Sosyal Medya Dijital İletişim ve Moderasyon – Sosyal medya iletişim stratejileri

İnternet kullanımının yaygınlaşması, cep telefonlarının, tabletleri ve bilgisayarların insan hayatında vazgeçilmez olması, değişimi hızlanan teknoloji ve yöntemler dijital iletişim ile müşteri beklentilerini ve pazarlama çevresini çeşitlendirip farklılaştırmıştır.

Kurumlar müşterileriyle geleneksel iletişim yöntemlerinden farklı bir biçimde iletişime geçmek zorundadır, dijital kanalları aktif bir biçimde kullanmalıdırlar. Dijital iletişim ve etkileşimin inovatif ( innovative ) çalışmalar ile marka ve sosyal medya kullanıcılarını buluşturmak amaçlanmaktadır.

Sosyal medyada ki yenilikler özellikle dijital iletişimde yenilikçi yani inovatif çalışmalar ister.

Dijital pazarlama etkileşim ve iletişimin uğraşılarının kapsamlı ve detaylı olmasından dolayı işletmeler, etkileşim dijital yöntemlerini kullanırken geleneksel reklam ve pazarlama faaliyetlerine de dijital kanallar en iyi şekilde entegre etmelilerdir.

Dijital iletişim ve pazarlama faaliyetlerinde süreklilik ve takip önem kazanmıştır. İşletmeler kurumlar dijital mecralarda kesintisiz bilgilerini güncellemeli ve müşterilerinin talep ve isteklerini dikkate almalıdır. Bu nedenle moderasyonun önemi ortaya çıkmaktadır. Sosyal medya danışmanlığı desteği almanızı öneririz.

Sosyal Medya İletişim dili ve etkileşim

Sosyal medya mecraları ile kitle ile etkileşim içinde bulunan kurum, marka bu konuda yeterli bir donanım, eleman ve bütçe ayırmak durumundadır.
Bu markanın kurumun sosyal medya üzerindeki  itibar yönetimi olmaktadır. Tüketicileri, müşterileri ile aralarındaki bağın kopması istenilmeyen sonuçlar doğuracaktır.

Kanalların, stratejilerin doğru belirlenmesi, planlanması ve uygulamaya konulması ile birlikte, yönetiminin son derece dikkatli hızlı ve doğru bir dil ile olması
sağlanmalıdır.

dijital iletişim

Etkileşim içindeki kişiler, kendileri gibi kurumun, markanın da uyumadığını, tatil yapmadığını düşünecektir. Hızlı bir geri dönüş, sorunlarının çözümü,taleplerinin karşılanması beklentileri içinde olacaktır. Gece yarısı herhangi bir saatte instagram üzerinden etkileşimde bulunan müşteri sorusuna veya sorununa veya moderatörün hızlı bir cevap beklentisi içine girebilecektir.

Tüm bu nedenler ile markalar, marka temsilcileri 7/24 dijital iletişim ve etkileşimi yönetmek zorundadır.


Sosyal medyada dijital iletişim ve moderasyon ile etkileşimin önemli kuralları nelerdir?

 • Sosyal Medya iletişiminde bulunduğunuz herkesin değerli olduğunu bilin.
 • Etkili sıcak iletişim kurun.
 • Olabildiğince açık ve dürüst olun.
 • Kurumunuzu, markanızı temsil ettiğiniz unutmayın.
 • Etkilenin, etkileyin.
 • Etkileşimde sıcak ilişki kurulması ve devamlılığı için sizinle sıcak iletişimde bulunanları önemli kılın ve ödüllendirin.
 • Etkileşimi güçlendiren içerikler yazın.
 • Düzenli olarak iletişimde bulunun hiç kimseyi göz ardı etmeyin.
 • Takipçilerinizle dönemsel etkili sıcak mesajlar gönderin, bağlarınızı güçlendirin.
 • Saygılı sıcak moderasyon yapın.
 • Kaos yaratacak bir iletişimi dilini asla kullanmayın.
 • Dijital iletişim etkileşim için kaynak ayırmayı ihmal etmeyin.

Sosyal Medya Yönetim Paketleri ve Fiyatları

sosyal medya seo yönetimi ajansı
Google Digital Garrage Sertifikası
Sertifika No : S2A CJQ UX6