E-Ticaret SEO Teknikleri Rehberi: Trafik ve Satış Arttırma Yöntemleri

E-Ticaret SEO Teknikleri yazımız, E-Ticaret siteleri için SEO stratejisini geliştirmeye yardımcı olacak bilgiler sunmaktadır. On-line satış yapan mağazanız için doğru yol çizerek mağazanızı arama motoru optimizasyonu niteliklerine göre yapılandırmanız, mağazanızda hem kaliteli trafik artışını sağlayan hem de trafiğin satışa dönüşümü için yöntemleri içerir.

E-Ticaret SEO’su Nedir?

SEO ile siteniz mümkün olduğunca fazla kaliteli trafik almakla kalmaz, sunduğunuz hizmet veya ürünle ilgilenen yüksek değerli ziyaretçileri sitenize yöneltme eylemlerini kapsar. Yoğun ve ilgisiz trafik yerine, dönüşüm odaklı kaliteli trafik artışı sağlamak artık E-Ticaret SEO Tekniklerinin önceliği olmuştur.

Dijital Pazarlama araçlarının efektif ve verimli hale getirilerek arama motorları dizin kapsamlarında üst sıralarda yer alması, E-Ticaret SEO çalışmalarının kapsamındadır.

dikkat unutmayın

Unutmayın! E-Ticaret siteniz müşterileriniz içindir. Müşteri odaklı çalışmalar birinci önceliğiniz olmalıdır. Google gibi arama motorları da sizin kaliteli sunumlarınızı fark ederek arama yapan kullanıcılara sunmak için çalışan PR danışmanınızdır.

e-ticaret seo teknikleri

Öncelikle göz önünde bulundurmanız gereken birkaç nokta:

 1. Hedef pazarınız nedir? Ve Bu pazarda sizin dışınızda kimler var?
 2. Demografik olarak, pazarınızın hedefi kimdir?
 3. Web aramalarını nasıl yapıyorlar?
 4. Coğrafi olarak nerede konumlandınız ve pazar alanınızın büyüklüğü nedir?

Cevaplarınız ne kadar belirgin olursa, SEO yatırımlarınız o kadar verimli olur. Google Analytics, araştırmalarınıza başlamak için iyi bir araçtır.

SEO Başlangıç Aşamaları

1- E-Ticaret SEO ‘ya mobil cihaz duyarlı (responsive) site tasarımı ile başlayın !

Çoğu kişi artık mobil cihazlarda arama yapmaktadırlar. Son birkaç yıl içinde çevrim içi mobil pazarın patladığını, masa üstünü bilgisayarları solladığını göstermek için istatistiki bilgiye ihtiyacınız yok.

Web sitelerini bilgisayarlar dışında mobil tarayıcılar için optimize etmek, arama motoru sonuç sayfalarında iyi bir sıralamaya yükselmek için çok önemlidir.

2- Hızlı açılabilen site yapısına odaklanın. Geç açılan sayfalar ciddi bir trafik ve bağlantılı olarak da satış kaybıdır.

3- Arama motoru olarak, Google alternatiflerini de değerlendirin. Yandex, Bing gibi arama motorlarında da bulunabilir olmak için çalışmalarınızı genişletin.

4- Sosyal medya mecralarında muhakkak bulunun ve çalışmalarınızı yalnızca web siteniz için değil, sosyal medya kanallarında çeşitlendirin.

5-Mağazanızın lokasyonunu arama motoru haritalarında işaretleyin, arama motoru işletme kayıtlarında firmanızı kayıt edin, sosyal medya paylaşımlarında konum bildirimi ile paylaşımlarda bulunun.

Anahtar Kelime Araştırması

soru

Hedef kitleniz nasıl aramalar yapıyor?

“Çiçek şiparişi bahçelievler istanbul” gibi sakar cümleler ile aramalar artık kendisini “en yakın çiçekçi” gibi aramalara bırakmıştır. Arama motoru algoritmaları artık konum bilgilerinize ulaşabildiğinden en doğru sonuçları size sunabilmektedir.

Hangi kelimelere öncelikli vurgulama yapılmalıdır?

Arama alışkanlıklarındaki bu değişiklikler ile siteniz için hangi anahtar kelimelerin en değerli olacağını belirleyecektir. Size daha fazla trafik kazandıran anahtar kelimelere odaklanmak yerine, dönüşüm, kazanç ve kar elde eden anahtar kelimelere odaklanın.

E-ticaret SEO teknikleri rehberimizin ana fikirleri anlaşıldığına göre, bazı ipuçlarını ele alalım:

soru

E-ticaret İçin Anahtar Kelime Çalışması Nasıl Yapılır?

 • Konumlandırma için tüm olası anahtar kelimeleri analiz etmelisiniz.
 • Ürünleriniz için çalışacak ve yeni müşteriler oluşturabilecek tüm anahtar kelimeleri bulmak için, Google Ads hesabınızı kullanabilirsiniz.
 • İyi bir anahtar kelime listesine sahip olduktan sonra, bunları sınıflandırmanız gerekir. Bu kelimeleri hangi sayfaya bağlı olarak yapılacağı planlanmalıdır.
google ads anahtar kelime planlayıcısı
 1. Ana Sayfa: Ana sayfanız, sektörünüzdeki en zor anahtar kelimeleri hedeflemelidir. Kök dizininiz olan ana sayfanız, konumlandırılmış en güçlü yerdir ve bu yüzden rekbeti yüksek kelimelerin konumlandırılması ana sayfada yapılmalıdır.
 2. Kategoriler: E-Ticaret SEO ‘sunun en gözde yeridir. Kaliteli içeriğe sahip olmalıdır ve yıldızı parlayacak sayfaların anahtar kelimeler ile vurgulanacağı bölümdür.
 3. Ürünler: Bunlar, modelleri veya belirli ürünleri olan anahtar kelimelerdir (dizine eklemeye karar verirseniz).
 4. Blog: Konunuzla ürünleriniz ile ilgili aramalar olduğunu öğrenirseniz, onları anahtar kelime listenizde bir araya getirin. Başlangıçta, uzun kuyruk anahtar kelimeler ile index almaya çalışmanız önerilir. Bu anahtar kelimeler, konumlandırması daha kolaydır ve normalde, aramalarda daha iyi sonuçlar sundukları için mağazanıza daha fazla trafik sağlar.
soru

Daha iyi konumda olmak için neler yapabilirsiniz?

Bir çevrimiçi mağaza sahibi olarak belirlemeniz gereken ana hedeflerden biri Google’da ilk birkaç konumda görünmektir. Online mağazanız, ürünlerinizden biri aradığında ilk çıkan sayfanın sizin sitenize ait olması hedeflenir.

SEO’yu online dükkanınıza uygulamazsanız, AdWords, Facebook reklamları veya sponsorlu ürünler gibi ücretli trafik kaynaklarına bağlı kalırsınız. Ancak, sitenizi en üste çıkarmayı başarırsanız, ücretsiz ve sürekli bir trafik almış olursunuz.

Çok fazla online mağaza ve doğal olarak büyük bir rekabet yaşanmaktadır.

Arama motoru sonuç sayfasında (serp) diğer mağazalardan önce görünmek için onlardan daha iyisini SEO açısından yapmanız gerekir.

Başlangıç olarak, E-Ticaret SEO Teknikleri ve Rehberi yazımız size önderlik edecektir. Bu konuda anlatılanları uygulamanız sonucunda, sitenizin Google’ın ilk birkaç konumunda nasıl sıralanmaya başladığını fark edeceksiniz.

E-Ticaret SEO Teknikleri İçin Temel Optimizasyon Kavramları

Genel bir bakış açısına göre, iki olası SEO optimizasyonu vardır:

 • Sayfa içi SEO: Bu, web sitemizden kontrol edilen %100 bize bağlı faktörlerle ilgilidir.
 • Sayfa dışı SEO: Bunlar,% 100’ünü kontrol edip değiştiremediğimiz dış faktörlerdir.

Önemli olan evimizde olan yani yönetimimizde olan sitemizde her şeyi kontrol etmektir.

Mağazanızın SEO’su için bazı fikirler ve anahtar kavramlara bir göz atalım.

Sayfa içi SEO

soru

Sayfa içi SEO’su açısından ne yapılmalıdır?

