Faydalı SEO bilgileri ile arama motoru sıralama düzeni, konumlandırma iyileştirmeleri nasıl sağlanır?

10 Faydalı İpucu ve SEO Püf Noktaları ile ilgili faydalı seo bilgileri arama motoru optimizasyonu çalışmaları yaparken siteniz için yardımcı olacaktır.

SEO ile ilgili faydalı bilgiler blog yazılarında çeşitlendirilmiştir. Her bir yazı konusu içinde önemli bilgiler bulunmaktadır. Yazıları okumanız değerli bilgi birikimlerinize katkı sağlayacaktır.

Seo çalışması için detaylı bilgiler edinmeniz sayesinde hatalı işlemler azalacak ve özellikle Google arama sonuçlarında daha hızlı yükselme (RANK) meydana gelecektir. Siteniz ya da web site sayfalarınız arama motorları sıralama düzeninde daha iyi yer tutabilecektir.

Seo Danışmanı tavsiyelerimiz ile %100 performans sağlayan seo püf noktalarını uygulayın sayfalarınız kısa sürede sıralamalardaki konumunu yükseltsin, siteniz ziyaretçileri ve trafiği artsın.

Güçlü bir SEO için İpucu ve Püf Noktaları nelerdir?

1- İçerik Kalitesi

Google 2019 algoritmaları ile sayfaların kalitesine önem vermektedir. Özellikle Google EAT olarak adlandırılan bu yapı, öncelikle sizin tarafınızdan yazılmış olan makale içeriğinin üç temel öğe açısından ele alır.

Expertise, Authoritativeness, and Trustworthiness (E.A.T) = Uzmanlık, Yetkinlik ve Güvenilirlik anlamıdadır. Konunun uzmanı mısınız? Konu hakkında yetkin misiniz? Güvenilir bir içerik oluşturucusu musunuz?

Google üzerinde herhangi bir konuda arama yapan kullanıcıya arama motoru sonuçlarında (SERP) arama konusu ile alakalı en iyi sayfaları sıralamayı amaçlar. Bu nedenle sayfalarınız değerlendirirken yukarıdaki üç ana başlık altında bir dizinlerinde bir konumlandırma yapar.

Tavsiyemiz : Uzmanlığınız olan konularda detaylı ve faydalı içerikler sunun. Asla başkalarına ait kopya içerik bulundurmayın.

teknik seo

2- Teknik SEO

Teknik SEO için birincil başlıklar :

 • Siteniz SSL sertifika sahibi olmalıdır. HTTP yerine HTTPS ile siteniz açılmalıdır. SSL siteniz ile kullanıcı browser’ı arasında bulunan katmanlarda güvenlik sağlama amacı ile kurulan bir şifreleme protokolüdür. Öncelikli olarak sitenize SSL sertifika kurmanız teknik SEO ‘nun başlangıcıdır.
 • Sitenizi kesinti yaşamayan sunucularda barındırın. Kaliteli bir hosting sunucusu hizmeti veren firmalar ile çalışın. Cloud hosting imkanları da kesintisizlik açısından seçilebilir. Ya da kendi bünyenizde kendi sunucularınızdan siteniz yayınlanıyor ise, kesintisizlik ve güvenlik açısından her türlü önlemi alın.
 • Site yapınızda teknik güvenlik önlemlerini alın. Özellikle açık kaynak kodlu yazılımlarda (wordpress, Joomla, Magento v.b.) her zaman güncel versiyonlarını kullanın. Her bir güncel versiyon içinde bir çok güvenlik açığının da kapatıldığı bilinmelidir. Eklenti kullanıyorsanız, eklentilerin güvenlik sorunlarına yol açıp açmadığı konusunda araştırmalarınızı yapın.
 • Sitenizi düzenli olarak yedekleyin. Herhangi bir sorun yaşandığında en hızlı bir şekilde en güncel yedeklerinizden sitenizi geri yükleyin.

Tavsiyemiz: Her bir konu en baştan sona doğru SEO için en önemli noktalardır. SEO çalışmasına başlamadan tüm bu faktörleri göz önünde bulundurunuz.

