünlüğünde olması indexlenme ve görüntülenmede başarı getitecektir. örneğin; https//www.ornek.com/su-gecirmez-yesil-spor-ayakkabi.html

Burada dikkat edilmesi gereken çok uzun url adresleri ve başlık kullanmamktadır. Özet ve nokta vuruşu yapacak başlık ve url adresi kullanılmalıdır.

4- Sayfanızda bulunan resimler “alt” açıklama metnine sahip olmalıdır. Bu açıklama metninde su geçirmez yeşil ayakkabı girilmesi sitenizin bu görsel vasıtası ile google imajlarında da yer alacak ve sorgulamalarda verim sağlanacaktır.

5- Sayfa içeriklerinde su geçirmez yeşil ayakkabınızı ve kullanıcılarına sağladığı faydaları, özelliklerini detaylandırarak anlatmalısınız. Sayfa içeriğinizde bahsedilen her bir önemli kelime google yapay zakası tarafından değerlendirilecektir.

6- Meta açıklamalar (meta description), yani sayfanın özet açıklaması sayfanızın içeriğini doğru yansıtacak şekilde set edilmelirir. Meta açıklama google için çok önemlidir. Açıklama ile sayfa içeriği birbiri ile ilintili olmak zorundadır.

Buraya kadar çok genel örneği verdik. Bu aşamalardan sonra siteyi google’a tanıtmakla devam edilecektir.

Siteyi ve sayfaları Google’a nasıl tanıtırım?

1- Sitenizin ve içerdiği sayfaların XML formatında bir haritasını hazırlayınız. Bu haritayı web üzerinde xml-sitemaps.com gibi bir adres üzerinde kolayca üretebilirsiniz. Site haritanızı ( sitemap.xml ) gibi olan dosyanızı web sitenizin ana dizin root’una ftp ile yükleyin.

Siteyi ve sayfaları Google'a nasıl tanıtırım?

2- Google web yöneticileri sayfasından bir kullanıcı kaydı ile web yöneticisi olunuz.

3- Site adresinizi web yöneticilerinde hesabınız bağlayınız.

4- Google web yönetisinde sitemap.xml dosyanızında adresini girerek, okumasını sağlayınız.

Artık google sitenizi takip etmeye ve belli aralıklarla tekrar ziyaretler ederek güncellemelerinizi, sayfa içeriğinizdeki değişimleri izleyecektir.

Bu aşamaya kadar verdiğimiz örnek ile temel seo çalışmasını tamamlamış olduk. SEO uzmanına ihtiyacınız var mı? linkinden daha geniş kapsamlı nelerin yapılıp nelerin yapılmaması gerektiğine dair daha geniş başlıklar bulabilirsiniz. SEO yönetimi ve Site Hızı Optimizasyonu başlıklı yazılarımız da size fayda sağlayacaktır. İnovasyon öncelikli Sosyal Medya ve SEO yönetimi ajansı olarak hizmet üretiyoruz.

İnternette Bulunabilir Olun! Mutlu Olun!

sosyal medya seo yönetimi ajansı
Google Digital Garrage Sertifikası
Sertifika No : S2A CJQ UX6

Fakat insanlar nedense daha ziyade ne bulacaklarını tahmin ettikleri şeyleri araştırmayı tercih ediyorlar. Dibinde bir ejderhanın yaşadığı bilinen bir kuyuya inecek bir kahraman bulmak, muhakkak ki, dibinde ne olduğu hiç bilinmeyen bir kuyuya inmek cesaretini gösterecek bir insan bulmaktan daha kolaydır. (Sabahattin Ali)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir