Sosyal Medya Dijital Analiz ve Raporlama

Sosyal Medya Mecralarında iletişim ve etkileşimde Dijital Analiz temel beş aşamada gerçekleşmelidir. Bu beş aşama, kendi bünyesinde araştırma, istatistik ve analiz süreçleri geçirmelidir.

Doğal olarak her bir başlık da kendi bütünü içinde çok yönlü aşamalar ihtiva edecektir. Her bir katman ayrı ayrı planlama süreçlerini içerecektir.

Analiz ve planlama süreçleri nelerdir ?

1- Proje Başlangıç süreci içinde sosyal medya çalışmaları planlanır.
2- Proje Geliştirme sürecinde stratejiler tayin edilir, platformlar ve yöntemler seçilir.
3- Proje Yayınlama süreci içinde etkileşim ve geri dönüşler izlenir.
4- Proje Yönetim süreci

Dijital moderasyon: sosyal medya mecralarındaki (instagram, facebook, twitter, youtube v.b.) sorular, yorumlar, şikayet gibi konularda marka prensipleri ile geri dönüş yapmak, kullanıcı ile bağı kuvvetlendirmek.

Karşılaşılan sorunlarla ilgili, firma ile koordinasyon içinde olarak süreci doğru yönetmek. Kriz yönetimi planlaması önceden düşünülmüş ve stratejilerinin belirlenmiş olması gereklidir.

Gündemi, olayları, eğilimleri takip etmek, bu konulara göre aksiyon planlaması yapmak.

5- Proje Raporlama süreci

Yayınlanan içerik ya da yayınlanan reklamların, ulaşım ve geri dönüşleri ile ilgili ayrıntılı analizler ve raporlamalar yapmak gerekmektedir. Her bir raporlama bir sonraki yayımın hedeflerini daha isabetli olmasına yardımcı olacak ipuçlarını da beraberinde getirecektir.

Analiz ve raporlama süreçlerinde bir çok istatiki bilgilerden faydalanır. Rakip marka ve ürünlerinin de mevcut aktiviteleri izlenmeli ve karşılaştırmalı bir sonuç ortaya konulmalıdır.
Reklam ile ilgili yapılan çalışmaların analitik değerlendirmeleri yapılmalı hedefe ulaşımı ve amaçlanan geri dönüşün başarı oranı incelenmelidir.

Bir sosyal medya yönetimindeki başarı geri dönüş başarısı ile ölçülür bu nedenle detaylı bir bilgi toplama ve değerlendirme süreçleri analiz için önemlidir.

dijital analiz raporlama
Illustration of data analysis graph

Raporlama ve analizler – Sosyal Medya Yöneticiliği

  • Sosyal medya dijital analizleri ile çalışmaların kazançları ve gelişimi ile kazandırdığı artı değerleri ile ilgili raporlar hazırlamak.
  • Sosyal medyada üzerinden gelen kullanıcı bildirim ve yorumlarını değerlendirmek, raporlamak.
  • Tüm sosyal medya mecralarında marka ya da kurum için dijital analizler yapmak rapora dönüştürmek.

Sosyal Medya Yönetim Paketleri ve Fiyatları

sosyal medya seo yönetimi ajansı
Google Digital Garrage Sertifikası
Sertifika No : S2A CJQ UX6