Teknik SEO için ikincil başlıklar :

 • Site ve Sayafa hızı ile mobil uyumluluk artık göz ardı edilmemelidir. Arama motorları yavaş olan siteleri site dizin kapsamından dışarıya alacaklardır. Örneğin Yandex, 3 saniye içinde cevap vermeyen bir siteyi index kapsamına almamaktadır. Siteniz en fazla 600 ms. içinde ilk yanıtı gönderebilmelidir. Mobil uyumluluk ile de her tip taşınabilir cihazda, (cep telefonu tablet v.b.) tam olarak görüntülenmeli ve hızlı açılmalıdır.
 • Siteniz yapısında canonical URL kullanın. Örneğin AMP sayfalarınız var ise içerik tekrarı (duplicate) olarak algılanmasını arama motoru botlarına bildirmiş olursunuz.

Tavsiyemiz: Hız ve mobil konusu öncelikleriniz arasında olmalıdır. Canonical URL yapısını muhakkak sitenize tatbik etmelisiniz.

3- Sayfa SEO Çalışmaları

 • Sayfa URL leri permalink olarak set edilmesi botların sayfanızı anlayabilmesi için bir kolaylık sağlayacaktır. Örneğin, mavi boya konusundaki sayfanızı, https://example.com/page?=12 yerine, https://example.com/mavi-boya/ olarak kullanın.
 • Sayfa başlığı (title) içeriğinizin ana başlığıdır. Mavi Boya konusunu işliyorsanız site başlığında Mavi Boya kelimelerini de geçiriniz.
  Örneğin, “Evler için 2019 yılı modası Mavi Boya Öneriyoruz” gibi bir site başlığı kullanabilirsiniz. Site başlığı H1 büyüklüğünde seçilmelidir.
 • Sayfa içeriğinize H2 olarak alt başlık ile devam ediniz. Daha sonraki başlıklarında H3 , H4 olarak punto seçimi yapınız. Paragraflarınızı uzun tutmayınız. Uzun birbiri ardına takip eden cümlelerden oluşan bir paragraf yerine, ayrıştırılmış cümleler ile yazınızı tamamlayınız.
 • Yazılarınızda sorular sorarak bunları cevaplandırınız. Unutulmamalıdır ki arama motorlarında arama yapan kullanıcıların %70 ‘i bir soruya cevap aramaktadır.
 • Sayfanızı yayınlamadan önce, Meta Description ( Sayfa ile ilgili ilk açıklama ) Sayfanız ile özet bilgiyi bu alanda 160 karakter ile anlatınız.

Tavsiyemiz: Yukarıdaki başlıkların her biri çok önemlidir. Site ve sayfalarınızın yapısında son derece dikkatli olarak uygulamalarını yapmanız yönündedir.

youtube videoları ile trafik artışı

3- İmaj Videolarınız ile sayfanızın optimizasyonunu unutmayınız.

 • Sayfanızın görsel zenginliği için kullandığınız imajlar ve videolar bir ALT etiket ile arama motorlarına tanıtılmalıdır. Her ne kadar güncel teknolojiler imajları okuyabilme yeteneğine kavuşmuş olsa da imajın ya da videonun ne ile ilgili olduğunu ALT etiketi ile bildirmelisiniz. Mavi Boya ile ilgili bir resim ise mavi boya, mavi boya kutusu gibi ALT etiket açıklamasını imajınıza kaydediniz.
 • Tabi ki görsel içerikleriniz olan imajlarınız, videolarınız da benzersiz olmalıdır. Sayfalarınızdaki imajlar ve videolar özgün olması sitenize daha çok ilgi sağlayacağını unutmayınız.
 • Youtube üzerinde videolar oluşturunuz ve bu videoları ayrıca web site sayfalarında da yayınlayınız. Site trafiğinize %40 gibi bir ilgi artışı sağlamanız mümkündür.

Tavsiyemiz: İçeriklerinizde görsel imaj, video, Grafik, infografik kullanmalı ve bu görsellere ALT etiket açıklamalarını girmeyi unutmamalısınız.