 • Kullanıcıların sitenizde arama yapmasını ve sayfalar arasında gezinmesi kolaylaştırılmalıdır.
 • Kaliteli içerik, kaliteli videolar ile sayfalar desteklenerek ziyaretçilerin web sitemizde geçirdikleri süreyi arttırmalıyız.
soru

Bilgi mimarisi (Link İnşası) Nedir?

e-ticaret kategorik seo yapısı

Google’ın sitenizi konumlandırmasının anahtarlarından biridir.Google’ın sizin mağazanızı sevmesini sağlayacak ilk adım, sizi anladığından emin olmaktır.

Bunu yapmak için, tüm web sitesi bilgilerinizi açık bir şekilde düzenlemeniz gerekir. Bilgi mimarisi olarak adlandırdığımız bu kavram site link inşasıdır.

Link inşanız ve seo testleri açısından Screaming Frog ücretsiz çok yarayışlı bir programdır.

Örneğin bir kıyafet mağazanız var.

Giriş sayfasından bir sonraki seviyedeki “pantolon”, “gömlek” veya “ayakkabı” gibi kategorileri bulabilirsiniz.

Pantolon kategorisinin URL’si şöyle olur:

mağazanız.com/pantalon

Kategorilerin her birinde, içinde teşhirde asılı olan ürünler veya bir alt kategori vardır.

Mağazanın pantolon için alt kategorilerine sahip olduğunu hayal edin:

Şort – Kot – Kanvas v.b.
Kategori, alt kategori ve ürünle birlikte mağazanızın URL’si, şöyle bir şey olur:

mağazanız.com/pantolon/kot

Örneğin, nihai ürün ABC markasının 404 Jean olarak anılan kot pantolonu olsaydı, URL şöyle olurdu:

mağazanız.com.com/pantalon/kot/abc-404-jeans

Bununla elde edilen, örneğin Google’ın botları tarafından site yapınızın sattığınız ürüne dek anlaşılmasına bilginin sitenizden daha kolay kazınmasıdır. Her URL bir ana anahtar kelimeye isabet etmektedir.

Anahtar kelimelerin nereye yerleştirileceğini saptamak gerekir.

Bir e-ticaret mağazası için iyi bir mimarinin SEO kriteri, her URL’nin yalnızca bir anahtar kelimeye çarpması, eşleşmesidir.

soru

Kategori Açıklamaları Neden Önemlidir?

Pantolon kategorileri, metin içeriyorsa, semantik olarak pantolonla ilgili olan içeriği içermelidir. Ayrıca alt kısmına örneğin “kot” alt kategorisine bağlantı içermelidir.

Her alt kategoride de içerik bulundurulacak ise o da kategori altıdaki ürünlere link vermelidir.

Bu alt kategoriler altında, bulunan ürünler için de benzersiz bir ürün tanıtım metni yazılmalıdır. Bu metinler her bir ürün için farklı ve farklı sitelerden kopyalanmış metinler olmamalıdır.

Bu URL seviyelerinin arama yapanlara kategorik bir bilgi hiyerarşisinde sunulması önemlidir.

soru

E-ticaret Kategori Açıklamalarını Nasıl Yazmalısınız?

 1. Her bir kategori için ayrı ayrı metinler ayrı ayrı anahtar kelimeler kullanılmalı ve anahtar kelime yoğunluğunu arttırmaktan kaçınılmaktadır. Yoğun kullanılan anahtar kelimeler spam algısına neden olur.
 2. Bu, birkaç kategorik URL’ nin aynı arama için konumlandırılmaması için her kategori diğerinden farklı metinler ve anahtar kelime ile tanımlanmalıdır. Arama sonucunda sitenize ait 2 ayrı URL çıkması asıl vurgulanması gereken URL ‘nin gücünü azaltır.

En sık kullanılan strateji, içerikleri her zaman türdeş olduğundan kategorileri konumlandırmaya çalışmaktır. Oysa kategori altında bulunan ürünler sık sık değişmektedir. Gücünüzü kategorilerin sıralama almasına odaklamak daha doğru olacaktır.

Ancak, çok yoğun aramalara sahip bir ürün var ise örneğin “ABC-404 Kotunu” arıyorlarsa, bu ürün için içerik üreterek, URL’sini endekslemeli ve konumlandırmaya çalışmalıyız.

