Başarılı Sosyal Medya Yönetimi Nasıl Yapılır?

Başarılı Sosyal Medya Yönetimi Nasıl Yapılır? Sorusuna ayrıntılı bir cevap yazalım.

Sosyal medya yönetiminde başarılı sonuçlara ulaşmak, sosyal medya içerik üreticileri ile bu içerikleri tüketen sosyal medya kullanıcıları ile etkileşim yaratmadır.

sosyal medya yönetim başarısı

İçerik yayınlayıcıları, ürünlerinin ve hizmete sundukları tüm materyal ya da bilginin sosyal medya mecralarını kullanarak insanlarla buluşturmayı hedefler.

Sadece ülkemizde 42 milyonun üzerinde sosyal medya kullanıcısı varken bu kitleden hangi segment marka için önemlidir? Bu sorunun cavabı ne sağlayacaktır ?

Sosyal Medya Yönetiminde bir reklam stratejisi örneği ile anlatalım

OPTİMİZASYONDÖNÜŞÜM

Komyon lastiği üreticisi bir firmanın hedeflediği kitleyi ele alalım. Bu araçları kullanan sürücüler, bu araçların sahibi kişi ya da lojistik firmaları, lastik satıcıları, lastik tamircileri ile birlikte kamyon üreticileridir.

Örneğimizde kamyon sürücülerini hedefleyelim

ZAMANLAMA

Kamyon sürücüleri ile etkileşime girecek bir post ya da reklam paylaşımı zamanı seçimi:

Sürücünün yemek ve mola zamanları ve dinlenmeye geçiş zamanları genellemelerinden bir ortalama ile bulunmalıdır.

DEMOGRAFİK MODELLEME

Tüm kamyon sürücülerinin %99,999 ‘unun erkek olduğu ortalaması ile sosyal medyada verilecek bir reklamın demografik seçimlerinde erkek olarak belirtilmelidir.

Yaş aralığının da uygun olarak seçilmesi reklamın başarısını sağlayabileceği gibi maliyetlerini de düşürecektir.

COĞRAFİ MODELLEME

Kış şartlarına uygun bir lastik reklamı yapacaksanız:

Coğrafi olarak reklamın kış mevsimi ya da kış koşullarında yaşayan bölge olarak seçilmesi reklamın hedefe ulaşmasında ve etkili olmasında önemli bir konu değil midir?

PLATFORM SEÇİMİ

Dijital kanallar çok çeşitlendirlmiştir. Facebook, Instagram, Youtube, Linkedin, Twitter gibi bir çok mecradan hangisi ya da birlikte hangileri kullanılacaktır?

Sürücülerin aileleri ile, meslektaşları ile iletişimde kullandığı mecralar ile eğlenme, haber edinme gibi kanalların seçilmesi doğru olacaktır.

Örneğin Facebook ve messenger kullanımı, Youtube gibi haber edinme ve eğlenme kanalı, instagram gibi firmanın oluşturacağı grupların kullanımı seçeneklerdir.

Sosyal medya yöneticisi kişi ya da kurum bu konuda yapılan çalışmalar sonucunda reklamın hangi mecrada ve hangi sıklıkta yayınlanacağını belirlemelidir.

İÇERİK

Başarılı bir sosyal medya yönetiminin en önemli argümanı içeriktir.

İçeriğin kaliteli olmasının yanında etkileşime gireceği hedef kitle ile aynı dili kullanabileceği gibi, iletişim dilinde bağ geliştirici ancak üstenci olmayan bir yaklaşım sunmalıdır.

Markanın kalitesi içerik yönetimi ile güçlenir.

Sosyal medya yönetiminde başarı, optimizasyon ile sınırlı ölçümlenemez. Geri dönüşüm grafiğinde yükseliş trendleri, başarının ölçütüdür.

Sosyal medya uzmanlığı konusunda firmamızdan destek alabilirsiniz.

Sosyal Medya Yönetim Paketleri ve Fiyatları

sosyal medya seo yönetimi ajansı
Google Digital Garrage Sertifikası
Sertifika No : S2A CJQ UX6