AMP Nedir? Ne Değildir?

Amp nedir ne değildir yazımız ile konuya ışık tutmaya çalışalım.

AMPAccelerated Mobile Pages” yani “Hızlandırılmış Mobil Sayafalar” açık kaynaklı bir kod yazılımıdır. İnterneti daha hızlı, daha güzel bir yer haline getirmeyi amaçlamaktadır. AMP – hızlandırılmış mobil sayfalar programlama yapısı ile kodlanan sayfalara, yüksek performanslarla mobil cihazlar, telefonlar, tabletlerle erişim sağlanmaktadır.

Anında, pürüzsüz ve kolayca yüklenen web sayfalarına, zamanın çok değerli olduğu günümüz dünyasında AMP ile ulaşmak amaçlanmaktadır.

AMP, web sitenizin hızlı olması ile rakiplerinizden ayrıcalıklı imkan sağlayacaktır. Basit ve sağlam bir formattır. AMP, popüler platformlarda dağıtımı ve işletme ve geliştirme maliyetlerini düşürüp web stratejiniz için uzun vadeli başarı sağlayacaktır.

AMP sayfaları neden hızlıdır?

AMP sayfaları, web üzerinde neredeyse anlık yükleme için önbelleklenebilir. Google gibi platformlar, içeriğinizin hizmetlerinden hızlı bir şekilde yüklenmesini sağlamak için AMP önbelleklerini çalıştırır.

Google AMP Önbelleği, tüm geçerli AMP belgelerini sunmak için proxy tabanlı bir içerik dağıtım ağıdır. AMP HTML sayfalarını önbelleğe alır ve dolayısı ile sayfa performansını otomatik olarak geliştirir. 

AMP ile 4 – 5 saniyede açılan sayfalarınız 1 saniyenin altına düşebilecekir.

AMP ‘nin SEO ‘ya etkisi nedir?

2016 yılında Google tarafından duyurulan AMP, geliştirilmiş HTML kodlamasının açık kaynaklı olması ve AMP geliştiricilerin eforları ile bugün AMP E-TİCARET siteleri yapmak mümkündür.

2018 Temmuz ayından itibaren Google sitelerin MOBİL uyumlu olması konusunda ve Site ve sayfa açılışlarının hızlandırılması gerektiğini vurgulamıştır. Algoritmalarındaki değişiklikler ile daha hızlı açılan aynı zamanda mobil uyumlu siteler ve bu sitelere bağlı sayfalar daha üst sıralara doğru sıralanacağını belirtmişlerdir. Ve bu algoritmalar zaman içinde 3 saniyenin üzerinde mobil performansı gösteren sitelerin Google dizinlerinde daha da geriye doğru gideceği açıktır. Mobil uyumlu olmayan siteler ise dizinde hiç yer almayacaktır. Günümüzde mobil araçların kullanımı oranı bilgisayar kullanımına göre olarca kat artmıştır.

Bu nedenle mobil uyumluluk, hız için AMP bir çözüm getirmektedir.
SEO açısından kaliteli içerik, mobil uyumluluk ve hız en önemli faktörlerdir.

amp sayfa örnekleri
AMP Sayfalarından örnekler
SİTE HIZI OPTİMİZASYONU
AMP NEDİR?
amp nedir? ne değildir?
AMP Sayfaları
SOSYAL MEDYA DANIŞMANLIĞI
DİJİTAL REKLAM

AMP sayfaları nasıl geliştirilir?

AMP DEVELOPERS linkinden detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Ayrıca blog konularında AMP ile ilgili geliştirme yazılarına devam edeceğiz.

AMP ne Değildir? AMP Klasik HTML’in geliştirilmiş halinden başka bir şey değildir. Optimizasyon öncelikli olup örneğin, ortak Java Scripler gibi kodlamalar Google’ın ortak havuzundan yükleneceğinden performans artışı sağlanmış olacaktır.

SEO ve Sosyal Medya Yönetimi, Sosyal Medya Danışmanlığımız ile sizlere desteğimizi sunuyoruz.

sosyal medya seo yönetimi ajansı
Google Digital Garrage Sertifikası
Sertifika No : S2A CJQ UX6