Mağazamızda daha önce ayakkabı, gömlek ve pantolon gibi bazı kategoriler tanımladık. Renk gibi etiketlendirmeler de birkaç ürünün paylaşabileceği özelliği olacaktır. Dolayısı ile kırmızı ile etiketlenmiş bir şort, kırmızı etiketli bir kanvas pantolonla aynı etiket grubunda çıkacaktır.

“Kırmızı” etiketi tüm kırmızı ürünleri bir arada gruplandırır ve mağazanız.com/kırmızı gibi bir URL oluşturacaktır. Bu da arama yapan kullanıcılar açısından iyi filitrelenmemiş bir sayfanın doğmasına neden olabilecektir. Dolayısı ile etiket kullanımında doğru bir yol izlenmesi şarttır.

BLOG Sayfaları yazmak, E-Ticaret SEO Teknikleri gücü açısından olumlu sonuçlar doğurur.

Blog sayfaları hem sizin tarafınızdan hem de müşterileriniz tarafından yazılabilir. Bir ürün hakkında kullanıcı deneyimlerini diğer müşteriler ile paylaşmak sitenizi güçlendirir, ziyaretçi trafiğinizi ve dolayısı ile satışınıza da olumlu yansımalar sağlar. Ayrıca arama motorları sıralamalarında sitenizi ve ürünü referans veren sonuçlar görülmeye başlar.

Sabır ve çaba ile E-Ticaret SEO Teknikleri uygulanması sonucunda ödül muhakkak gelecektir. Bu ödüle organik trafik denir. Bahsettiğimiz gibi, organik trafik sağlamak, ücretli araçlardan sağlanan trafik bütçenizde ( facebook, instagram reklamları , Google Ads vb.) tasarruf etmenizi sağlar.

infografik: rakip siteleri kontrol edin
seo kontrol listesi

Kontroller

 1. Rekabetinizi analiz edin. Rakiplerinizden biri gerçekten iyi bir şey yapıyorsa, tekniği veya içeriği geliştirirken neden siz de aynı şeyi yapmıyorsunuz?
 2. Doğru bir rakip analizi sizin mağazanız için yaptığınız SEO çalışmanızda %50 oranında yolunuzu kısaltacaktır.
 3. URL’yi Google Ads’den anahtar kelime planlayıcı’ya girerek rakibinizle ilgili bir çok anahtar kelime tüyosu alabilirsiniz. Ve siz de mağazanızın rakibinizle bu anahtar kelimeler ile rekabete girmesini sağlarsınız.
 4. Etki alanınızdan hangi sayfaların Google tarafından daha önemli olduğunu görmek için, onu “site:” kelimesinden sonra arama motoruna yazın. Gösterildikleri sıra, Google tarafından uygulanan hiyerarşi olacaktır. size kategori ve ürün sayfalarınızın indexi konusunda fikir verecektir.
 5. Herhangi bir çevrimiçi rakip mağazaya bir göz atın ve kategorilerini ve ürün kartlarını analiz edin.
 6. Önceki adımlarda öğrendiğiniz anahtar kelimeleri kullanarak ayrıntılı kategori açıklamaları oluşturun. Daha da ileri gitmek için , diğer rakip sitelerin kullandığı tipik açıklamalardan kaçınarak, bu anahtar kelimeleri ürün benzersiz metinler ile kartlarınıza ekleyin.
 7. Ürün açıklama kartlarında tekrarlı içerikten kaçının. E-ticaret için kopya yapmadan ikna edici metinler yazın. Diğer rakiplerinizden farklı içerikle ürün tanıtımı yaptığınızdan emin olun. Mağazanın On Page SEO’nun önemli bir parçasıdır. Google Panda Algoritmasını, kopyalanan içeriği kontrol etmekten sorumlu olanıdır.
kırık bağlantı kontrolü

Kırık Bağlantıları Kontrol Edin !

Birçok çevrimiçi mağazada, üretilmeyen ürünleri veya eski ürünleri düzenli olarak kaldırmak oldukça yaygındır. Ürünü ve sayfasını kaldırırsanız kullanıcının 404 url hatası ile karşılaşmaması için bu kaldırılan sayfanın URL ‘sini 301 yönlendirme ile en benzeş bir ürün sayfasına yönlendirebilirsiniz.

