Instagram, Facebook Sahte Takipçi Satın Almak Sosyal Medya Etkileşiminde Markanızı Öldürür!

Sahte takipçi satan servisler bulunmaktadır. Facebook, Instagram gibi hesaplarınız için sahte “bot” takipçiler ile hesabınızın takipçi sayısını arttırma yolu ne yazık ki markanıza yapabileceğiniz en büyük hasara yol açacaktır.

Sahte Takipçi ve Sahte Etkileşim’in Faydası Var mıdır?

Sosyal medya kanalları üzerinden etkileşime girerek ürün ve hizmetlerini pazarlamasını yapmak isteyen bir marka hesabını açtığında doğal olarak hiç takipçisinin olmaması hesabının güven yaratamayacağı endişesine kapılır.

Bu endişenin farkında olan bazı açıkgözler size takipçi satmaya çalışırlar. Ya da siz bir yerlerden duymuş olduğunuzdan hesabınıza 10-15 lira gibi bir ücretle 10.000 takipçi satın alırsınız.

Sonuç : 10.000 takipçi 0 etkileşim. Facebook Instagram puanınız: 1/10.000

Şimdi 2. aşamaya geçme zamanınızın geldiğini düşünürsünüz. o da etkileşim yani beğeni satın alma. Bir 10-15 lira daha harcarsınız yaptığınız paylaşıma 2.000 beğeni alırsınız.

Sonuç: 10.000 sahte takipçi, 2.000 sahte beğeni, Puanınız: 0/10.000 + 1/2.000

2. bir gönderinizde video post yayımladınız ve aynı yola başvurdunuz. Takipçi sayınız aynı kaldı ama bu kez 1.000 video izleme satın aldınız.

İş iyiden sarpa sarmaya başladı, 1/10.000 + 1/2.000 + 1/1.000 gibi gittikçe artan bir olumsuz puana daha ulaştınız.

3. gönderinizi yayınladınız, bekliyorsunuz. Kaç kişi etkileşime girecek diye, şanslı iseniz belki 1-2 beğeni alırsınız.

Neden mi? Size biçilen puan karşılığında paylaşımınız 100.000 kişiye gösterilecek ise bu sayı 100 gösterime düşecektir.

Böyle olmuyor dediniz, bir 10.000 takipçi daha aldınız, her postunuza etkileşim aldınız farkında değilsiniz ama gösterim sayınızı sıfıra doğru iyice yakınlaştırdınız.

Algritmalar, 20.000 takipçisi var ama bu takipçilerden 0 etkileşimi görüyor, beğeni alıyorsunuz, o hesapların daha önceki beğenilerine bakıyor, son derece alakasız hesapları beğenmiş, hatta ahlâka mugayir hesapları beğenmiş. Hatta belki de bu sahte takipçileriniz profillerinde de son derece sakıncalı bilgiler ve yönlendirmeler olabilir.

Sonuç: Çöp bir hesap

** Orantılar konuyu anlamak için örnek olarak verilmiştir.

Takipçi ve Etkileşim satın almak zarar verir!
Sahte takipçiler ve sahte etkileşimler geriye dönüşü de imkansız çöp bir hesabın oluşmasına, itibarın zedelenmesine neden olacaktır. İyisi mi siz bu hesabınızı kapatın ve yeni bir hesap açın.

instagram facebook takipçi

Takipçi Satın Almanın Zararları ve Sonuçları Nelerdir?

 • Çok takipçim var algısını yaratayım derken, ne sayfanızı ziyaret edenleri ne de Instagram, Facebook gibi sosyal medya hesaplarının algoritmalarını kandıramıyorsunuz. Aslında ziyaretçiniz gözünde olduğu gibi Instagram ve Facebook gözünde de değersizleşiyorsunuz.
 • Sahte takipçi sayısı arttıkça organik etkileşimi azaltmış oluyorsunuz.
 • Reklam veriyorsunuz, profilinizdeki sahte takipçileri örnekleyemiyorsunuz, eğer örneklerseniz sahte hesaplara reklam gösteriminin bir faydası olmayacağı gibi boşuna para harcıyorsunuz.
 • Hileli takipçi edinerek marka prestij ve itibarını sarsıyorsunuz.

Unutmayın!
10.000 etkileşimsiz hesap yerine, bir adet etkileşime giren gerçek organik takipçi çok daha kıymetlidir.

Instagram, Facebook Hesaplarında Organik Takipçi Nasıl Kazanılır?

Ajansımızı arayan 100 hesap sahibinden 95’inin sahte hesaplar aldığını gördük. Hepsi de, ne yaparlarsa yapsınlar bir türlü başarılı bir etkileşim sağlayamadıklarından yakınıyorlar.

Çözüm istiyorlar. Onlara söylediğimiz şey öncelikle, hileli yollar ile sahte takipçi edinmiş olmalarının buna neden olduğudur.

Hatalarını anlayabiliyorlar mı bilemiyoruz ama çöp bir hesapla yola çıkmanın, sıfırdan oluşturulan yeni bir hesabın geliştirilmesinden daha uzun bir zaman gerektireceğini kabullenmek de istemiyorlar. İlginç değil mi?

Tavsiyelerimize uyarak, bu hatanın ve zararın farkına varanlar da sıfırdan yani, yeni baştan hesap oluşturup ve doğru bir danışmanlık alarak yola koyulmaya başlıyorlar.

Sabır ve doğru yöntemler ile yola çıkılmalıdır. başarı da sağlarsınız.

Instagram ve Facebook üzerinde yeni açtığınız hesabın tanıtımı için reklam aracılığı ile ürün, hizmet ve markanızdan sosyal medya kullanıcılarını haberdar etmeye başlayabilirsiniz.

 • Organik takipçi kazanmanın önemli bir yolu reklam araçlarını kullanmaktır.
 • Postlarınız ilgi çekici tasarlanmalıdır.
 • Doğru hashtag’ler ile doğru ilgi alanları hedeflenmelidir.
 • Instagram Facebook reklam danışmanlığı ajansı ile çalışmak.
 • Sosyal Medya danışmanlığı hizmeti almak.
facebook paylaşımı mail paylaşımı Twitter Paylaşımı

Sosyal Medya, Instagram, Facebook Yönetimi ile ilgili hizmet almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

  sosyal medya seo yönetimi ajansı
  Google Digital Garrage Sertifikası
  Sertifika No : S2A CJQ UX6