Keywords anahtar kelime analizi

4- KEYWORDS – SEO için Anahtar Kelime nedir?

 • Daha önceki yazımızda bahsettiğimiz anahtar kelime için kolay araştırma ile tesbit ettiğiniz anahtar kelimeleri yazınızda abartıya kaçmadan kullanmalısınız. Örneğin Mavi Boya sizin zaten birincil anahtar kelimenizdir.
 • Mavi Boya Fiyatları, Mavi Boya Tonları, Huzur veren renkler, Nasıl Boya yapılır, Boyamada fırça kullanımı gibi bir çok organik arama kelime ya da kelime gurupları sizin anahtar kelime hazinenizdir.
 • Defalarca aynı kelimeleri kullanmanız SPAM algısına yol açacaktır.
 • Metninizi bozmayan kullanıcı sıkmayan, merak ettiren, önemli ve faydalı bilgiler verecek şekilde düzenleyiniz.
 • Kendinizi sitenizi ziyaret eden bir kişi yerine koyunuz, sizi sıkmayan, bilgi edindiğinizi hissettiğiniz gibi bir içerik sununuz.

Tavsiyemiz : Anahtar kelimeleri tekrar tekrar kullanmayınız. Tüm metin içinde metin uzunluğuna göre anahtar kelimeler %2 seviyesini aşmamalıdır.

5- Site içi Linklerin SEO için önemi nedir?

 • Sayfalarınız arasında link çalışması, site ziyaretçilerinin bir sayfadan bir başka sayfaya geçişini sağlar. Bu da sitenizin sağladığı faydalardan, ve bilgilerden kullanıcıların daha çok istifade etmesini sağlayacaktır.
 • Doğal bir backlink çalışması anlamına da gelen site içi sayfalar arası dolaşım kolaylığı anlamına geleceği gibi arama motorları botlarınında sayfalarınız arasında gezinmesini, hangi sayfanın daha çok vurgulandığını kavrayarak o sayfaya değer biçmesi ve indexlemede öncelik sağlamasına imkan verecektir.

Tavsiyemiz: Kullanıcı deneyimini geliştirin. Sayfalarınız arasında gezinme kolaylığını sağlayınız.

seo link inşası

6- Site dışı Linklerin kullanılması sayfa değerini arttırır

 • Yazılarınızda farklı siteleri referans göstermeniz ve çok değerli içerik ya da bilgi, araç içeren sitelere link vermeniz sizin de konuya ne kadar hakim olduğunuz anlamına gelmektedir. Yazılarınızda dışarıdaki sitelere link vermeniz bilinenin aksine sizin değerinizi düşürmez
 • Kullanıcılar sizin sitenize geldiklerinde bir bütünsel bilgi yeri olarak görmesi, sayfanızı daha sonra da ziyaret etmesini sağlar. Bu nedenle faydalı seo bilgileri kapsamında belirttiğimiz bu konu da önemli bir başlıktır.

Tavsiyemiz: Sizde başka sitelere linkler vererek ziyaretçilerinizin daha geniş detaylı bilgiler edinmesini sağlayınız.

7- RİCH SNIPPETS (Zengin Sonuçlar) Nedir?

 • Google arama sonuçlarında sıfırıncı konuma yükselmenin Rich Snippets vasıtası ile daha kolay olduğu bir gerçektir. Zengin sonuçlar size daha çok ziyaretci sağlayacaktır.
 • Featured Snippets olarak adlandırılan sıfırıncı pozisyon tamamı ile Google’ın kendi algoritmalarının kararı ile olabilmektedir. Her hangi bir konuda bir pragrafın bir tablonun, bir listenin üst tarafta ayrı bir kutu içinde SERP sonuçlarında yer alması featured snippets özelliğidir.
 • https://schema.org/ yapılandırılmış veriler için şemalar oluşturma konusunda bir açık kaynak kodlu bilgileri sunar. Ayrıca https://developers.google.com/search/docs/guides/mark-up-content linkinde Google geniş bilgilendirmeler vermektedir. Sayfalarınızda, yapısal verilere sitenize uygun içerik işaretlemeleri yapmanız, seo için önemli bir yer teşkil edecektir.
 • RDFa, Microdata ve JSON-LD gibi kodlamalar kullanılabilir ancak Google’ın önerdiği JSON-LD kodlamasıdır.