Örneğin 2018 model bir ürün sayfasını kaldırdığınızda bu sayfayı 2019 model üreün sayfasına yönlendirmeniz sağlıklı olacaktır. Çevrimiçi magaza ziyaretçiniz de bu durumdan şikayetçi olmayacaktır.

SEO Kullanıcı Deneyimi (U/X)

Kullanıcı Deneyimi (U/X)

Google için gittikçe önem kazanan konumlandırma faktörü, kullanıcı deneyimidir.

Bu metriklerin bazıları kullanılarak kullanıcı deneyimi değerlendirilir:

 • Sayfada harcanan zaman
 • Ziyaret edilen sayfalar
 • Çıkma Oranı

Google’ın istediği şeyin her sorgu için en iyi sonucu sunmak olduğunu varsayarak, Bu metrik ölçümler, kullanıcıların memnun olup olmadığı konusunda google yapay zekasına fikir verecektir. Kullanıcı memnun olmadı kararı verir ise sizin sayfanızı daha az gösterecek ya da sıralamasını geriletecek ve bunun yerine rakipleri destekleyecektir.

Kullanıcı deneyimini kontrol eden algoritma RankBrain olarak adlandırılır. SERP konumlandırma konusunda gittikçe daha da önemli hale gelecektir.

Sayfa Dışı SEO

E-Ticaret SEO çalışmaları konusunda buraya kadar açıkladığımız her şey, sayfa içi SEO olarak bilinen ve web sitemizde yapabileceğimiz gelişmelerle ilgiliydi.

Bize bağlı olanın dışında, konumlandırma için başka dış faktörler de var, “sayfa dışı SEO ” olarak adlandırdığımız çalışmalarda İyi bir bağlantı kurma stratejisi önemlidir.

seo video içerik gücü

Videoların Muhteşem Gücünü Kullanın !

Google videoları seviyor. Sadece Google değil kullanıcılarda video seviyorlar. Yapılan araştırmalara göre, kullanıcıların% 90‘ı bir videonun satın alma kararında etkili olduğu sonucuna varılıyor.

Bu videoları sayfalarınızda kullanmak ürünlerinize daha fazla görüntüleme süresi kazandıracak, daha fazla dönüşüm yapacaktır. Bu videoları ayrıca reklamlar için kullanabileceğiniz gibi sosyal ağlardaki hesaplarınızda paylaşabilirsiniz. YouTube videolarınız için harika bir platformdur.

Videolar, yalnızca mağazanızın sıralama konumunu iyileştirmekle kalmayacak, satış sayısını da artırmanıza da önemli katkısı olacaktır.

sosyal medya ve e-ticaret

E-Ticaret’te Sosyal Medyadan Vakit Kaybetmeden Faydalanın

Sayfa dışı SEO‘da, bir E-Ticaret sitesi sosyal medyanın harikulade imkanlarını göz ardı etmemelidir. Sitelerini sosyal medya kanalları üzerinden de desteklemelidirler. Satışlarını bu kanallar üzerinden yapabileceği gibi, siteye yönlendirerek de satışlarını siteleri üzerinde gerçekleştirebilirler.

Facebook, Instagram gibi sosyal medya kanalları üzerinden kuvvetli bir ticaret sağlanmasının dışında, sayfa dışı seo için de son derece güçlü bir argümana sahip olunur. Müşterileriniz ile etkileşim, onların paylaşımları web siteniz için otorite kazandıracak, kıymetli ve doğal backlinklerin oluşmasını sağlayacaktır.

E-Ticaret SEO Danışmanlığı konusunda her zaman tarafımızdan destek alabilirsiniz.

facebook Paylaşımı mail Paylaşımı Twitter Paylaşımı

E Ticaret’te, Güçlü Rekabet, Güçlü Site, Kârlı Bir İş, Kaliteli SEO Gerektirir.
Zaman Kaybetmeyin !

  SEO - Sosyal Medya Danışmanlığı
  Google Digital Garrage Sertifikası
  Sertifika No : S2A CJQ UX6