Tavsiyemiz: Makale, Haber, Yerel işletme, Video, Tarif, sıkca sorulan sorular, soru ve cavaplar, nasıl yapılır gibi zengin sonuç içerik türlerinden ygun olanları siteniz ve sayfalarınız için uygulamanızdır.

yerel lokal seo

8- YEREL (LOKAL) SEO Niçin gereklidir?

SEO Danışmanı Önerisi olarak çok faydalı bulduğumuz konu Lokal SEO konusudur.

 • https://www.google.com/intl/tr_tr/business/ Google Benim İşletmem sayfasından googla üye olunuz.
 • Ücretsiz oluşturacağınız Firma Profilinizle Google Arama ve Haritalar’da sizi arayan müşterilerle kolayca etkileşime geçebilirsiniz.
 • Firmanız ile ilgili tüm bilgileri girerek lokasyon bilgisini haritalarda işaretlenmesini sağlayınız.
 • Google Yandex gibi arama motarlarına işletme kaydı vermeniz ile web sitenize ve size ulaşılabilir olunmasında %20 artış sağlanabilir.

Tavsiyemiz: Yerel SEO (Lokal SEO) ile sizi arayanlara daha kolay bulunabilir olun.

9- Google analytics’in site geliştirmedeki yardımı nedir?

Google webmasters ve Yandex webmaster üyeliklerinizi yapınız ve site haritalarını XML dosya olarak sitedeki yolunu bildiriniz. Daha sonraki aşamada Google Analytics ve Yandex Metrica üzerinde sitelerinizi ilişkilendiriniz.

 • Google Analytics veya Yandex Metrica gibi araçlar ile sitenizin SEO geliştirmelerini, site ziyaretçileri ve sayfalarınız açısından analiz edip raporlayarak daha mükemmel çalışmalar yapabilirsiniz.
 • Site ziyaretçilerinin tüm aktivitelerini analiz etmenize ve size kapsamlı rapor sunan bu araçlar ile eksikliklerinizi tespit ederek tamamlamanız için bir SEO yol haritası çalışması kurgulamanıza imkan sağlayacaktır.
 • En çok ziyaret edilen sayfalarınız, sayfa ziyaret süreleri, sayfa hızları gibi tüm bilgilerin detaylı analiz edilebileceği bu araçlar ile optimizasyonunuz daha kolaylaşacaktır.

Tavsiyemiz: Analiz ve raporlama ile sitenizi geliştirin. SEO desteği için en önemli araçlardan biri analytics sayesinde istatistiki bilgiler ile Site SEO çalışmaları ve gelişmeleri yakından takip edebilirsiniz.

SEO için önemli noktalar

10- 10 Faydalı İpucu SEO Püf Noktaları, Faydalı SEO bilgileri ile arama motoru sıralama düzeni, konumlandırma iyileştirmeleri nasıl sağlanır?

Sonuncu ve onuncu ipucu ve püf noktamız, SEO sürekli ve düzenli çalışma gerektirir. Siteniz firmanızın ya da kişisel olarak sizin dünyaya açılan penceresi, kapısıdır.

SEO konusunda bir gizemli iş gibi bahsedilmesine kulak vermeyiniz. SEO çalışmalarına özen göstererek devam ediniz.

Gerektiğinde SEO Danışmanlığı hizmeti almaktan çekinmeyiniz. Zaman kaybı en önemli zarar kalemidir. Dilediğiniz zaman tarafımızdan SEO desteği alabilirsiniz. İletişim formumuz aşağıdadır.

facebook Paylaşımı mail Paylaşımı Twitter Paylaşımı

SEO Danışmanı olarak sitenizde % 100 trafik artışı yaratacak seo çalışmaları desteğimizden faydalanın.

  sosyal medya seo yönetimi ajansı
  Google Digital Garrage Sertifikası
  Sertifika No : S2A CJQ UX6